Tento týden přišel rockový svět o jednu ze svých legend, Davida Bowieho. Jenže, jeho odchodem neztratila jen hudební aréna. David Bowie byl totiž podle světových agentur inovátorem nejen v hudbě, ale hlavně ve světě financí.
Britský zpěvák byl první, kdo v roce 1997 představil světu zvláštní finanční „manželství“ – spojení rockové scény a Wall Streetu. Bowie ve spolupráci s Davidem Pullmanem, investičním bankéřem, emitoval dluhopisy, které byly kryty budoucími příjmy (poplatky) z jeho vydaných alb. Do roku 1990 jich David Bowie vydal 25 a podle finančních komentátorů jeho obligace nabídly velkorysý výnos ve výši 7,9 % po více než 10 let. Emise dluhopisů Bowiemu vydělala 55 milionů Amerických dolarů, které prý použil většinou na odkup práv ke svým písním, k nimž vlastnil práva jeho bývalý manažer.
Příběh ale neměl jen „papírově“ snadný průběh. V březnu 2004 totiž Moody Investors Service snížila bonitu Bowieho dluhopisů jen na jeden stupeň nad úrovní „junk“. Ratingová společnost vysvětlila nižší rating "nižším než očekávaným příjmem z vytvořených hudebních děl v důsledku slabých prodejů". Bowie ale ustál i těžké časy a v roce 2007 emisi dluhopisů splatil. Jeho cenné papíry byly mezi prvními podobnými investičními nástroji, které potom začala využívat řada amerických celebrit.
David Bowie ale neskončil s investicemi jen u netradičních dluhopisů. V roce 2000 zahájil provoz své vlastní online banky, BowieBanc, která spolupracovala s USABancshares.com. Robert Goodale, zpěvákův obchodní partner v těch časech, byl projektem nadšený a dnes tvrdí, že se tím otevřely dveře dalším zajímavým podnikům. „Neměli bychom zapomínat na Bowieho Trading Desk, kdyby někdo přišel s nějakým dobrým investičním nápadem,“ citoval časopis Forbes Goodaleovo vyjádření. Jenže Trading Desk Davida Bowieho zavřel dříve, než stačil reálně vydělávat a život BowieBanc byl tak nečekaně krátký…
Zdroj: Forbes, Market Watch, Reuters