Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Němci ztrácí svou oblíbenou pevnou měnu, zvyšuje se pravděpodobnost dalších měnových válek

Víkendář: Němci ztrácí svou oblíbenou pevnou měnu, zvyšuje se pravděpodobnost dalších měnových válek

01.02.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská centrální banka se rozhodla otevřít kohoutky s penězi. Euro oslabilo, zároveň ale roste hrozba turbulencí na finančních trzích. Mohlo by dokonce dojít na další kolo měnových válek. Kenneth Rogoff z Harvard University se dokonce domnívá, že centrální banky jsou největším zdrojem nejistoty na finančních trzích. Slabé euro je přesně tím, čeho chtěl Mario Draghi dosáhnout. Zlevňuje evropské exporty a zvyšuje konkurenceschopnost. Navíc zvyšuje ceny dovozů a tím snižuje hrozbu deflace. Nové kroky ECB jsou tak z tohoto pohledu úspěchem. Jsou tu ale i zmíněné hrozby. EU pro sebe vytváří nefér výhodu a ostatní země určitě nebudou současným vývojem potěšeny. Je pravděpodobné, že budou reagovat snahou o devalvaci vlastních měn. Gary Cohn z Goldman Sachs k tomu říká, že „bude zajímavé sledovat, jak zareaguje Japonsko“.

Anton Börner z německého obchodního svazu BGA tvrdí, že měnová válka by měla pro všechny devastující dopad. Německé firmy podle něho získaly svou konkurenceschopnost díky tlaku silné měny. Musely se více snažit a být kreativnější. Börner tvrdí, že investice proudí tam, kde je měna silná. Jeho argumentace zní podobně jako názory týkající se německé marky. Ta se pro Němce stala symbolem národní identity a garancí prosperity. Centrální banka Bundesbank pro ně byla váženou institucí, která si získávala uznání i v zahraničí.

S tím, jak marka posilovala k dolaru, liře i libře, si získala pověst silné měny. Nakonec se stala druhou nejvýznamnější rezervní měnou na světě. Její síla také udělala z Němců národ cestovatelů. Ti se ale nyní musí vypořádat s novou realitou. Namísto boje za silnou měnu se ECB snaží o oslabení eura. V měnovém bloku nejsou nevýhody slabší měny znatelné hned. Většina Evropanů tráví dovolenou v Evropě a nemusí se tak vypořádat se silnější zahraniční měnou. Zdražení zboží ze zahraničí je zase tlumeno poklesem cen ropy. A pro samotnou německou ekonomiku je výhodnější slabší měna. Vláda tvrdí, že jde o „nečekanou ekonomickou stimulaci“ a růstová očekávání pro letošní rok se zvýšila z 1,3 % na 1,5 %. Už nyní je ale pravděpodobnější, že tempo růstu se zvýší dokonce ke 2 %.

Carl Martin Welcker, který stojí v čele společnosti na výrobu obráběcích strojů Kölner Schütte, říká, že současné oslabení eura je pozitivní. Kdyby ovšem mělo oslabit o dalších 15 %, situace by se podle jeho názoru změnila. Euro by se pak dostalo na paritu k dolaru a do popředí by vystoupily nevýhody související se slabou měnou. Vše, co se nakupuje v dolarech, by výrazně zdražilo. Jedná se zejména o komodity. Zdražily by i německé investice v dolarové zóně. Týkalo by se to například firmy BASF, která plánuje mohutné investice v Severní Americe.

Ještě důležitější může být psychologický efekt devalvace. Jak zmínil Börner z BGA, „podobné věci poskytují pouze přechodnou pomoc a prosperitu nelze vytvářet devalvací“. Podobně celou situaci vnímá bývalý hlavní ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer. Podle něj by došlo ke snížení tlaku na potřebné reformy a také na inovace v korporátní sféře. Zkušenosti podle jeho názoru ukazují, že „při slabší měně se produkty prodávají v podstatě samy, firmy mají větší tendenci držet se starých výrobků a neefektivních výrobních procesů“. Ale je tu ještě jedna horší možnost: Oslabování eura by nakonec mohlo vést k tomu, že investoři ztratí důvěru v celou eurozónu.

