Dění v Číně bude nejméně do konce roku 2015 pod pečlivým dozorem kapitálových trhů. Tomu bude odpovídat podle Aleše Prandstettera, hlavního investičního stratéga ČSOB Asset Management i nervozita a kolísavost trhů.
Patria Online: Jak změní strategii v akciových fondech globální „výplachy“, ke kterým došlo v posledních dnech?
V ryze akciových fondech se strategie příliš nezmění, zatím nenastala nějaká výrazná změna ve fundamentu. Někteří portfolio manažeři možná uberou na agresivitě (tzn., sníží očekávanou kolísavost portfolia nákupem pomaleji reagujících titulů), jiní naopak poklesů využijí a vsadí na to, že šlo opět pouze o epizodu. Obecně ale portfolio manažeři nereagují na výplachy samotné, spíše sledují jejich příčiny a podle toho upravují portfolio. Akciové fondy dokonce ani nemohou využít propadu k nákupu dodatečných akcií, jako by to udělal např. smíšený fond, protože akciový fond je standardně plně zainvestovaný pouze v akciích, tzn. nevlastní jiný typ aktiv, která by mohl přeměnit v hotovost a za ni nakoupit další akcie.
Patria Online: Jak budou nyní akciové fondy ztráty dohánět?
Kolísání k akciovým investicím patří, a proto nějaké pokusy zbrkle dohánět, co bylo na absolutním výnosu ztraceno, zavánějí spíše průšvihem. Většina akciových fondů se navíc poměřuje se svým benchmarkem, a drtivá většina portfolio manažerů se vymezuje vůči němu, nikoli vůči nějakému pevně danému číslu. Výkonnost akciových fondů proto silně koreluje s výkonností akciového trhu. Jestliže trh klesá, pak klesají i akciové fondy a naopak. Jedná se systematické riziko, které bohužel nelze odstranit diverzifikací. (Je typem rizika portfolia, které je nediverzifikovatelné. Systematické riziko vyplývá z celkového ekonomického vývoje a postihuje všechny zúčastněné subjekty. Pozn. redakce)
Patria Online: Jaké akciové fondy dostaly největší ránu z pohledu regionu a zaměření?
Obecně čím rizikovější, tím větší dopad do výkonnosti. Když budeme konkrétní tak zejména fondy, které držely čínské akcie. Ty mají samozřejmě přímou expozici na současné čínské problémy. K tradičním rizikovějším sektorům pak patří třeba biotechnologie nebo automobilky, výrazně dnes samozřejmě reagují těžaři.
Patria Online: Jakým akciovým fondům se naopak daří?
Defenzivním akciovým fondům např. typu minimum variance. Musíme ovšem dodat, že se jim dařilo pouze ve smyslu, že klesaly méně, než by činil průměr akciových trhů.
Patria Online: Co bude v nebližší době nejvíce ovlivňovat čistou hodnotu aktiv akciových fondů?
Největší pozornost investorů bude asi i nadále upřena na vývoj v Číně. Dokud nepřijde nová výzva. Nervozita a kolísavost bude tedy asi zvýšená, investoři by se tím však neměli nechat rozhodit. Důležité bude také sledovat rozhodnutí a komunikaci amerického Fedu ohledně zvyšování úrokových sazeb.
Patria Online: A je nyní vhodná doba kupovat akciové fondy?
Pokud není na finančních trzích davová nákupní psychóza, podobná například té, kterou jsme viděli počátkem tohoto roku v Číně, pak lze akciové fondy kupovat v zásadě vždy. Čili, nebál bych se ani teď, v době strašící Číny. Zásadní je investiční horizont, ten musí být dostatečně dlouhý.
Patria Online: Jakou strategii by měli investoři volit při výběru akciového fondu?
Obecně platí, že pokud chce investor participovat na vývoji akciového trhu jako celku, je nejlépe vybírat širokospektrý fond. Tedy takový, který investuje do všech důležitých sektorů a teritorií, nebo alespoň pokrývá základní vyspělé země. Pokud jde o opatrnějšího investora, pak lze uvažovat o fondech zaměřených na dividendové akcie nebo tzv. minimum variance, tedy málo kolísající akcie. Naopak pro investora velmi odvážného a s dlouhým investičním horizontem je zajímavou volbou třeba fond zaměřený na biotechnologické akcie, které jsou momentálně v korekci.
Patria Online: Lze čekat nějaké pozitivní signály v tomto roce pro nárůst hodnoty investic do akciových fondů?
Signály budou zřejmě do konce roku spíše smíšené. Pokud zůstane kondice rozvinutých zemí dobrá navzdory nejistotám v Asii, bude to rozhodně dobrá zpráva.