Řecké parlamentní volby jakoby zopakovaly předešlý výsledek. Syriza je opět jasným vítězem a se ziskem více jak 35 % hlasů bude sestavovat vládnoucí koalici (s nezávislými Řeky). Co to tedy znamená?
Jedna věc je přece jen jiná. Dnes vyhrál již trochu jiný Alexis Tsipras. Takový, který se chce dohodnout s evropskými věřiteli, na prvním místě slibuje kompromis a cestu k oživení ekonomiky. Na kandidátku tentokrát prosadil řadu spíše umírněnějších poslanců, se kterými se bude dohoda prosazovat jednodušeji. Víkendové volby byly tedy také trochu referendem o tom, zda Tsiprasova nová strategie nalezne u voličů pochopení. A zdá se, že ano. Ne, že by ze Syrizy přes noc vyrostla super-kooperativní strana, se kterou budou vyjednávání procházkou růžovým sadem. Radikální křídlo ale bylo oslabeno a debata může být o poznání uvolněnější než v dobách, kdy ministerstvo financí řídil Yanis Varoufakis. A to je dobře, protože před uvolněním další pomoci se bude muset dořešit řada přetrvávajících problémů - především dohoda na finální reformě penzijního systému a dokončení rekapitalizace bank.
Reakce trhů na výsledky řeckých voleb by tedy nemusela být negativní. Slovo Syriza je sice pro řadu investorů něco jako červený hadr pro býka, v tuto chvíli by ale výsledek měl vyznít spíše uklidňujícím dojmem. Daleko horší scénář by byl volební pat, který by hrozil konáním dalších voleb v nejbližších měsících a tím pádem celkovou neschopností Athén implementovat jakékoliv reformy a uvolnit si tak pomoc nutnou pro další splátky Mezinárodnímu měnovému fondu.
Region - forex
Páteční obchodování patřilo na regionálních měnových trzích k těm klidnějším. Koruna s forintem mírně posilovaly, zatímco zlotý oslabil. Rozhodnutí agentury S&P ponechat výhled maďarského ratingu beze změny (čekalo se zlepšení) sice může dnes forint trápit, ale domníváme se, že nijak zásadně.
Nadcházející týden je v regionu zajímavý především kvůli zasedání centrálních bank v Česku (čtvrtek) a v Maďarsku (úterý). Ani v jednom případě nečekáme “kvantitativní” změny v jejich politice.
Dluhopisy
Nervózní akciové trhy poslaly výnosy dluhopisů ve vyspělém světě dál dolů. Bez výraznějších nových fundamentálních impulsů je hnacím motorem trhů vlastní nejistota uvnitř amerického Fedu. Tu ostatně o víkendu jenom demonstrovala vyjádření Bullarda a Williamse. V pátek výprodeje na akciových trzích srazily výnosy. Španělské i italské výnosy poklesly skoro o 15 bps a i německý desetiletý výnos propadl ke konci týdne o dalších skoro 10 bps. V nadcházejícím týdnu těžko vidět výraznější impulz, který by mohl pomoci výnosům obrátit směr.
Komodity
Optimismus ze stabilních sazeb Fedu komoditním trhům příliš nevydržel. Ceny ropy v pátek padaly o více než 3 % (Brent), respektive 4 % (WTI). Pod tlakem byly i ceny základních kovů (v průměru -2 %), z čehož lze soudit, že se Fedu podařilo opět otočit pozornost více směrem na Čínu. Ropě nepomohl ani pokles aktivity těžařů v USA ve třetím týdnu v řadě.
S ohledem na dění v Číně bude trhy tento týden jistě zajímat výsledek předběžného odhadu čínské podnikatelské nálady za září (středa). Dnes ráno cena ropy roste k 48 USD/barel, k čemuž patrně přispívají i zisky čínských akcií.