Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Rostoucí antisemitismus a největší bitva 21. století

Víkendář: Rostoucí antisemitismus a největší bitva 21. století

25.10.2014 9:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Během léta jsem od britských Židů několikrát slyšel, že se poprvé v životě cítí ohroženi. V roce 2013 provedla European Union Agency for Fundamental Rights průzkum, z nějž vyplývá, že téměř třetina evropských Židů zvažuje odchod a důvodem je antisemitismus. Ve Francii o tom uvažuje až 46 % z nich, v Maďarsku dokonce 48 %. Židé se sami sebe začínají ptát, zda mají v Evropě budoucnost. Ale bylo by chybou přehánět. Dnešní Evropa není Německem třicátých let. Nenávist vůči Židům není podporována vládami a předsudky nejsou ve společnosti hluboce zakořeněny. V Británii je protižidovský sentiment na nižších úrovních než v USA. I tak je ale současný vývoj důležitý a momentální vlně antisemitismu musíme porozumět.

Antisemitismus měl s Židy vždy jen nepřímou souvislost. Byli jeho obětí, ale ne jeho příčinou. A politika nenávisti, která začíná u Židů, u nich nekončí. Za Hitlera a Stalina netrpěli jen oni a to samé platí nyní, co se týče kroků radikálních islamistů. Útoky na Židy po celém světě jsou součástí širší agresivity vůči náboženským minoritám, které jsou někdy ekvivalentem etnických čistek. V konečném důsledku jde o útok proti západní demokracii a svobodě. Nebude-li zastaven, Evropa se vrátí do doby temna.

V Evropě je částečně patrný starý antisemitismus extrémní pravice a radikální levice. Ten nebyl nikdy vykořeněn a jen spal v době, kdy byly útoky na Židy považovány za nepřijatelné. Toto tabu je nyní pryč, ale hybná síla ataků se také změnila. Dnešní antisemitismus se od toho starého liší v několika hlavních oblastech. Ve středověku byli Židé nenáviděni kvůli jejich náboženství. V devatenáctém a dvacátém století budila nenávist jejich národnost. Dnes ji budí jejich stát. Izrael existuje 66 let, tato jeho existence je ale stále zpochybňována a na mnoha místech dokonce popírána. Posunulo se i epicentrum antisemitismu. Po tisíc let byli Židé podezřelou nekřesťanskou silou v Evropě. Nyní jsou podezřelou neislámskou silou na Středním východě.

Změnil se také způsob, jakým je dnes antisemitismus legitimizován. Ospravedlnit nenávist je těžké a proto k tomu bývá používáno vyšších autorit. Ve středověku posloužilo náboženství, v Evropě devatenáctého století „rasové vědecké studie“ a sociální darwinismus. Ten tvrdil, že i mezi společnostmi přežijí pouze ty nejsilnější tím, že eliminují ty slabé. Po druhé světové válce přišel ideál lidských práv. Izrael je obviňován z hříchů proti lidským právům: Rasismu, apartheidu, zločinů proti lidskosti, etnických čistek a pokusů o genocidu. Více než polovina rezolucí Rady OSN pro lidská práva přijatých po roce 2006 je zaměřena na Izrael. I pouhá disproporce mezi tím, kolika obviněním čelí tato země a země jiné utvrzuje Židy v tom, že primární motivy zde nejsou humanitární povahy.

Antisemitismus znamená ve svém jádru neschopnost vytvořit dostatek prostoru pro rozdíly mezi lidmi. Tato schopnost je ale úplným základem svobodné společnosti. Politika nenávisti se týká křesťanů, muslimů, Židů a všech dalších. Bojovat proti ní musíme společně, bez rozdílu vyznání. Ohrožena je naše svoboda a tento boj bude největší bitvou 21. století.

Autorem je Jonathan Sacks působící na New York University, Yeshiva University a King’s College London.

Zdroj: WSJ


Váš názor
 • Chazarští vrazi a zloději půdy
  26.10.2014 14:41

  Pokud budete systematicky přesvědčovat obyvatelstvo Chazarského původu (13th Tribe - Arthur Koestler), že jsou 100% Hebrejci se světlou pletí a šedomodrýma očima a že mají právo vraždit původní Sémitské obyvatelstvo (tj. Palestince) a toto vymývání mozků zahájíte 200 roků před objevem DNA (která Vás usvědčí z podvodu), dopadne to přesně takto: Hitlerovci povětšinou upalovali oběti až po smrti, Chazaři upalují Sémitské děti zaživa fosforem, foto zde: https://www.google.com/search?q=palestinian+child+phosphorus+photo&newwindow=1&biw=1103&bih=620&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=gfhMVK6ZCquP7AbQj4GIBQ&ved=0CBsQsAQ
  Detective
  •  
   26.10.2014 18:53

   ... ano, to máš pravdu, pan Hitler nejprve své oběti humánně udusil, dokonce pečlivě dohlédl na to, aby se jim snad nepoškodilo šatstvo, pokud by si snad v plynu ublinkli, a teprve poté je spálil na uhel.
   ☺lolek☺
  • Re: Chazarští vrazi a zloději půdy
   26.10.2014 14:49

   Jj, tradičně se zabýváš seriozními vědci odmítanou literaturou...
   Kalka.
   • DNA
    26.10.2014 15:04

    Sionisté zahájili svou kampaň v době, kdy ještě nebyla objevena DNA. Proto mohli s finanční podporou úspěšně šířit blud, že Chazaři jsou jako údajně Hebrejci. K tomu přispělo vynalezení slova "JEWS" v r. 1775. Od té doby jsou Chazaři označování tímto novým slovem. Prostudujte si Maďarské knihy z konce 18. století - zde se všichni Chazaři ještě nazývají Chazary. Bludu nepomůžete nebýt bludem, když se z Milikowski přejmenujete na Netanyahu. Závěr: DNA Palestinců a Sefardů je důkazem, že Palestinci a hrstka Sefardů jsou skutečnými potomky Hebrejců a Jůdejců atd. Chazaři zůstali Chazary, jenom se přejmenovali a posledních 69 let vraždí o stošest.
    Detective
    •  
     26.10.2014 19:00

     ... fňukno. Do plynu s Tebou.
     ☺lolek☺
 • proč to fňukání
  26.10.2014 7:37

  Proč máte na Patrii neustálou potřebu ventilovat to fňukání jedné etnické minority, navíc min. z části neoprávněné ?
  Peté13
  •  
   26.10.2014 18:55

   ... máš pravdu, tyhle články by se měli zakázat, a Patria by měla být exemplárně zrušena.
   ☺lolek☺
Aktuální komentáře
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data