Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Čínu neohrožuje kolaps realitního trhu, ale současný vládní systém

Víkendář: Čínu neohrožuje kolaps realitního trhu, ale současný vládní systém

05.04.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Dojde ke kolapsu čínského realitního trhu? Podle mého názoru ne. Tento trh je v tuto chvíli mnohem méně napjatý, než tomu bylo v minulosti, a riziko propadu cen je tudíž velmi malé. Ceny nemovitostí se stabilizují v celé zemi a ve druhé polovině roku pravděpodobně začnou na meziroční bázi opět růst. Nesmíme ovšem zapomínat, že kvůli efektu vysoké báze bude pokles cen v první polovině roku zřejmě prudký, takže hlasy predikující krizi se budou ozývat velmi hlasitě.

První graf shrnuje vývoj cen nových domů v 70 čínských městech podle statistického úřadu. Červeně je označena meziměsíční změna, modře změna meziroční:

Cina 1.png

Na sekundárním trhu můžeme pozorovat podobný cenový vývoj jako na trhu s novými domy. Cenové poklesy se i tady v prosinci a lednu snižovaly. I tak je ovšem pravděpodobné, že v médiích uslyšíme stále častěji teorie o tom, že čínský trh s nemovitostmi zkolabuje. Nesmíme však zapomínat, že i kdyby pokles cen nových nemovitostí dosáhl například 5 %, jen málo vlastníků by bylo v červených číslech, protože v posledních devíti letech dosahoval růst cen v průměru 8,4 % ročně. Situaci bychom neměli srovnávat s vývojem v USA i proto, že v Číně musí lidé financovat nákup nemovitostí minimálně z 30 % ze svých prostředků. A v Číně navíc neexistují finanční produkty, které potopily Lehman Brothers a způsobily chaos v celém finančním systému. Neexistují tu žádné deriváty z hypotéčních úvěrů, apod. Je jasné, že čínský trh s bydlením prochází fází útlumu, ale krize je velmi nepravděpodobná.

Další obrázek porovnává meziroční změnu prodejní ceny nemovitostí (modře, cena uvedena za metr čtvereční) a růst disponibilních příjmů městských domácností. Tento růst s výjimkou roku 2009 převyšuje růst cen bydlení, a platí to i za celkové sledované období (poslední sloupec):

Cina 2.png

Ohledně střednědobého výhledu pro čínskou ekonomiku jsem optimistou. Tento pohled zakládám z velké části na tom, jak se mění vládní ekonomická politika, která podporuje rozvoj tržního prostředí. Největší obavy ve mě vzbuzuje rozdíl mezi rozvojem zákonů a institucí. Čínská ekonomika a společnost je totiž stále více založena na vlastnických právech, ale země není schopna zajistit vládu práva, která je nezbytná. Bez ní nelze vybudovat férové podnikatelské prostředí. Už nyní se objevují problémy, korupce oslabuje odvětví závislá na intelektuálním vlastnictví. Dochází k široce rozšířeným krádežím půdy od zemědělců, což vyvolává protesty po celé zemi. To vše je důsledkem nedostatečné vlády práva.

V krátkém období může pokračovat rozkvět Číny, pokud se podaří nalézt způsob, jak se vypořádat s korupcí, a pokud strana dokáže posílit právní systém a naopak omezit jeho poškozování místními úředníky. S tím, jak bude klesat tempo růstu, ale nebude autoritářský kapitalismus schopen poskytovat nezbytnou institucionální podporu moderní tržní společnosti. V tuto chvíli nejsou patrné známky toho, že by strana chtěla zavést pevnou vládu práva. Naopak to vypadá, že chce systém dále využívat k posílení své politické moci nad celou populací. Na druhou stranu ale musím uznat, že když jsem v polovině osmdesátých let začal v Číně pracovat, nezdálo se, že by strana vůbec byla ochotna uvolnit svou vládu nad dennodenním životem lidí. Za deset let ale přestala určovat, kde má kdo žít a co musí pěstovat na své půdě. Pak přišlo nečekané osekání vládního sektoru a byla vydlážděna cesta k vytváření soukromých firem.

