Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má smysl investovat do piva?

Má smysl investovat do piva?

26.04.2017 19:24

Pozornost investorů se stále více otáčí směrem k marihuanovým akciím (viz „Konec prohibice, směr marihuanová investiční revoluce“), u pivních akcií ale vládne poměrně blbá nálada. Zatímco americké akcie si jako celek za poslední rok připisují více než 10 %, takový Heineken, či AB jsou cca na nule, či dokonce v záporu (viz následující graf).

V grafu je také zeleně vyznačena cena akcií dalšího pivovaru - Molson Coors Brewing Company, a ani u ní není patrné žádné nadšení. Pivovary dokonce patřily mezi akcie, které ani náznakem netěžily z prezidentské rally:

pivo

Zdroj: Financial Times

Se spotřebou piva je to ve vyspělých ekonomikách z pohledu pivovarů většinou neradostné, štěstěna se začíná odvracet i od „specialistů“ (nedávno jsem tu psal o Boston Beer Company – viz „Ferrari a pivní akcie pro kontrariány“). Firmy v odvětví se to snaží řešit tradičními nástroji saturovaných odvětví – ještě více penězi do marketingu a brandingu, rozšiřováním počtu produktů a zejména fúzemi a akvizicemi.

Nad výše uvedeným grafem je zobrazen vývoj historických a očekávaných tržeb zmíněné Molson Coors a je zřejmé, že i u této společnosti došlo v roce 2016 k velkému akvizičnímu zlomu, který zvyšuje tržby více než dvojnásobně. Molson Coors na podzim ohlásil úspěšné dokončení akvizice aktiv SABMilleru. Konkrétně jeho 58 % podíl v MillerCoors LLC, což byla joint venture obou společností vytvořené ve Spojených státech. Molson Coors také převzal značky Milleru mimo USA a Portoriko, včetně Redd’s, Peroni a Grolsch.

Investor Rich Duprey na stránkách Fool.com přemítá o tom, že Molson Coors patří mezi tři nejlepší pivní sázky pro letošní rok. Důvodem by měly být zmíněná akvizice popsaných aktiv a následně ještě větší tržní síla v USA (v Kanadě má firma asi 34 % podíl na trhu a v Evropě asi 20 %). Investor přemítá i o tom, že AB bude nyní mít plné ruce práce s integrací jím nově nakoupených a fůzovaných aktiv a navíc se nyní zaměřuje zejména na Afriku a Asii. Molson Coors by to se začleněním nových značek a aktiv mohl mít jednodušší, protože většina z nich byla i dříve částečně jeho. A současná akviziční škatulala batulata by mu mohla pomoci k posílení pozice na klíčovém americkém trhu.

Já bych rád poukázal na to, že Molson Coors byl doposud dobře fungujícím strojkem na peníze, který akcionářům vyplácel znatelně méně, než kolik jim vydělával. Po proběhlé akvizici jde ale o hodně jinou firmu – patrné je to z popsaných projekcí tržeb. Došlo ale také k výraznému navýšení dluhů na téměř 12 miliard dolarů (z asi 2,5 miliard roku 2015). Hrát se tedy nyní bude klasická druhá fáze akvizičních her – o naplnění všech slibů o synergiích, zvýšené efektivitě, pevnější pozici na trhu, atd. Zkušenosti bývají v této oblasti smíšené a uvidíme, jakým směrem je posunou giganti konsolidující celosvětový pivní trh.

Molson Coors byl co se týče efektivity doposud slušná liga: Návratnost investic se v minulém roce pohybovala na 10 % a návratnost vlastního jmění na 20 %. Tato čísla vyniknou zejména ve srovnání s AB. Jeho ROI a ROE totiž dosahují 1,8 % a 2,1 %. A v tomto smyslu by zněla i odpověď na v nadpise položenou otázku: Pivní akcie jsou tituly, u kterých nyní hraje o naplnění akvizičních slibů, udržení pozic na trzích vyspělých a zabrání co největšího území na trzích rozvíjejících se. Ve srovnání s jinými odvětvími to nezní jako extra zajímavá teze. Možná se ale mezi pivovary najde nějaká obdoba „nudné“ a zároveň hvězdné Domino’s Pizza, o které jsem tu psal před několika týdny.


 

Čtěte více:

Jak skončí shakespearovský příběh Tesly a Daimleru?
18.04.2017 18:54
Akcie společnosti Tesla dělají jejich držitelům od konce minulého roku...
Zrádné investiční vody „bezpečných“ akcií
19.04.2017 18:51
Vodárenské společnosti by měly být v podstatě nudnou investiční záleži...
Velká investiční hra na Unileveru
20.04.2017 21:05
Poslední týdny s sebou přinesly velký zájem o dění ve společnosti Unil...
Cyklus, stagnace i trpaslíci uspávají akciového býka
21.04.2017 18:58
WSJ dnes v jednom ze svých článků tvrdí, že trhy opouští povolební opt...
Sebepoškozování úsporami pokračuje
24.04.2017 18:59
Všeho moc škodí a platí to i o úsporách. Většina z nás si je vědoma to...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2024
22:00S&P 500 stagnoval počvrté v řadě při čekání na výsledky Nvidie  
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta
11:32Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají  
9:56PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
9:07Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
8:55Dividenda ČEZ, budoucnost českých sazeb a nová cílovka na Komerční banku od JP Morgan  
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba