Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má smysl investovat do piva?

Má smysl investovat do piva?

26.04.2017 19:24

Pozornost investorů se stále více otáčí směrem k marihuanovým akciím (viz „Konec prohibice, směr marihuanová investiční revoluce“), u pivních akcií ale vládne poměrně blbá nálada. Zatímco americké akcie si jako celek za poslední rok připisují více než 10 %, takový Heineken, či AB jsou cca na nule, či dokonce v záporu (viz následující graf).

V grafu je také zeleně vyznačena cena akcií dalšího pivovaru - Molson Coors Brewing Company, a ani u ní není patrné žádné nadšení. Pivovary dokonce patřily mezi akcie, které ani náznakem netěžily z prezidentské rally:

pivo

Zdroj: Financial Times

Se spotřebou piva je to ve vyspělých ekonomikách z pohledu pivovarů většinou neradostné, štěstěna se začíná odvracet i od „specialistů“ (nedávno jsem tu psal o Boston Beer Company – viz „Ferrari a pivní akcie pro kontrariány“). Firmy v odvětví se to snaží řešit tradičními nástroji saturovaných odvětví – ještě více penězi do marketingu a brandingu, rozšiřováním počtu produktů a zejména fúzemi a akvizicemi.

Nad výše uvedeným grafem je zobrazen vývoj historických a očekávaných tržeb zmíněné Molson Coors a je zřejmé, že i u této společnosti došlo v roce 2016 k velkému akvizičnímu zlomu, který zvyšuje tržby více než dvojnásobně. Molson Coors na podzim ohlásil úspěšné dokončení akvizice aktiv SABMilleru. Konkrétně jeho 58 % podíl v MillerCoors LLC, což byla joint venture obou společností vytvořené ve Spojených státech. Molson Coors také převzal značky Milleru mimo USA a Portoriko, včetně Redd’s, Peroni a Grolsch.

Investor Rich Duprey na stránkách Fool.com přemítá o tom, že Molson Coors patří mezi tři nejlepší pivní sázky pro letošní rok. Důvodem by měly být zmíněná akvizice popsaných aktiv a následně ještě větší tržní síla v USA (v Kanadě má firma asi 34 % podíl na trhu a v Evropě asi 20 %). Investor přemítá i o tom, že AB bude nyní mít plné ruce práce s integrací jím nově nakoupených a fůzovaných aktiv a navíc se nyní zaměřuje zejména na Afriku a Asii. Molson Coors by to se začleněním nových značek a aktiv mohl mít jednodušší, protože většina z nich byla i dříve částečně jeho. A současná akviziční škatulala batulata by mu mohla pomoci k posílení pozice na klíčovém americkém trhu.

Já bych rád poukázal na to, že Molson Coors byl doposud dobře fungujícím strojkem na peníze, který akcionářům vyplácel znatelně méně, než kolik jim vydělával. Po proběhlé akvizici jde ale o hodně jinou firmu – patrné je to z popsaných projekcí tržeb. Došlo ale také k výraznému navýšení dluhů na téměř 12 miliard dolarů (z asi 2,5 miliard roku 2015). Hrát se tedy nyní bude klasická druhá fáze akvizičních her – o naplnění všech slibů o synergiích, zvýšené efektivitě, pevnější pozici na trhu, atd. Zkušenosti bývají v této oblasti smíšené a uvidíme, jakým směrem je posunou giganti konsolidující celosvětový pivní trh.

Molson Coors byl co se týče efektivity doposud slušná liga: Návratnost investic se v minulém roce pohybovala na 10 % a návratnost vlastního jmění na 20 %. Tato čísla vyniknou zejména ve srovnání s AB. Jeho ROI a ROE totiž dosahují 1,8 % a 2,1 %. A v tomto smyslu by zněla i odpověď na v nadpise položenou otázku: Pivní akcie jsou tituly, u kterých nyní hraje o naplnění akvizičních slibů, udržení pozic na trzích vyspělých a zabrání co největšího území na trzích rozvíjejících se. Ve srovnání s jinými odvětvími to nezní jako extra zajímavá teze. Možná se ale mezi pivovary najde nějaká obdoba „nudné“ a zároveň hvězdné Domino’s Pizza, o které jsem tu psal před několika týdny.


 

Čtěte více:

Jak skončí shakespearovský příběh Tesly a Daimleru?
18.04.2017 18:54
Akcie společnosti Tesla dělají jejich držitelům od konce minulého roku...
Zrádné investiční vody „bezpečných“ akcií
19.04.2017 18:51
Vodárenské společnosti by měly být v podstatě nudnou investiční záleži...
Velká investiční hra na Unileveru
20.04.2017 21:05
Poslední týdny s sebou přinesly velký zájem o dění ve společnosti Unil...
Cyklus, stagnace i trpaslíci uspávají akciového býka
21.04.2017 18:58
WSJ dnes v jednom ze svých článků tvrdí, že trhy opouští povolební opt...
Sebepoškozování úsporami pokračuje
24.04.2017 18:59
Všeho moc škodí a platí to i o úsporách. Většina z nás si je vědoma to...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index