Dlouhá léta se téma čínského ekonomického zázraku přetřásají sem a tam. Všechny uchvátil růst HDP, obrovské stavební projekty, pompézní pořadatelství. Není pochyb, že Čína je supervelmocí Asie a druhá největší ekonomika na světě hned za USA. Neskrývá se ale v Asii ještě další skrytá síla, která ještě nedokázala uvolnit svůj potenciál?
Není vůbec vyloučené, že by se Indie nemohla stát další ekonomickou velmocí jako se to stalo Spojeným Státům a nyní Číně. Ale v kterých oblastech je na tom Indie stejně jako Čína a v kterých výrazně zaostává? Představit si to, nám pomůže velmi pěkná infografiky World Economic Forum.
Podle posledních dostupných dat je potenciál indického trhu přinejmenší podobný jako má ten čínský. Podle studie Global Competitiveness Report má Indie třetí největší trh na světě hned právě za Čínou a USA. A zároveň mnohem větší než leckdy ekonomicky silnější státy jako Německo nebo Japonsko.
Ale pokud se Indie chce stát další ekonomickou mocností musí zrychlit svůj růst. HDP Číny anebo USA měřeno na základě parity kupní síly je 18 bilionů dolarů, kdežto indické HDP při stejném měření dosahuje pouze 7,4 mld. USD. Je tak stále relativně k předchozím dvěma zemím malé.
O Indii se v poslední době v souvislosti s raketovým růstem hospodářství tolik nemluvilo. Je pro to dobrý důvod. Indické reálné HDP rostlo meziročně o 4,7 % v roce 2013. To je například pro leckteré evropské ekonomiky nedosažitelný stav, ale pro tak obrovskou ekonomiku, která má mít potenciál se vyrovnat Číně je to poněkud méně. V první polovině prvního desetiletí tohoto století jsme ovšem mohli vídat růst jen něco málo po 10 % yoy. Nereálné to zcela jistě není.
Ve studii se srovnávala také vyspělost a vývoj finančních trhů, tam jsou na tom znovu Čína i Indie velmi podobně. Indie je v žebříčku 144 zemí 51. a Čína je na 54. místě.
Obě země prodělaly velký pokrok v posledních letech. Objem venture capitalu přítomných na těchto trzích vzrostl. Jak Čína, tak Indie objem tohoto kapitálu zdvojnásobily. Obě země také zažily značný rozmach finančních trhů. Čínský je hned za tím americkým druhý největší na světě.
Přesto existují rozdíly. V poslední době byly čínské trhy hodně rozkolísané a například index Shanghai Composite vymazal kompletně svoje zisky za celý rok. Indické trhy podobného vývoje byly ušetřeny. Jeví se tak jako stabilnější i když během krátké doby, mezi léty 2002 a 2012, prakticky zečtyřnásobil svou velikost.
Ostatní hodnocené oblasti neposkytují příliš lichotivý pohled na budoucnost země. V čem si opravdu Indie nevedla dobře je přibližování se s rozpočtovým deficitem ke standardu vyspělých zemí. V tomto hodnocení je země až 129. ze všech 144 hodnocených. Ač se to nezdá, velmi špatně na tom je také v přijímání a užívání ICT technologií, kde byla také na chvostu všech zemí zapojených do studie.
Závěrem se dá říci, že Indie potenciál k tomu stát se velmocí má, ale bude muset zlepšit řadu oblastí v kterých již je Čína mnohem dále.
Zdroj: World Economic Forum, The World Bank, Bloomberg