Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaká je pravděpodobnost, že se rozvedete?

Jaká je pravděpodobnost, že se rozvedete?

26.10.2014 12:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Diamanty jsou věčné, ale drahý zásnubní prsten může znamenat, že manželství moc dlouho nepotrvá. Podle nové studie totiž platí, že prsten v hodnotě 2 000 – 4 000 dolarů nese zvýšené riziko rozvodu. Andrew Francis a Hugo Mialon z Emory University analyzovali data týkající se 3 000 manželských párů a snažili se určit faktory, které zvyšují riziko rozvodu. Mezi předměty jejich zájmu patřily příjmy, návštěvy kostela, vzájemná atraktivita partnerů, velikost svatby a podobně. Páry, které chtějí minimalizovat pravděpodobnost rozvodu, by se podle vědců měli držet následujících rad:

Předtím, než požádáte druhého o ruku, je třeba s ním chodit tři roky. Pomáhá bohatství, ale ne zlatokopectví. Dobrá je také velká svatba, za kterou ovšem neutratíte hromadu peněz. A ať se děje cokoliv, nesmíte vynechat svatební cestu. Konkrétní čísla říkají, že páry, které spolu před zásnubami chodily alespoň tři roky, čelí o 39 % nižšímu riziku rozvodu než ty, které spolu byly méně než rok. Následující graf ukazuje, jak spolu souvisí pravděpodobnost rozvodu a roční příjmy domácností. Referenční domácnost má příjem do 25 000 dolarů, domácnost s příjmy nad 125 000 dolarů čelí podle dat o 51 % nižší pravděpodobnosti rozvodu. I posun do kategorie příjmů mezi 25 000 – 50 000 zmenšuje pravděpodobnost rozvodu o celých 31 %.

vik1

Zdroj: Randal Olson/Andrew Francis/Hugo Mialon

U mužů je podle studie o 50 % vyšší pravděpodobnost rozvodu v případě, že pro ně byl před svatbou významný vzhled partnerky. U žen zase roste pravděpodobnost rozchodu o 60 % v případě, že pro ně bylo významné bohatství jejich protějšku. Druhý graf pak ukazuje, jak se pohybuje pravděpodobnost rozvodu v závislosti na velikosti svatby. Pokud ji navštívilo více než 200 lidí, čelí manželský pár o 92 % menší pravděpodobnosti rozvodu než manželé se svatbou, které se zúčastnili pouze oni sami. I 1 – 10 hostů snižuje pravděpodobnost rozchodu o celých 35 %:

vik2

Zdroj: Randal Olson/Andrew Francis/Hugo Mialon

Podle posledního grafu by si ale novomanželé měli dát pozor na to, aby jejich svatba nebyla příliš drahá. U svatby, která stála více než 20 000 dolarů, je totiž o 46 % vyšší pravděpodobnost rozvodu než u té, která stála 5 000 – 10 000 dolarů. A pokud na svatbu vynaložíte částku odpovídající 1 000 dolarů či sumu ještě menší, pravděpodobnost rozvodu by měla být o 53 % menší než u kategorie 5 000 – 10 000 dolarů:

vik3

Zdroj: Randal Olson/Andrew Francis/Hugo Mialon

Část z uvedených závěrů dává smysl. Delší známost před svatbou ukazuje, že pár spolu vydrží delší dobu. Pokud je na svatbě hodně lidí, může to znamenat velkou rodinu a tudíž i tlak na udržení manželství a jeho podporu. Překvapivé je naopak to, že například drahý prsten nepřináší šťastnější manželství. Ale možná, že lidé se střídmějšími prsteny cítí, že jejich vztah je tím hlavním. Francis a Mialon každopádně tvrdí následující: „Naše závěry jsou v rozporu s tím, co nám říkají společnosti věnující se přípravě svateb. Tedy s tím, že by drahá svatba měla mít pozitivní vliv na manželství.“

Zdroj: The Atlantic


Čtěte více:

Zpět do reality: Dluh některých zemí vypadá „minimálně neudržitelně“
24.10.2014 11:00
Na začátku roku vše vypadalo růžověji. V dubnu, jen dva roky po tom, c...
Chcete být miliardářem? Tak studujte…
24.10.2014 14:00
Pokud toužíte po životě v přepychu, úspěšné kariéře a stratosférických...
Co nás čeká v příštím týdnu? - kalendář očekávaných událostí
24.10.2014 15:30
V rámci zpravodajského servisu přinášíme uživatelům www.patria.cz prav...

Váš názor
 •  
  27.10.2014 8:27

  No nejzávažnějším důvodem pro rozvod je prý svatba :-)
  qwer
  • anebo tohle:
   27.10.2014 11:58

   ..... Část z uvedených závěrů dává smysl :)
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data