Komunistická strana tedy během posledních dvaceti let přišla s řadou překvapení, a to je klíčový důvod, proč přežila řadu jiných autoritářských režimů. Pokud by nyní chtěla zavést vládu práva, musela by se vzdát části své moci a převést ji na jiné subjekty. Jestliže tak neučiní, krátkodobě nebudou investoři ohrožení. Jde ale o klíčovou věc s ohledem na vývoj v následujících deseti až dvaceti letech.

Autorem je Andy Rothman z Matthews Asia.

Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Sektor telekomunikací
02.04.2015 13:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Velikonoční obchodní hodiny jednotlivých burzovních parketů
02.04.2015 12:40
Blíží se období Velikonoc a s ním i nepravidelný provoz jednotlivých b...
Penzijní spoření – odpovědný přístup v boji s „ekonomicky chmurnou“ demografií (část 1.)
04.04.2015 13:00
Řízení osobních financí představuje náročnou disciplínu. Velká spousta...

Váš názor
 • No jasně.
  05.04.2015 8:34

  Pokud Čína nebude mít přesně takové zřízení jako USA nemá šanci na přežití. Typický pohled nafoukané Ameriky, že jen to její vidění světa je to jediné správné. Podobné myšlení a chování jako ISIS, jen to mé náboženství je to správné a ostatní je třeba vyhubit a to jakýmkoli způsobem. Kdy se naučí lidi větší toleranci a sebezpytování.
  €-&-€
  • Re: No jasně.
   07.04.2015 0:03

   Hlavně aby si tam zavedli vládu práva jako je u nás. Soudci nekontrolovatelní, sami sobě přisoudí platy a po jmenování je už nic až do důchodu ve společnosti nemusí zajímat. Místo vlády práva máme soudcokracii.
   (nezadáno)
Aktuální komentáře
07.12.2022
17:46Trhy proti Fedu?
17:05Odpoledne přeje dluhopisům či euru, akcie se snaží zvednout hlavu  
16:26Země EU jednají o stropu cen plynu ve výši 220 eur. Skupina států v čele s Německem varuje před ohrožením dodávek
16:06Volkswagen investuje do kmenové továrny ve Wolfsburgu 460 milionů eur
15:15V globálním dluhu tiká bomba za 65 bilionů dolarů. Skryté nebezpečí může ohrozit celý systém (+komentář)
13:32Rally na evropských akciích příští rok nečekejte, varuje Goldman Sachs i Bank of America
13:23O kompenzacích za zastropované ceny energií by mělo být jasno do konce letošního roku
12:05Evropské akcie klesají čtvrtým dnem v řadě. Sanofi a GSK jsou ale po verdiktu v USA slušně v plusu  
11:54Monetární politika je teď „tvrdá, ale jednoduchá". Recesi předpovídat nelze, její šance je ale hodně vysoká, říká ekonom
11:51Hodnota evropských technologických firem letos klesla o 400 miliard dolarů
11:42Ekonomika EU rostla ve třetím čtvrtletí rostla o 0,4 procent a překonala odhady. Růst ale zpomalil
11:33Čínská data dalším varováním. Evropské akcie pod tlakem  
10:53Česká koruna podle průzkumu v příštích 12 měsících oslabí, forint bude sílit  
10:19Jan Bureš: Průmysl pod taktovkou automobilek šlape na brzdu
9:54EU napadne Čínu u WTO kvůli dvěma obchodním sporům týkajícím se dovozu z Litvy a patentových práv
9:41Obchodní bilance v říjnu skončila podeváté v řadě schodkem. Největší dopad mají stále vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů
9:28Demokraté podle odhadů ovládli volby v Georgii a získají většinu v americkém Senátu
9:25Stavební produkce v říjnu rostla. Počet zahájených bytů ale meziročně klesl o 27,7 procent
9:18Průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně klesla o 3,7 procent. Automobilky se potýkaly s dílčím nedostatkem komponent
9:15Plán na ozbrojené útoky v Německu? Policie pozatýkala desítky extermistů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Campbell Soup Co (10/22 Q1, Bef-mkt)
GameStop Corp (10/22 Q3, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Thor Industries Inc (10/22 Q1, Bef-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
11:00EMU - HDP, q/q