Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejvzácnější komodita a exportní vazalové

Nejvzácnější komodita a exportní vazalové

01.02.2016 17:45

Selský rozum velí, že čím více komoditních zdrojů daná země má, tím lépe na tom je. Jenže ono se ukazuje, že někdy jsou takové zdroje spíše prokletím, než požehnáním. Například proto, že zemi a její lid nenutí k tomu, aby se sami snažili o vytváření hodnot namísto toho, aby mezi nimi probíhal boj o to, co vytvořila příroda. Jako takový typický příklad si můžeme vzít Rusko. Existuje ale jedna komodita, u níž efekt „prokletí zdrojů“ nehrozí. A shodou okolností je to ta nejvýznamnější komodita současnosti.

Globální útlum, doma relativně dobře


Nyní udělejme od nastíněného směru vyprávění malou odbočku, která nás ale přivede zpět z druhé strany a celý příběh dotáhne do finále. V pátek k nám dorazí prosincová data týkající se průmyslových objednávek v Německu, které budou po pondělním ISM indexu z USA asi nejzajímavější předem naplánovanou událostí tohoto týdne. Začněme s ISM. Následující graf tento index rozděluje na výrobní a nevýrobní sektor. Až do konce roku 2014 se cesty obou v podstatě kryly, pak ale přišel znatelný zlom: Nevýrobní sektor stagnuje, výrobní sektor (žlutě) prochází znatelným poklesem. Ten první je přitom orientovaný spíše na domácí ekonomiku, ten druhý na zahraničí.


komodity vazalove 1.jpg


Podobný obrázek nalezneme i v případě Německa a jeho průmyslové výroby. V posledních měsících značně slábnou objednávky ze zahraničí (červeně v dalším grafu), domácí objednávky se naopak relativně drží. Protože je tento graf dlouhodobější, vidíme z něj i to, že v podstatě od roku 2012 na tom byly objednávky ze zahraničí s růstem mnohem lépe a německé ekonomice značně pomáhaly. V USA i v Německu se tedy projevuje vliv určitého globálního útlumu, který je více či méně eliminován vývojem doma. Prosincová čísla by tento stav měla v podstatě potvrdit.


komodity vazalove 2.jpg

Co je doma, to se počítá

Nejvzácnější komoditou v globální ekonomice je už dlouhou řadu let poptávka. Toto téma jsem vlastně načal v předchozím příspěvku, kde jsem se zaměřil na naší až nezdravě vysokou (globální) snahu spořit. To totiž znamená, že máme nezdravě nízkou snahu spotřebovávat a /nebo investovat a tudíž využívat zdroje, které máme k dispozici, včetně (a vlastně hlavně) naší práce. Dnešní příspěvek poukazuje mimo jiné na jeden důsledek tohoto stavu:

Země jako Německo jsou považovány za silné proto, že jsou exportními velmocemi. Samozřejmě, že jejich úspěšnost na zahraničních trzích dokazuje jejich vysokou konkurenceschopnost, kvalitu produkce, silnou značku a podobné výhody na úrovni jednotlivých firem i celé ekonomiky. Jenže tyto atributy mohu mít a přesto nemusím být exportní velmocí. Tou se stávám kvůli tomu, že domácí poptávka není schopná domácí kapacity (a všechny přednosti) využít. Jinak řečeno, vysoká konkurenceschopnost je vždy dobrá, vysoké exporty jsou ale svým způsobem z nouze ctnost (nebo můžeme hovořit o další variantě na ekonomické „second-best“ řešení).

Nejlepší je mít komodity doma a nespoléhat se na jejich zdroje v zahraničí. O té nejvzácnější komoditě to platí dvojnásob, protože pokud jí nemáme, jsme do značné míry vazaly zahraniční monetární a fiskální politiky, možné politické nezodpovědnosti jiných zemí, atd. Výše uvedené grafy to dokazují. Navíc (čistými) exportními velmocemi nelze být donekonečna – pokud jsme takovou velmocí, jsme zároveň přeborníci v půjčování do zahraničí. Pokud ale mají půjčky zůstat půjčkami a ne nevratnými dotacemi, musí se po čase toky zboží, práce a peněz obrátit. Z exportní velmoci se tudíž musí stát velmoc dovozní. Třeba u zmíněného Německa se mi ale někdy zdá, že by z obou stran mince rádo jen to, co je pro něj nejlepší (hovořím o jeho vztahu k Řecku).


Čtěte více:

Matthew Sutherland: Čína již má za sebou období orientované na kovy a budování infrastruktury
01.02.2016 13:58
Hrozba další devalvace čínské měny je podle Matthewa Sutherlanda, ředi...
PMI, ISM, trh práce v USA, BoE, ČNB, výsledky evropských bank a energetického sektoru v USA… týdenní výhled
01.02.2016 11:26
Nový týden začíná sérií indexů nákupních manažerů. Čínské indexy vyšly...
Applu stagnují prodeje iPhonů - no a co...
01.02.2016 15:57
Apple je skvělá firma. Ale stalo se to, na co všichni upozorňovali a v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů