Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pololetní investiční vysvědčení

Pololetní investiční vysvědčení

18.02.2015 17:13

I kdyby nějaký investor absolutně odmítal jakékoliv pohledy shora a zajímaly ho pouze jednotlivé akcie, měl by udělat alespoň jednu jedinou výjimku. Tou by podle mne měl být občasný pohled na celkové valuace trhů. Díky vstřícnosti pana Yardeniho máme nyní možnost se bez velké námahy podívat, jak to s aktuálními valuacemi vypadá na hlavních trzích – tedy od rozvíjejících se trhů (EM) přes eurozónu, Japonsko, UK po USA.

Proč jsou valuace tak důležité? I investoři „buffettovského typu“ by měli mít pojem o tom, jak moc jsou trhy našponovány, jak moc vládnou medvědi, či naopak býci. Pouhý pohled na ceny může být ale dost zavádějící, protože ceny jsou dány výší zisků a tím, kolik investoři za tyto zisky platí – tedy valuací. Dívat se pouze na ceny je jako porovnávat rohlíky, jejichž gramáže se v čase a místě mění – u akcií se zase mění zisky. A nyní už obrázek:

soustruh
Srovnejme pro zajímavost výchozí předkrizové pozice a to, kam se trhy dostaly během pokrizových normálů, neutrálů, snah o vyhnutí se tvrdému přistání atd. Nejvyšší valuace se v roce 2006 těšilo Japonsko (a také dlouho předtím). Zatímco pro řadu jiných trhů bylo PE kolem 20 opravdu silnou známkou bublinovatosti, u japonských akcií tomu bylo jinak. Dvojnásob překvapivý může tento fakt být, pokud vezmeme v úvahu relativně nízký očekávaný růst japonské ekonomiky. Proti němu ale stojí velmi nízká požadovaná návratnost a to jak na straně bezrizikových výnosů, tak na straně rizikových prémií (neroste to, ale je to stabilní). Japonské PE od té doby kleslo, ale stále se drží mezi těmi relativně vyššími a od roku 2013 je jeho úroveň zastropována 15. Pokud by někdo dal jen na historické průměry, musel by pro něj být tento trh nyní jasnou volbou. Fundamentalistu by samozřejmě spíše zajímala Abenomie. Každopádně kombinace relativně nízkých valuací a japonské ekonomické revoluce mě vede k tomu, proč se zde Japonsku poslední dobou věnuji poněkud více.

Relativně nízkými PE se jak na počátku, tak na konci chlubí UK a rozvíjející se ekonomiky – ukázka toho, jak rozdílné kombinace očekávaného růstu a požadované návratnosti mohou ve výsledku přinést hodně podobné PE. Nyní se jejich PE pohybuje mezi 11,2 – 11,4, což je pozoruhodný výsledek poté, co se v mezidobí cestou obou trhů (jejich valuací) značně rozcházely. Sice v menší míře než u Japonska, ale ani zde porovnání se standardem předkrizových let neukazuje, že by tyto trhy byly nějak našponované. Rozvíjející se trhy už zdaleka nejsou to, co bývaly. Na UK pak nemám silnější názor, ale je zajímavé, že jde o trh s relativně nízkými valuacemi, ale relativně silně rostoucí ekonomikou a nízkými sazbami.

Současné valuace už jsou historicky relativně vysoko v eurozóně, o USA nemluvě. Americké PE kolem 17 je známkou velkého optimismu kombinovaného s nízkou požadovanou návratností. Je dost dobře možné, že tento optimismus bude naplněn. Už delší dobu tu ale tvrdím, že americké akcie jako celek (!) už jsou valuačně příliš našponované na to, aby byly plošně zajímavé. Ale na druhou stranu musím říci, že pohled na jednotlivé firmy neukazuje, že by docházelo k plošné iracionalitě. Takže celkově takový stále nový „nový neutrál“.

