Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sebedestrukce úsporami

Sebedestrukce úsporami

18.08.2016 12:19

Dovolím si položit vám jednu na první pohled primitivní otázku: Co udělá střadatel v případě, že jeho úspory vynáší méně a méně? Většinou se předpokládá, že nižší úročení úspor, či obecně nižší návratnost našich investic, nás vede k tomu, že začneme více spotřebovávat a naopak méně spořit/investovat. Pokud z investic dostávám například 10 % ročně, mám dost velkou motivaci na to, abych si odepřel nový mobilní telefon, auto, a podobně. Pokud se ale návratnost investic výrazně zmenší, tato motivace klesá a my více nakupujeme, méně spoříme.

WSJ před několika dny přinesl hezké shrnutí vývoje míry úspor v některých z významných světových ekonomik. Jejich společným rysem je to, že sazby se v nich pohybují na černé nule, či dokonce v záporu. Ve Švýcarsku (kde jsou světoví přeborníci ve spoření) ale navzdory v úvodu popsané logice míra úspor roste. Ve Švédsku je vývoj stejný, to samé platí v posledním roce i v Dánsku a Japonsku. Menším tempem rostou úspory v Německu, jen Američané se k vyšším úsporám nemají (výnosy tam jsou ale také relativně vysoko). Primitivní odpověď na primitivní otázku položenou v úvodu se tedy značně komplikuje, svět se nám (opět) odmítá chovat podle našich představ a modelů. Nebo ne?

ssss

Vidíme tedy, že pokles sazeb jde ruku v ruce s vyššími úsporami a ne s jejich poklesem. V první řadě je zde třeba si dát pozor na kauzalitu a nezapomenout na to, co je příčinou a co je důsledkem. Pokud ve světě z nějakého (necenového – nesazbového) důvodu roste snaha šetřit, bude tato snaha doprovázena poklesem ceny úspor – tedy sazeb. Nedocházelo by k tomu jen v případě, že vyšší tendence k úsporám by byla doprovázena vyšší tendenci k investicím (růstem poptávky po investicích). K tomu ale nedochází, naopak.

Pokud tedy stále více spoříme a naše úspory nejsou recyklovány vyššími investicemi, cena úspor klesá a výsledný obrázek je přesně takový, jako ve výše uvedeném grafu. Globální nadbytek úspor je přitom pravděpodobně faktem, takže záhada je možná rychle vyřešena: Nižší sazby nevedou k nižším úsporám, protože jsou odrazem naší snahy stále více spořit.

Nejsou ale sazby určovány centrálními bankami (v době QE navíc po celé délce výnosové křivky a dokonce včetně návratností akcií a dalších rizikových aktiv)? Odpověď není jednoznačná. Centrální banky sazby skutečně do značné míry stanoví svou politikou, ale snaží se tak činit podle toho, kde se podle nich nachází sazby „přirozené“. Je trochu otázka, proč by takto měly pomáhat trhu, ale dejme tomu. Ona nejednoznačnost tedy tkví hlavně v tom, že o přímo nevyjevené přirozenosti se můžeme pouze dohadovat a sazby tudíž nemusí být přesně tam, kdy by být „měly“. Velmi pravděpodobně by ale nebyly výrazně výše, než nyní.

K uvedenému je dobré přidat ještě jeden „detail“. Výše uvedené naznačuje, že prvotní je globální snaha víc a více šetřit, která vede k poklesu sazeb a výnosů. Tento pokles pak podle standardní teorie popsané v úvodu tuto snahu může tlumit (bez něj bychom spořili ještě více). Tento popsaný substituční efekt ale možná vůbec nefunguje. Může se totiž stát, že my prostě chceme mí v budoucnu určité příjmy/bohatství. Pokud se pak úročení našich úspor a investic zmenší, musíme při takto neměnném cíli prostě zvýšit naše úspory a ne je snižovat (přejít k větší současné spotřebě).

