ČR
Tuzemský akciový trh zahájil nový týden v zeleném teritoriu, index PX připsal 0,3 %. Elektrárenská společnost ukončila pondělí na zelené nule na úrovni 650,50 Kč s denním minimem na 644 Kč, když v odpoledních hodinách prodejcům došel dech.
Finanční sektor si vedl smíšeně – s novou vyšší cílovou cenou od v zádech (6500 Kč) přidala 2 % na 5500 Kč s denním maximem až u 5541 Kč a bank americká banka zvýšenou cílovkou (29 EUR, cca 795 Kč) pomohla k růstu o 0,6 % na 662 Kč. Nedařilo se pouze akciím pojišťovny , které klesly o 1 % na 1103 Kč.
Telekomunikační společnost O2 klesla o kosmetických 0,2 % na 216,80 Kč, výrobce netkaných textilií zavřel na zelené nule na úrovni 714 Kč a tabáková společnost klesla o 0,2 % na 11250 Kč.
Mediální skupina ztratila 0,6 % na 69,95 Kč, dařilo se naopak , který přidal 1,7 % na 141,30 Kč.
Evropa
Evropské akciové trhy si včera připsaly zisky, kdy tak zkorigovaly největší týdenní propad v letošním roce. Podporou pro pozitivní náladu investorů byl krok čínské centrální banky, která podpoří ekonomiku novým opatřením, a to snížením povinných minimálních rezerv, které banky musí držet.
Na zprávu zareagovaly především komoditní společnosti, které v průměru zpevnily o 1,7 %. Společnost Boliden přidala 3,8 %, 2,6 %, 2,5 % a například 2,7 %.
Z ostatních titulů se dařilo společnosti , jejíž akcie posílily o 5,7 % v reakci na zprávu, že firma odkoupí belgickou divizi za 1,33 mld. EUR. Samotná pak přidala 3 %.
Vylepšené doporučení od podpořilo britskou banku , která zpevnila o 2,2 % poté, co analytici zařadili titul na seznam nejvíce preferovaných společností.
Pod tlak se naopak dostala společnost , která propadla o 10 % v návaznosti na oznámení, že management očekává v letošním roce ztrátu ve výši 130 mil. GBP.
Celoevropský Euro Stoxx 50 posílil o 1,2 %, britský FTSE 100 o 0,8 %, francouzský CAC 40 o 0,9 % a německý DAX o 1,7 %.
USA
V zelených číslech zahájily obchodování v novém týdnu americké akciové trhy, kterým se tak podařilo zkorigovat páteční propad. Sledovaná byla za absence makrodat především výsledková sezóna, když podporou pro pozitivní sentiment na trzích byl krok čínské centrální banky, která snížila míru povinných minimálních rezerv u tamních bank.
Tahounem byl především technologický sektor, přičemž posílil o 3,7 %, před výsledky o 3,4 %, o 3,1 % a o 2,3 %.
Společnost přidala 2 % poté, co překonala odhady analytiků. Firma sice reportovala za 1Q ztrátu, ale v prostředí dramatického uzavírání těžebních plošin. Management zároveň oznámil prodej aktiv, aby získal souhlas s převzetím Baker Hughes za 34,6 mld. USD.
Hvězdou pak byla společnost , jejíž akcie přidaly 12,6 % díky lepším reportovaným výsledkům. Nedařilo se naopak akciím , které v reakci na snížené doporučení od Mizuho Securities oslabily o 1,7 %.
Dow Jones zpevnil o 1,2 %, S&P 500 o 0,9 % a Nasdaq o 1,3 %.
Asie
Čína se o víkendu rozhodla stimulovat svou zpomalující se ekonomiku, což podpořilo akciové trhy v Evropě, USA i Asii. Čínská lidová banka se v neděli rozhodla snížit poměr povinných minimálních rezerv pro všechny banky. Jednalo se o největší jednorázové snížení od roku 2008. V pondělí se ovšem tato zpráva na vývoji asijských akcií nepodepsala. Náladu investorů kazily obavy z dalšího zákroku čínských orgánu proti spekulativnímu obchodování. A další uvolňování čínské měnové politiky lze ještě v tomto roce pravděpodobně očekávat.
Americké akcie v noci uzavíraly výše, nejen díky čínskému stimulu, ale i zveřejněným výsledkům. Rostly i asijské pevninské akciové trhy. Čínský index Shanghai Composite vzrostl po včerejším propadu o 1,6 procenta z důvodu obav z regulatorního omezování maržového obchodování, o 0,7 procenta. Podle investičního guru Marka Mobia by se investoři mohli svézt na vlně býčího trhu. Ani podle výkonného předsedy představenstva Templeton Emerging Markets Group býčí trh v Číně jen tak neskončí.