Určitou záhadou je pro mě vývoj v Evropě. I zde jsou totiž valuace relativně dost vysoko, přijít ale s dostatečně optimistickými scénáři je pro mne těžší, než v případě USA. Z grafu je jasně vidět, jak k růstu PE na současných téměř 15 přispěly poslední týdny a tudíž program QE. Což není iracionální, ale také nejde o dostatečné vysvětlení. Je otázka, zda vše zůstane při hře typu „je likvidita, tudíž kupuji, protože ostatní taky kupují“, nebo se vše přetaví do zlepšení reálné ekonomiky, firemních zisků a nižší nejistoty. V minulých příspěvcích jsem se na toto téma rozpovídal více.

Porovnávání PE v čase má svá omezení, ale určitou informaci dává (jinak by bylo výše uvedené plýtváním našeho času). Porovnávání PE mezi jednotlivými trhy ale v podstatě nemá smysl. Zde například nemá smysl moc uvažovat na základě PE o tom, že EM trhy jsou relativně k USA levné. Důvodem je, že PE je odrazem očekávaných růstů a požadovaných návratností. Ty se země od země liší. A je tu ještě jedna proměnná, na kterou se vedle těchto dvou často zapomíná – tzv. výplatní poměr POR. I v něm najdeme velké rozdíly, ale to už nechám na samostatné vyprávění. Pokud by se někdo nyní řídil jen tím, jak nízko dané PE trhu je, musel by být silně nadvážen v Rusku, protože tamní trh se obchoduje s PE 4,4. Taková Čína, na kterou také doléhají nemalé obavy, má PE 9,5. A takové optimismem nabyté Mexiko, či Indonésie mají PE kolem 17,5! A protože na valuaci se také můžeme dívat tak, že je vždy „správně“, máme výše uvedeným vlastně takový přehled pololetního vysvědčení hlavních světových ekonomik a regionů.




Čtěte více:

Sbohem americké akcie - „Likvidátor libry“ Soros i další vyvádí svá aktiva z USA
18.02.2015 11:27
Soros Fund Management slavného investora George Sorose ve čtvrtém čtvr...
Několik hoplítů na kybernetickém bojišti
18.02.2015 13:00
Svět se v posledních několika dekádách velmi proměnil. Hlavně co se on...
Americký průmysl rostl v lednu pomaleji, než trh očekával
18.02.2015 15:27
Průmyslová výroba se Spojených státech v lednu meziměsíčně poskočila o...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2024
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok
11:58Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci dnes od 16:00
11:36Akcie pokračují setrvačností výš i bez nových impulsů  
11:06Týdenní výhled: Udrží výsledková sezóna svou úspěšnost? Sazby v Británii zatím beze změny  
10:22Česká exportní banka, a.s.:Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:38Primoco UAV SE: Výhled na rok 2024 a výsledky hospodaření za první čtvrtletí
9:08Rozbřesk: Výhled se posouvá k pozvolnějšímu snižování sazeb ČNB
8:55Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta reportovala za 1Q rekordní provozní zisk. Kupí hotovost
8:54Primoco chce letos prodat až 60 bezpilotních strojů a tržby vyslat do řádu miliard. Ty kvartální snížila priorita dokončení dříve sjednaných zakázek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Arista Networks Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Ferrari NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
Fresenius Medical Care AG (03/24 Q1)
Leonardo SpA (03/24 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
Reddit Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rivian Automotive Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)
Snap One Holdings Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
UniCredit SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Upstart Holdings Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Walt Disney Co/The (03/24 Q2, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/24 Q1, Aft-mkt)
Zalando SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
6:45UBS Group AG (03/24 Q1)
7:00Siemens Healthineers AG (03/24 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (03/24 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00BP PLC (03/24 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/24 Q1)
14:00WK Kellogg Co (03/24 Q1)
22:00Luminar Technologies Inc (03/24 Q1)