Takže je možná zaděláno na nepříjemnou spirálu poptávkové: Stále více spoříme, což vede k poklesu sazeb a realizované návratnosti. Nikdo se totiž našich úspor nechápe, aby je investoval do nových projektů. Klesající návratnost nás ale vede k tomu, že spoříme a investujeme ještě více a tlak na sazby dál roste. Podle mne je toto celý příběh stojící za uvedeným obrázkem. Jde o příběh sebedestrukce úsporami.

Na závěr bych ale rád podotknul, že zatímco dluhopisové trhy mohou být hodně našponované, řada trhů akciových, respektive řada konkrétních titulů na tom s valuacemi není nijak tragicky.

 

Čtěte více:

Jak Donald Trump změnil můj názor na zlato
17.08.2016 11:00
Mnoho lidí mě považuje za člověka s hodně negativním postojem vůči zla...
Ceny ropy budou i nadále pod tlakem, míní analytici
17.08.2016 12:18
Ceny ropy se během středy dostaly pod tlak. Výsledkem je opuštění pět...
Britové v červenci vyrazili na nákupy, maloobchod zrychlil
18.08.2016 10:43
Maloobchodní tržby se ve Velké Británii za červenec vyvíjely překvapiv...

Váš názor
 • Logika zdraveho rozumu prumerneho cloveka
  18.08.2016 14:34

  je zcela jednoducha: pro naplneni cile sporeni lze pri vysokych urocich sporit mene (urok nam spori jaksi sam), nez pri nizkych sazbach, kdy je pro naplneni cile sporeni treba vynalozit vyssi castku na sporeni, protoze mrnave uroceni nam nepomaha.
  hm
 •  
  18.08.2016 14:05

  Zbývá si položit pár otázek. Proč lidé spoří? Činí tak proto, že jsou přesvědčeni o vlastní světlé budoucnosti či tak konají z obavy toho, co může přijít? Odpověď bych hledal právě zde. Čím panuje menší důvěra a jistota, tím více rostou úspory. Je zřejmé, že sazby mají až sekundární vliv na střadatele.
  stařec
  • s tím jen souhlasím
   18.08.2016 17:24

   a centrální banky se můžou přetrhnout, ale nic s tím neudělají...takže všemocné nejsou
   Bo
Aktuální komentáře
27.05.2019
14:58Pictet: Akcie ovlivní další stimulace a MMT má něco do sebe
14:48Bitcoin vystoupil na roční maximum, je těsně pod 9000 USD
14:47EK povolila Itálii delší státní garance bankám se špatnými úvěry
13:55Rekordní aukce Galerie KODL: Kupkovy Plochy příčné II se vydražily za 65 milionů korun
13:43Týdenní výhled: Výsledky eurovoleb, výsledkový opozdilec Uber a akviziční bomba Renault-FCA  
13:20Obchodní schodek EU s Čínou se loni prohloubil na 185 mld. eur
12:55Holub z ČNB: Příští pohyb sazeb může jít oběma směry, kurz koruny může zaostat za prognózou
12:15Nemovitosti, nebo akcie? To je, oč tu běží...
11:48Lehce pozitivní úvod týdne. Volby s trhy neotřásly, ale Trump znovu hrozí  
10:56ČEZ, a.s. - Společnost ČEZ aktualizuje dividendovou politiku
10:35ČEZ zvýšil minimální výplatní poměr pro dividendu
9:09Fiat Chrysler předložil záměr spojit se s automobilkou Renault + komentář  
9:06Rozbřesk: Proč nevěřit koruně?
8:57V europarlamentu posílí zelení a populisté. Euro stagnuje, burzy mohou začít v plusu  
8:50ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:46ČEB, a.s. - Informace o nové emisi ECP
8:22Volby do europarlamentu: Posilují ANO a ODS, ČSSD bez mandátu
8:16HN: ČEZ plánuje prodat majetek i v dalších zemích kromě Bulharska
5:47AP: Falešné zprávy už nepocházejí z Ruska, ale z domova
26.05.2019
9:25Víkendář: Na Merkelovou si nepřijde Trump ani Putin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data