Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Čínu neohrožuje kolaps realitního trhu, ale současný vládní systém

Víkendář: Čínu neohrožuje kolaps realitního trhu, ale současný vládní systém

05.04.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Dojde ke kolapsu čínského realitního trhu? Podle mého názoru ne. Tento trh je v tuto chvíli mnohem méně napjatý, než tomu bylo v minulosti, a riziko propadu cen je tudíž velmi malé. Ceny nemovitostí se stabilizují v celé zemi a ve druhé polovině roku pravděpodobně začnou na meziroční bázi opět růst. Nesmíme ovšem zapomínat, že kvůli efektu vysoké báze bude pokles cen v první polovině roku zřejmě prudký, takže hlasy predikující krizi se budou ozývat velmi hlasitě.

První graf shrnuje vývoj cen nových domů v 70 čínských městech podle statistického úřadu. Červeně je označena meziměsíční změna, modře změna meziroční:

Cina 1.png

Na sekundárním trhu můžeme pozorovat podobný cenový vývoj jako na trhu s novými domy. Cenové poklesy se i tady v prosinci a lednu snižovaly. I tak je ovšem pravděpodobné, že v médiích uslyšíme stále častěji teorie o tom, že čínský trh s nemovitostmi zkolabuje. Nesmíme však zapomínat, že i kdyby pokles cen nových nemovitostí dosáhl například 5 %, jen málo vlastníků by bylo v červených číslech, protože v posledních devíti letech dosahoval růst cen v průměru 8,4 % ročně. Situaci bychom neměli srovnávat s vývojem v USA i proto, že v Číně musí lidé financovat nákup nemovitostí minimálně z 30 % ze svých prostředků. A v Číně navíc neexistují finanční produkty, které potopily Lehman Brothers a způsobily chaos v celém finančním systému. Neexistují tu žádné deriváty z hypotéčních úvěrů, apod. Je jasné, že čínský trh s bydlením prochází fází útlumu, ale krize je velmi nepravděpodobná.

Další obrázek porovnává meziroční změnu prodejní ceny nemovitostí (modře, cena uvedena za metr čtvereční) a růst disponibilních příjmů městských domácností. Tento růst s výjimkou roku 2009 převyšuje růst cen bydlení, a platí to i za celkové sledované období (poslední sloupec):

Cina 2.png

Ohledně střednědobého výhledu pro čínskou ekonomiku jsem optimistou. Tento pohled zakládám z velké části na tom, jak se mění vládní ekonomická politika, která podporuje rozvoj tržního prostředí. Největší obavy ve mě vzbuzuje rozdíl mezi rozvojem zákonů a institucí. Čínská ekonomika a společnost je totiž stále více založena na vlastnických právech, ale země není schopna zajistit vládu práva, která je nezbytná. Bez ní nelze vybudovat férové podnikatelské prostředí. Už nyní se objevují problémy, korupce oslabuje odvětví závislá na intelektuálním vlastnictví. Dochází k široce rozšířeným krádežím půdy od zemědělců, což vyvolává protesty po celé zemi. To vše je důsledkem nedostatečné vlády práva.

V krátkém období může pokračovat rozkvět Číny, pokud se podaří nalézt způsob, jak se vypořádat s korupcí, a pokud strana dokáže posílit právní systém a naopak omezit jeho poškozování místními úředníky. S tím, jak bude klesat tempo růstu, ale nebude autoritářský kapitalismus schopen poskytovat nezbytnou institucionální podporu moderní tržní společnosti. V tuto chvíli nejsou patrné známky toho, že by strana chtěla zavést pevnou vládu práva. Naopak to vypadá, že chce systém dále využívat k posílení své politické moci nad celou populací. Na druhou stranu ale musím uznat, že když jsem v polovině osmdesátých let začal v Číně pracovat, nezdálo se, že by strana vůbec byla ochotna uvolnit svou vládu nad dennodenním životem lidí. Za deset let ale přestala určovat, kde má kdo žít a co musí pěstovat na své půdě. Pak přišlo nečekané osekání vládního sektoru a byla vydlážděna cesta k vytváření soukromých firem.

Komunistická strana tedy během posledních dvaceti let přišla s řadou překvapení, a to je klíčový důvod, proč přežila řadu jiných autoritářských režimů. Pokud by nyní chtěla zavést vládu práva, musela by se vzdát části své moci a převést ji na jiné subjekty. Jestliže tak neučiní, krátkodobě nebudou investoři ohrožení. Jde ale o klíčovou věc s ohledem na vývoj v následujících deseti až dvaceti letech.

Autorem je Andy Rothman z Matthews Asia.

Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Sektor telekomunikací
02.04.2015 13:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Velikonoční obchodní hodiny jednotlivých burzovních parketů
02.04.2015 12:40
Blíží se období Velikonoc a s ním i nepravidelný provoz jednotlivých b...
Penzijní spoření – odpovědný přístup v boji s „ekonomicky chmurnou“ demografií (část 1.)
04.04.2015 13:00
Řízení osobních financí představuje náročnou disciplínu. Velká spousta...

Váš názor
  • No jasně.
    05.04.2015 8:34

    Pokud Čína nebude mít přesně takové zřízení jako USA nemá šanci na přežití. Typický pohled nafoukané Ameriky, že jen to její vidění světa je to jediné správné. Podobné myšlení a chování jako ISIS, jen to mé náboženství je to správné a ostatní je třeba vyhubit a to jakýmkoli způsobem. Kdy se naučí lidi větší toleranci a sebezpytování.
    €-&-€
    • Re: No jasně.
      07.04.2015 0:03

      Hlavně aby si tam zavedli vládu práva jako je u nás. Soudci nekontrolovatelní, sami sobě přisoudí platy a po jmenování je už nic až do důchodu ve společnosti nemusí zajímat. Místo vlády práva máme soudcokracii.
      (nezadáno)
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data