Patria Finance od 21. ledna 2016 nabízí k úpisu první strukturovaný podílový fond, nesoucí jméno Patria Finance – Global Partners Patria Selection 1.
Tento fond je výsledkem třístranné spolupráce mezi Patria Finance, ČSOB Private Banking a Asset Management S.A., kde Patria Finance a ČSOB Private Banking působí jako exkluzivní distributoři tohoto fondu a Asset Management S.A. je jeho správcem. Lokálním partnerem při přípravě, strukturování a emisi fondu byl ČSOB Asset Management.
Podkladové portfolio tohoto fondu je složeno z 30 blue-chip akciových titulů, jejichž výběr z velké části kopíruje úspěšný produkt analytiků Patria Finance – Dlouhodobé investiční příležitosti, který svou výkonností dlouhodobě překonává výkonnost globálních akciových trhů. Jednotlivé firmy, které jsou součástí portfolia strukturovaného fondu Patria Selction 1 budeme na stránkách Patria.cz postupně představovat. Každý text přinese informaci o 2 - 3 společnostech, které tvoří portfolio fondu Patria Finance.
GlaxoSmithKline
- Konzervativní dlouhodobý výhled dává prostor pro pozitivní revize výhledu/tržních očekávání.
- Tržní cena akcií implikuje vůbec nejnižší IRR R&D výdajů mezi velkými globálními farmaceutickými koncerny.
- Prostor pro snižování nákladů.
- 6% dividendový výnos v kontextu převládajících nízkých úroků.
- Krystalizace SOTP hodnoty v spotřebitelské divizi a divizi vakcín (u níž by mohlo dojít i na prodej).
Ashtead Group
- Expozice na konjunkturní fázi hospodářského cyklu v USA (80 % tržeb) a UK (zbytek), primárně v odvětví stavebnictví.
- Podnikání producentů kapitálového vybavení se odvíjí od tří hlavních pilířů, jimiž jsou a) kapitálové výdaje; b) stavebnictví; c) provozní výdaje. S ohledem na zveřejňované investiční plány korporátního sektoru očekáváme, že agregátní kapitálové výdaje v letošním roce poprvé od roku 2009 poklesnou (velký podíl na tomto poklesu mají rapidně seškrtávány investiční výdaje v energetickém a těžebním sektoru).
- Největší podíl na tržbách mají právě kapitálové výdaje (cca 60 %). Zatímco od kapitálových výdajů očekáváme v letošním roce pokles, od stavebnictví čekáme přesný opak (alespoň na předmětných trzích v USA a UK).
- Proběhnuvší korekci sektoru na nejnižší relativní P/E prémii vůči trhu (Stoxx Europe 600) od roku 2008 ale poněkud paradoxně táhly tituly exponované primárně na stavebnictví, což je i případ Ashtead Group…
- …z čehož vyplývá nynější atraktivní valuace titulu.
Imperial Tobacco Group
- Vítáme především rizikový profil -> defenzivní titul se stabilním cash flow (do roku 2020 dosáhne vygenerovaný FCF cca poloviny nynější tržní kapitalizace, většina by měla být alokována akcionářům ve formě dividend/zpětného odkupu akcií), který by měl v přetrvávajícím volatilním prostředí přitáhnout pozornost rizikově averznějších investorů.
- Expozice vůči probíhajícímu zpomalení (spotřebitelské poptávky) na rozvíjejících se trzích je malá; gros zisku tvoří trhy USA, UK, EU a Austrálie (cca 80 %).
- Po nedávném převzetí konkurenta Lorillard ze strany dalšího konkurenta Reynolds American došlo na regulatorní námitky, které podmiňují výše zmíněnou transakci prodejem několika značek v portfoliu Lorillard-Reynolds. Kupcem je právě Imperial Tobacco Group. Výsledkem by mělo být sektorově nadstandardní vyšší jednociferné tempo růstu EPS v následujících letech (CAGR, FY2015-2018).
- Výše zmíněný růstový profil v kombinaci s dividendovým výnosem na úrovni 5,5 % (v prostředí převládajících nízkých úrokových sazeb) by byl atraktivní pro jakýkoliv titul ze sektoru běžné spotřeby (dle standardního GICS členění); tím spíš pak pro titul, který obchoduje vůči sektoru se zhruba 25% diskontem (CY16E P/E).