Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude se v budoucnu ještě nosit oblek? A dokáže Hugo Boss to, co Adidas?

Bude se v budoucnu ještě nosit oblek? A dokáže Hugo Boss to, co Adidas?

16.3.2017 14:49

Možná se mýlím, ale zdá se mi, že probíhá trend postupného uvolňování toho, čemu se říká „dress code“, neboli pravidel odívání. Na jednu stranu chápu, že oblečení je formou neverbální komunikace a mělo by mít určitou úroveň. Na druhou stranu mi přijde evidentní, že v korporátním světě, kde má stále větší prostor otevřenost, inovace a kreativita musí zákonitě růst potřeba celkově volnějších pravidel. Včetně těch, které se týkají odívání. 

Tímto úvodem se nechci situovat do role odborníka na oblečení a obleky, jen si připravuji půdu pro dnešní akciové zamyšlení. Týká se totiž společnosti Hugo Boss. Pokud by platila výše uvedená logika, neměla by její dlouhodobá budoucnost vypadat nijak růžově. Poptávka po jejím tradičním sortimentu by upadala a Hugo by se musel pokoušet o nějaký průlom do nově vznikajících trhů a jejich segmentů.

Pochybuji ovšem, že trh se něčím takovým zabývá a že podobné úvahy stojí za pohybem ceny akcie Huga, který je vyznačen v následujícím obrázku. Až do roku 2015 generoval titul slušnou návratnost, pak ale přišla prudká korekce, která se zastavila až někdy v polovině roku 2016. Porovnání s indexem DAX a společností Burberry ukazuje, že ona korekce byla z velké části systematickým jevem, nicméně Hugo jí odnesl mnohem více než celý trh:

Bluechip
Zdroj: Financial Times

Jak se ukázalo minulý týden, ziskovost firmy v roce 2016 znatelně klesla, nicméně trh v posledních měsících a týdnech přece jen otočil k určitému optimismu (viz uvedený graf). BNP Paribas poukazuje v této souvislosti na to, že dochází i k pozitivnímu obratu v hospodaření firmy a to zejména v Číně. Tam Hugo generuje asi 16 % celkových tržeb a tamní prodeje v porovnatelných obchodech rostly loni meziročně o 20 %. Banka na druhou stranu nezapomíná na konkurenci ze strany „nových inovativních podnikatelských modelů“, jak je Suit Supply a Bonobos. 

V principu jsme pak s Hugem samozřejmě opět u společnosti, jejíž osud je pevně spjat s marketingovými strategiemi a válkami. Svědčí o tom například úvahy na téma míry prémiovosti obleků této společnosti a následně její zranitelnosti na měnící se dlouhodobé trendy a i krátkodobější vrtkavost v náladách a příjmech zákazníků. Mě osobně současný příběh Huga ale zaujal zejména proto, že teoreticky u něj může nastat scénář „Adidas“:

Není to zase tak dávno, co byl Adidas považován za oběť úspěchu americké Nike, německá společnost ale dokázala hru úplně otočit a nyní je v roli oběti spíše Američanka. Hugo sice takového jasně definovaného rivala nemá, ale teoreticky může i on objevit marketingově – produktovou živou vodu podobně, jako jeho sportovnější kolega. Ke změně by prý mohl přispět i investor Albert Frere, který ve firmě údajně koupil znatelný podíl. 

Analytici každopádně zatím čekají, že tržby Huga budou letos zhruba stagnovat, příští rok se mírně zvednou. Firma také před několika dny oznámila, že sníží dividendu. Trh z toho sice nadšený nebyl, ale jen proto, že nezná její tok hotovosti. Pokud by jej znal, věděl by, že Hugo by musel na udržení současné dividendy zvyšovat dluh, protože volné cash flow (tok hotovosti po investicích) na pokrytí současných dividend nestačí. Je tak dobře, že management nejde „americkou“ cestou dividendového předstírání úspěchu a kráčí cestou „německou“: Když na dividendy není, dojde k jejich snížení.


 

Čtěte více:

Odnesou dividendové tituly růst sazeb v USA?
3.3.2017 18:11
Měsíc s měsícem se sešel a opět se živě uvažuje o tom, zda/kdy dojde k...
Aktuální zpráva o stavu periferie
6.3.2017 19:11
Do popředí zájmu médií a někdy i trhů se sice občas protlačí pokračují...
Berkshire Hathaway Chvojkovice - Brod
7.3.2017 18:16
Investor John Maxfield poukazuje na to, že na začátku každé výroční zp...
Co to znamená investovat do GE
8.3.2017 15:23
Výhody a nevýhody velkých konglomerátů jsou už minimálně desetiletí př...
Je lepší těžit komodity, nebo prodávat luxusní kabelky?
9.3.2017 19:12
Oživení komoditních trhů sebou v minulém roce zvedlo i ceny akcií těže...
Tu lepší část cyklu už mají akcie za sebou?
10.3.2017 12:41
Na trhu se v posledních dnech opět znatelně rozvířila diskuse o tom, z...
Čeká se už jen na důvod k prodejům?
13.3.2017 18:43
Tolikrát skloňovaná psychologie trhů funguje poměrně jednoduše: Jde o ...

Váš názor
  • pane Soustruzniku diky za zajimavý članek
    16.3.2017 15:01

    Huga mám rád nosim jeho tenisky :-) myslim že v korporatu se bude pořád chodit na urovni tam nějaké počmárane trička a mikiny ještě dlouho nehrozi. Hugo je solidni firma a pořád má slušný potencial :-) a jinak diky za pohled na ne uplně běžne odvětvi akciového portfolia jen tak dál :-) hezký den
    martík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y