Německé ministerstvo financí s obavami vnímá, že euro kvůli politice ECB ztrácí svou pozici na poli rezervních měn. Nyní je v eurech držena asi pětina rezerv, ale tento poměr býval mnohem vyšší. Jestliže bude ECB ještě agresivnější, může pokles pokračovat. Centrální banky obvykle prodávají ty měny, které oslabují, aby se vyhnuly ztrátám. Pokud tak učiní u eur, dojde k dalšímu oslabení společné měny a roztočí se negativní spirála. Američané a MMF už dlouho naléhají na to, aby eurozóna uvolnila svou monetární politiku. Nyní se budou muset smířit s jejími důsledky. Pravděpodobnost měnových válek je ale nízká právě proto, že Washington současnou politiku Evropě doporučoval.

Centrální banky na obou stranách Atlantiku jsou ale pravděpodobně v pasti. Pokud bude dolar k euru dále posilovat, Fed bude nakonec možná muset sáhnout k protiopatření. Dokud si povede americká ekonomika dobře, posilující dolar vadit nebude. Jestliže se ale nálada obrátí, stane se ze silného dolaru politický problém. A rychle budou následovat nařčení z manipulace s kurzy. Americký Kongres má pak k dispozici bolestivé nástroje proti zemím, které se takové manipulace dopouštějí. A jak se ukázalo v případě Číny, Američané se nebojí je použít.

Zdroj: Der Spiegel




Čtěte více:

Pimco: Americkým trhům začne místo Fedu dominovat fundament
29.01.2015 11:00
Tahounem globálního růstu by letos měla být americká ekonomika. Očekáv...
Komentář analytika k výsledkům Apple F1Q15 (+ nová cílová cena)
29.01.2015 17:00
Myslím, že výše uvedená tabulka ani nepotřebuje nějaký obsáhlejší kome...
Eurozóna v lednu zabředá hlouběji do deflace
30.01.2015 11:10
Předběžné údaje za leden vypovídají o tom, že spotřebitelské ceny v eu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2025
17:30Ze zpráv a spekulací kolem Trumpovy politiky dnes těží hlavně malé firmy  
17:04Výjimečné průměry a návratnost akciového trhu
15:03Invesco: Aristotelův seznam – 10 nepravděpodobných, ale možných výsledků pro rok 2025
14:43Výroba aut loni v Česku stoupla o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů
14:23Důvěra investorů v německou ekonomiku klesla výrazněji, než se čekalo
13:25Goldman Sachs: Další růst trhu se musí spoléhat na zisky, výnosy dluhopisů by měly zamířit zase dolů
12:50Výroba elektřiny v ČR loni klesla o čtyři pct, oslabují hlavně uhelné zdroje
12:41Volkswagen varuje před škodlivými dopady amerických cel na dovoz z Mexika. Trumpova politika bude nutit evropské automobilky k přesunu do USA
12:10Futures naznačují pozitivní úvod na amerických trzích  
10:57Jak si vsadit na Trumpovu inauguraci: Sektory, které by mohly v prvních dnech růst
9:06Rozbřesk: Donald Trump první den v práci: vyšší cla nepodepsal, ale slíbil. Eurodolar během inaugurace na houpačce
8:55Trump odložil zákaz TikToku, chce maximalizovat těžbu ropy a plynu
8:43Trumpovy kontroverzní kroky, nástup macho éry a evropské futures smíšené  
8:31FT: Aktiva klimatických fondů se loni snížila, Trump vyvolává pesimismus
8:11Ifo: Největší obavy mají z Trumpa ekonomové v Severní Americe a západní Evropě
6:02Tengler: Celková Trumpova politika a další faktory by měly přinést růst bez inflačních tlaků
20.01.2025
17:58Rozpad některých ekonomických „pravidel“
17:19Evropské akcie začaly týden úspěšně, americká cla prý nepřijdou hned  
16:20JPMorgan: Americké zisky v letošní výsledkové sezóně překonají Evropu
15:44Průzkum: Americké firmy čekají zhoršení hospodářských vztahů mezi USA a Evropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW