Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sebedestrukce úsporami

Sebedestrukce úsporami

18.08.2016 12:19

Dovolím si položit vám jednu na první pohled primitivní otázku: Co udělá střadatel v případě, že jeho úspory vynáší méně a méně? Většinou se předpokládá, že nižší úročení úspor, či obecně nižší návratnost našich investic, nás vede k tomu, že začneme více spotřebovávat a naopak méně spořit/investovat. Pokud z investic dostávám například 10 % ročně, mám dost velkou motivaci na to, abych si odepřel nový mobilní telefon, auto, a podobně. Pokud se ale návratnost investic výrazně zmenší, tato motivace klesá a my více nakupujeme, méně spoříme.

WSJ před několika dny přinesl hezké shrnutí vývoje míry úspor v některých z významných světových ekonomik. Jejich společným rysem je to, že sazby se v nich pohybují na černé nule, či dokonce v záporu. Ve Švýcarsku (kde jsou světoví přeborníci ve spoření) ale navzdory v úvodu popsané logice míra úspor roste. Ve Švédsku je vývoj stejný, to samé platí v posledním roce i v Dánsku a Japonsku. Menším tempem rostou úspory v Německu, jen Američané se k vyšším úsporám nemají (výnosy tam jsou ale také relativně vysoko). Primitivní odpověď na primitivní otázku položenou v úvodu se tedy značně komplikuje, svět se nám (opět) odmítá chovat podle našich představ a modelů. Nebo ne?

ssss

Vidíme tedy, že pokles sazeb jde ruku v ruce s vyššími úsporami a ne s jejich poklesem. V první řadě je zde třeba si dát pozor na kauzalitu a nezapomenout na to, co je příčinou a co je důsledkem. Pokud ve světě z nějakého (necenového – nesazbového) důvodu roste snaha šetřit, bude tato snaha doprovázena poklesem ceny úspor – tedy sazeb. Nedocházelo by k tomu jen v případě, že vyšší tendence k úsporám by byla doprovázena vyšší tendenci k investicím (růstem poptávky po investicích). K tomu ale nedochází, naopak.

Pokud tedy stále více spoříme a naše úspory nejsou recyklovány vyššími investicemi, cena úspor klesá a výsledný obrázek je přesně takový, jako ve výše uvedeném grafu. Globální nadbytek úspor je přitom pravděpodobně faktem, takže záhada je možná rychle vyřešena: Nižší sazby nevedou k nižším úsporám, protože jsou odrazem naší snahy stále více spořit.

Nejsou ale sazby určovány centrálními bankami (v době QE navíc po celé délce výnosové křivky a dokonce včetně návratností akcií a dalších rizikových aktiv)? Odpověď není jednoznačná. Centrální banky sazby skutečně do značné míry stanoví svou politikou, ale snaží se tak činit podle toho, kde se podle nich nachází sazby „přirozené“. Je trochu otázka, proč by takto měly pomáhat trhu, ale dejme tomu. Ona nejednoznačnost tedy tkví hlavně v tom, že o přímo nevyjevené přirozenosti se můžeme pouze dohadovat a sazby tudíž nemusí být přesně tam, kdy by být „měly“. Velmi pravděpodobně by ale nebyly výrazně výše, než nyní.

K uvedenému je dobré přidat ještě jeden „detail“. Výše uvedené naznačuje, že prvotní je globální snaha víc a více šetřit, která vede k poklesu sazeb a výnosů. Tento pokles pak podle standardní teorie popsané v úvodu tuto snahu může tlumit (bez něj bychom spořili ještě více). Tento popsaný substituční efekt ale možná vůbec nefunguje. Může se totiž stát, že my prostě chceme mí v budoucnu určité příjmy/bohatství. Pokud se pak úročení našich úspor a investic zmenší, musíme při takto neměnném cíli prostě zvýšit naše úspory a ne je snižovat (přejít k větší současné spotřebě).

