Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeká se už jen na důvod k prodejům?

Čeká se už jen na důvod k prodejům?

13.3.2017 18:43

Tolikrát skloňovaná psychologie trhů funguje poměrně jednoduše: Jde o známé přelévání se nálad mezi optimismem a pesimismem, přílišnou odvahou a opatrností, hamižností a panikou. Během obou fází si investoři z neustálé záplavy zpráv a dat vybírají ty, které podporují a ospravedlňují jejich momentální rozpoložení a barvu brýlí. Když už je všeho moc, čeká se na pověstný „katalyzátor“, který investorům umožní otočit a zachovat si při tom vlastní tvář (zejména před sebou samými). Následující dny nabídnou takových obratových „spouštěčů“ celou řadu a víra v udržitelnost současné rally tak bude znatelně testována. 

Pokud se ztotožníme s názorem, že valuace akcií na (zejména) americkém trhu jsou neudržitelně vysoko (viz můj předchozí příspěvek), v podstatě říkáme, že dříve či později musí skutečně přijít jejich korekce. Jednoduše řečeno, pokud je poměr cen P a zisků E příliš vysoko, musí klesnout. Ale to se může stát dvěma způsoby: Sníží se P, nebo vzroste E. První případ znamená cenovou korekci – v tomto scénáři by se už jen čekalo na zmíněný důvod k prodejům. Druhý způsob snížení PE je pro investory s dlouhými pozicemi mnohem příjemnější. Znamená totiž, že růst zisků předchozí vysokou valuaci ospravedlní a postupně sníží. 

Následující obrázek ukazuje vývoj zisků očekávaných pro následujících 12 měsíců u amerických akcií a celosvětově. Commerzbank graf interpretuje tak, že v období 2012 – 2015 proběhla střední fáze cyklu s nízkou inflací a nízkým růstem zisků. Nyní ovšem růst zisků nabírá na rychlosti. A to by dávalo naděje na výše popsaný příjemnější způsob korekce vysokých valuací:

 
Soustružník
Zdroj: Commerzbank

Úplně optimistická ale teze Commerzbank není. I její analytici se domnívají, že valuace přestřelily a budou muset korigovat nejen výše popsaným příjemným způsobem (růstem zisků taženým globální reflací). Nepůjde ale o náběh na medvědí trh, ale s ohledem na výše popsaný očekávaný vývoj zisků jen o přechodnou přestávku a nabrání dechu. Banka tak svým klientům radí jen snížit alokaci zdrojů akcií na neutrální úroveň. Takže celkově je to vlastně optimismus a kdyby se tento scénář skutečně naplnil, můžeme podle mne být všichni spokojeni. Je rozhodně lepší, než další prudký a neudržitelný růst cen, z kterého by se později korigovalo mnohem bolestivějši.

Na nadcházející korekci světových akciových trhů podle Commerzbank ukazuje i to že v posledních týdnech prudce vzrostla beta globálních makrohedge fondů (citlivost návratnosti těchto fondů na celkový pohyb trhu). Jak je patrné z následujícího obrázku, růst této bety bývá skutečně často dobrým vedoucím indikátorem korekcí:

 
Soustružník
Zdroj: Commerzbank

Banka poukazuje i na to, že americké „tvrdé“ indikátory zaostávají za sentimentem a tudíž roste riziko zklamání. Jinak řečeno, americké „animal spirits“ se zatím moc nepřesouvají z roviny psychologické do roviny reálné a propast mezi nimi (viz poslední graf) asi nemůže růst donekonečna. Možná se tedy už skutečně jen čeká na důvod ke korigujícím prodejům:

 
Soustružník
Zdroj: Commerzbank

 

Čtěte více:

Řízené zakrnění E.ON a RWE, u EDF jen dividendový obrat
28.2.2017 18:48
Ačkoliv to vypadá, že ceny elektrické energie se v regionu už odrazily...
Z automobilek se stávají polobanky. Vyvolají finanční krizi?
1.3.2017 11:39
Automobilky čekají pravděpodobně velké změny v jejich produktovém port...
Icahnova nová investiční sázka
2.3.2017 14:19
Carl Icahn patří mezi investory, jejichž kroky jsou zbytkem trhu pozor...
Odnesou dividendové tituly růst sazeb v USA?
3.3.2017 18:11
Měsíc s měsícem se sešel a opět se živě uvažuje o tom, zda/kdy dojde k...
Aktuální zpráva o stavu periferie
6.3.2017 19:11
Do popředí zájmu médií a někdy i trhů se sice občas protlačí pokračují...
Berkshire Hathaway Chvojkovice - Brod
7.3.2017 18:16
Investor John Maxfield poukazuje na to, že na začátku každé výroční zp...
Co to znamená investovat do GE
8.3.2017 15:23
Výhody a nevýhody velkých konglomerátů jsou už minimálně desetiletí př...
Je lepší těžit komodity, nebo prodávat luxusní kabelky?
9.3.2017 19:12
Oživení komoditních trhů sebou v minulém roce zvedlo i ceny akcií těže...
Tu lepší část cyklu už mají akcie za sebou?
10.3.2017 12:41
Na trhu se v posledních dnech opět znatelně rozvířila diskuse o tom, z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba