Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zavede Řecko paralelní měnu?

Zavede Řecko paralelní měnu?

04.03.2015 15:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Mají peníze hodnotu jen proto, že stát prohlásí, že to jsou peníze? Nebo je nutné, aby všichni skutečně věřili, že jde o peníze a důvěřovali jim? Jde o staré dilema a Řecko je zemí, která by právě nyní chtěla znát tu správnou odpověď. Wolfgang Munchau na stránkách FT nedávno uvažoval o tom, že by řecká vláda měla vydávat speciální dlužní úpisy a nyní Paul Mason oživuje myšlenku peněz navázaných na budoucí daňové výnosy. Poukazuje na to, že řecký ministr financí Varoufakis před dvanácti měsíci na svém blogu uvažoval o vytvoření měny podobné bitcoinu. Ta by podle něho byla směnitelná za eura v kurzu jedna ku jedné. Byla by vydávána řeckým státem. Kdyby ji někdo držel dva roky, dočkal by se zisku, který by byl pokrytý daňovými výnosy.

Uvedené by napovídalo, že stát se svou vlastní měnou je stále solventní. Může totiž vždy vytvořit nové peníze a těmi lidem platit. Může tak vždy vytvářet deficity a používat státní finance na snížení nezaměstnanosti. Vše pouze pod jednou podmínkou – lidé musí věřit, že tento stát bude existovat i v budoucnu. Vše to odpovídá „státnímu“ pohledu na to, co dělá peníze penězi. Proč ale Řekové paralelní měnu nevytvořili? V praxi podobné pokusy byly, například v Argentině v roce 2001 či v Kalifornii v roce 2009. Zapadly ale do koše finanční historie, a to z toho důvodu, že ve skutečnosti jde o velmi hloupý nápad.

Jennifer McKeown z Capital Economics vysvětluje hlavní problémy spojené s popsaným plánem: „Kdyby Řecko mělo vlastní měnu, určitě už by nebylo členem eurozóny. Podle současných dohod je používání nové měny protiprávní. Zbytek zemí by Řecko nutil k opuštění unie. I kdyby k tomu ale nakonec nedošlo, fakticky by v eurozóně už nebylo.“ Pokud by nové daně byly vybírány v drachmách, vládní příjmy by se propadly, protože tato měna by k euru oslabila. Vláda dnes dosahuje primárních přebytků a nastala by situace, že eurová hodnota těchto přebytků by se snížila. Nakonec by tak došlo ke zhoršení schopnosti splácet mezinárodní závazky a ne k jejímu zlepšení.

Vláda by se mohla pokusit vybírat daně v eurech, ale to by při oslabující měně dolehlo na firmy a domácnosti. Nebo by vláda mohla změnit eurové dluhy na dluhy v nové měně, ale to už zní jako naprostý odchod z eurozóny. Na druhou stranu je podle nás jasné, že Řecko nyní není schopno dostát všem svým finančním závazkům a default bude muset v té či oné formě přijít. Ochotu investorů nadále mu půjčovat tedy neovlivňuje ani tak současná důvěryhodnost země jako to, jak moc budou její dluhy udržitelné po restrukturalizaci.

Zavedení paralelní měny sebou tak nese řadu negativ a nákladů, které by se objevily i v případě odchodu z eurozóny. Klíčové benefity naopak chybí. Celkově by šlo spíše o pokus zachovat si tvář, ale také o první krok ke skutečnému odchodu z eurozóny. Nelze ani ignorovat nevoli, s jakou by se ECB pravděpodobně na novou paralelní měnu dívala a jaké by to mělo důsledky pro řecké banky. Klíčovým problémem při takových pokusech zůstává prostá nedůvěra. Pokud vám vláda dává peníze, jejichž hodnota oslabuje, má to negativní dopad na samotnou měnu a následně i na přidružené systémy, včetně bank.

Autory jsou David Keohane a Joseph Cotterill.

Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

Tvorba míst v americkém firemním sektoru zůstává slušná
04.03.2015 14:32
Počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru americké ek...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data