Takže je možná zaděláno na nepříjemnou spirálu poptávkové: Stále více spoříme, což vede k poklesu sazeb a realizované návratnosti. Nikdo se totiž našich úspor nechápe, aby je investoval do nových projektů. Klesající návratnost nás ale vede k tomu, že spoříme a investujeme ještě více a tlak na sazby dál roste. Podle mne je toto celý příběh stojící za uvedeným obrázkem. Jde o příběh sebedestrukce úsporami.

Na závěr bych ale rád podotknul, že zatímco dluhopisové trhy mohou být hodně našponované, řada trhů akciových, respektive řada konkrétních titulů na tom s valuacemi není nijak tragicky.

 

Čtěte více:

Jak Donald Trump změnil můj názor na zlato
17.08.2016 11:00
Mnoho lidí mě považuje za člověka s hodně negativním postojem vůči zla...
Ceny ropy budou i nadále pod tlakem, míní analytici
17.08.2016 12:18
Ceny ropy se během středy dostaly pod tlak. Výsledkem je opuštění pět...
Britové v červenci vyrazili na nákupy, maloobchod zrychlil
18.08.2016 10:43
Maloobchodní tržby se ve Velké Británii za červenec vyvíjely překvapiv...

Váš názor
 • Logika zdraveho rozumu prumerneho cloveka
  18.08.2016 14:34

  je zcela jednoducha: pro naplneni cile sporeni lze pri vysokych urocich sporit mene (urok nam spori jaksi sam), nez pri nizkych sazbach, kdy je pro naplneni cile sporeni treba vynalozit vyssi castku na sporeni, protoze mrnave uroceni nam nepomaha.
  hm
 •  
  18.08.2016 14:05

  Zbývá si položit pár otázek. Proč lidé spoří? Činí tak proto, že jsou přesvědčeni o vlastní světlé budoucnosti či tak konají z obavy toho, co může přijít? Odpověď bych hledal právě zde. Čím panuje menší důvěra a jistota, tím více rostou úspory. Je zřejmé, že sazby mají až sekundární vliv na střadatele.
  stařec
  • s tím jen souhlasím
   18.08.2016 17:24

   a centrální banky se můžou přetrhnout, ale nic s tím neudělají...takže všemocné nejsou
   Bo
Aktuální komentáře
26.05.2020
22:08Wall Street uzavřela v plusu, velký růst zaznamenaly aerolinky
17:54EK chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu
17:40Kutilové vybudovali na akciích horskou dráhu
17:35Bez špatných zpráv jasně převládla poptávka po riziku. S&P 500 nad 3000 body  
15:58ECB se prý chystá na nejhorší: Život bez Bundesbanky
15:27Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií
14:27FT: Hlavní výhoda ESG investic a firem
13:57Světová dvojka v produkci balené kávy míří pro dvě miliardy eur na burzu
13:14Webinář již tuto středu: Co ukázala první výsledková sezóna zasažená koronavirem a co čekat na trzích dále?
11:20Jan Bureš: Pomoc firmám od státu zatím mířila pomalu
10:32GfK: Nálada spotřebitelů v Německu se po pandemii zlepšuje
10:24Otevírání ekonomik drží trhy v dobré náladě. Těží z toho akcie, euro i koruna  
9:08Rozbřesk: To nejhorší za námi? Koruna dál těží ze zklidnění situace kolem záporných sazeb
8:47Trhy v USA a VB se dnes po prodlouženém víkendu opět otevírají, nálada je pozitivní  
8:41Česko postupně uvolňuje režim na hranicích. Další skok v červnu, kdy se dál otevře také Německo
5:48Podařilo se právě Japonsku porazit virus bez karantény a hromadného testování?
25.05.2020
17:39Začnou se Američané chovat jako Němci?
17:21Evropa i bez Wall Street slušně roste, eurodolar beze směru  
16:35ČEZ, a.s. - Svolání valné hromady společnosti na den 29. června 2020
16:14IEA: Globální spotřeba ropy vrcholu ještě nedosáhla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (05/20 Q3, Bef-mkt)
Keysight Technologies Inc (04/20 Q2, Aft-mkt)
Metro Bank PLC (03/20 Q1)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů, m/m