Ratingová agentura Moody’s varovala, že globální ekonomika čelí riziku pádu do „sebenaplňující se spirály“, která bude globální růst výrazně tlumit. Moody’s se domnívá, že země G20 jako celek letos porostou o 2,6 %, což zhruba odpovídá růstu dosaženému v roce 2015. Obavy ale vzbuzuje stále více oblastí, které ohrožují už tak utlumenou globální aktivitu.
Danske Bank v jedné ze svých posledních analýz poukazuje na to, že finanční stabilita má tři hlavní komponenty: Ekonomický a finanční fundament, důvěru a ekonomickou politiku. Tyto tři oblasti se ovlivňují navzájem: Pokud jde vše hladce, důvěra je vysoká a není třeba, aby na vývoj nějak reagovala ekonomická politika (nad rámec udržování ekonomiky v nepřehřátém stavu). Pokud se ale začnou objevovat známky slabosti na straně fundamentu, podniky i domácnosti začnou pociťovat obavy a sníží své výdaje. To se projeví na zpomalení ekonomiky. A v tomto bodě by měla na scénu vstoupit politika fiskální a monetární. Zvýšení vládních výdajů (například na investice do infrastruktury), snížení sazeb a nákupy aktiv by měly stimulovat ekonomiku dříve, než obavy pevně zakoření a způsobí škody.
Dnes se ale situace liší. V první řadě proto, že pesimismus je široce rozšířen. Investorům se často vyčítá, že mají jen velmi krátkou paměť, ale jizvy způsobené krizí roku 2008 jsou stále dobře patrné. Řada investorů realizovala během této krize vysoké ztráty a je pevně rozhodnuta, že už se nenechá chytit padajícím trhem. Centrum obav se nyní soustředí v Číně, která byla po dlouhou dobu motorem globální ekonomiky. K ní se přidává vysoký globální dluh a křehká situace v eurozóně.
Druhý rozdíl spočívá v tom, že dříve byly centrální banky a vlády schopny ekonomice pomoci, ale tentokrát je situace složitější. Ony samy jsou totiž považovány za součást problému, protože vlády jsou vysoce zadlužené a nemohou tak prudce zvýšit své výdaje, aby ekonomiku vytáhly z útlumu. Nízké sazby a programy kvantitativního uvolňování zase zvýšily ceny na trzích s investičními aktivy a prostor pro další manévrování je v této oblasti již velmi omezený. Jednoduše řečeno, nenalézáme se právě v jednoduché situaci, protože to, čemu by měly trhy nyní věřit, u nich naopak vzbuzuje ty největší obavy.
V grafu jsou shrnuty projekce růstu vybraných zemí a regionů pro rok 2016 od agentury Moody’s. V recesi by se mělo nacházet Rusko s Brazílií. V nejhorším scénáři bude růst nulový v Japonsku, Argentině a Jižní Africe. Růst eurozóny by se měl pohybovat mezi 1 – 2 %, u Spojených států se čeká růst ve výši 2 – 3 %. Nejrychleji rostoucí ekonomikou by měla být Indie (6,5 – 7,5 %), Čína by podle Moody’s měla dosáhnout růstu ve výši 5,5 – 6,5 %.

Autorem je Ben Wright.
Zdroj: The Telegraph