Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Teze k otázkám ohledně penzijního systému ČR

Teze k otázkám ohledně penzijního systému ČR

04.06.2015 16:17
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Penzijní systém v ČR je třeba reformovat, přičemž potřebné změny budou muset být podstatné. Podle mého názoru má nastavení penzijního systému nejen zabezpečit kvalitní život ve stáří, ale má i funkci signální a motivační – má dávat jasný signál, jaké chování jednotlivce je potřebné pro trvale udržitelný rozvoj společenství a zároveň motivovat k takovému způsobu života a nakládání s finančními prostředky, které zajistí výhodnost omezení spotřeby v současnosti ve prospěch kvalitního života v budoucnosti. Jinými slovy, aby česká společnost co do počtu obyvatel i co do kvality života rozumně rostla tak, aby obstála v mezinárodním srovnání a konkurenci.

Třetí pilíř penzijního spoření v současné době slouží k akumulaci kapitálu na období důchodové. Jde (mělo by jít) ve většině případů o dlouhodobé spoření či investování. A obecně platí, že čím je doba mezi vkladem peněz a jejich čerpáním delší, tím agresivněji (méně opatrně) bychom tyto peníze měli nechat pracovat. Dochází zde ke zdánlivému paradoxu – zatímco je pojem penze chápán jako něco naprosto konzervativního, bezpečného a v určitém životním období nepostradatelného, správná cesta k nejvyššímu důchodu směřuje přes pojem, který je vnímán obyvatelstvem až pejorativně – totiž akcie. Skutečně, pokud máme více než 10 let do penze, neřku-li třeba 20 let, pak nejlepší investiční důchodovou strategií je strategie dynamická, tedy s obsahem co největšího podílu akcií. Na dvacetiletém horizontu se totiž jejich kolísání do jisté míry smaže a s pravděpodobností hraničící s jistotou dodají vyšší výnos než strategie konzervativní nebo bankovní vklad.

Bezpečnost penzijního spoření se projevuje v regulaci. Regulace je poměrně přísná a dosti omezuje volnost portfoliomanažera při správě fondu. Nicméně tato regulace není až taková, aby výrazným způsobem snižovala dosažitelný výnos tak, jak tomu bylo v původních fondech třetího pilíře – tedy, že fond v zásadě musel dodat každý rok kladné zhodnocení, což bylo v přímém rozporu s dlouhým investičním horizontem. Jednotliví portfoliomanažeři se i tak mohou odlišovat při správě, a to zejména různou skladbou akciové nebo dluhopisové části portfolia, měnovou strategií při správě, stupněm reakce na aktuální ekonomickou reakci ve světě.

Nejopatrnější investiční strategie to budou mít v následujícím období složité. Transformované a konzervativní účastnické fondy, v zásadě fondy dluhopisové a peněžního trhu budou výnosově slabé. Negativně na ně budou působit aktuální nízké běžné úrokové sazby, přičemž jejich růst jim v nejbližším období bude dále škodit. Mírně lépe na tom budou díky historicky nakoupenému výnosu transformované fondy.

Aleš Prandstetter

Pozice: hlavní investiční stratég 

Aleš Prandstetter vystudoval fakultu Financí a účetnictví, obor finance, na Vysoké škole ekonomické a MBA na Prague International Business School. V letech 1993 až 2008 pracoval na seniorních pozicích v oblasti finančních analýz ve finančních skupinách IPB, ČSOB, PPF a Sitronics TS. V roce 2008 nastoupil do ČSOB Asset Management jako hlavní analytik a vedl tým analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB zaměřené na střední a východní Evropu se specializací na Turecko. Od srpna 2011 zastává pozici investičního stratéga ČSOB AM.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba