O tom, zda je správné, že alkohol je v běžně dostupný, zatímco marihuana ne, toho bylo řečeno a napsáno již dost. Nedávno jsem ale narazil na jednu zajímavou úvahu, která proti sobě staví alkohol a marihuanu v jiné – investiční perspektivě. Její jádro bych zde dnes rád zmínil. Nejdříve si ale osvěžme pohled na marihuanovou akcii GW Pharmaceuticals. O ní a o dvou dalších (INSYS Therapeutics a Medical Marihuana) jsem zde hovořil v listopadu.
GW Pharmaceuticals by podle optimistů měla mít zářnou budoucnost díky léku Epidiolex, který je stále předmětem klinických studií. Firma se celkově zaměřuje se na vzácné choroby, což je strategie, která se vyplácí řadě biotechnologických společností. Pokud by Epidiolex získal všechna povolení, mohl by podle optimistických odhadů generovat roční tržby až ve výši 3 miliard dolarů. Pesimističtější odhady ale hovoří jen o 800 milionech dolarů.
GW Pharmaceuticals je stále ve fázi, kdy prodělává i na provozním toku hotovosti, o cash flow po investicích nemluvě. Na druhou stranu má rozvahu připravenou na překlenutí tohoto startovacího období – téměř žádné dluhy, aktiva, z nichž velkou část tvoří hotovost, jsou téměř výhradně financována vlastním jměním. Investor se tedy nemůže těšit z toho, že by firma již nějaké volné cash flow generovala (o možnosti vyplácení dividend nemluvě), ovšem určitě není ve stavu, kdy by její rozvaha trpěla.
Nyní jsou k dispozici výsledky za rok 2016 a analytici od listopadu také upravili své projekce dalšího vývoje. Vývoj očekávaných tržeb zobrazený v následujícím grafu ukazuje, že letos by tržby měly ještě klesat, ovšem rok 2018 už by měl být pro společnost naprosto přelomový a to v dobrém slova smyslu. Jde tedy o vyloženě povídkovou akcii a podle toho také vypadá volatilita její ceny (v grafu vyznačena zeleně). I ta ale mimochodem bledne před volatilitou Medical Marijuana:

Zdroj: Financial Times
Situaci GW Pharmaceuticals popisuji zejména proto, že dobře popisuje celkový typ marihuanových investic: Čekání na revoluční změnu. A tím se dostávám i ke zmíněnému investičnímu porovnání marihuany a alkoholu: Investor Barry Ritholtz se v jednom ze svých článků na Bloombergu ptá svých čtenářů, co by udělali, kdyby se přesunuli v čase do roku 1932. Tedy o rok dříve, než bude zrušena prohibice. Stejně se můžeme ptát i zde: Jak by jste se se znalostí dalšího vývoje v roce 1932 zachovali vy? Do čeho by jste investovali, kdyby jste věděli, že výroba, distribuce i prodej alkoholu budou legalizovány?
Uvedené samozřejmě směřuje k tomu, že možná stojíme na prahu ukončení prohibice uplatňované vůči marihuaně a pokud tomu tak je, vznikne (a bude legalizováno) velké odvětví s řadou investičních příležitostí. Nakolik je to reálný scénář nedovedu odhadnout, ale nulovou pravděpodobnost určitě nemá. Podle Bloombergu třeba taková Kanada hodlá povolit částečné užívání marihuany. Toto „rekreační“ užívání má zatím nejasné obrysy, ale přece jen evokuje ony úvahy o tom, zde nejsme u této rostliny v podobné situaci, jako tomu bylo u alkoholu před rokem 1933. Todd Harrison, který stojí v čele hedge fondu CB1 Capital LLC se podle Bloombergu dokonce domnívá, že se rozjíždí dlouhodobý býčí trh marihuanových akcií.
Ritholtz tvrdí, že nová americká vláda se k legalizaci marihuany nestaví pozitivně. Na druhou stranu poukazuje na to, že pokud by k ní došlo v Kanadě, pravděpodobně by se to projevilo i na vývoji v USA. Už proto, že obě země mají nejdelší hranici na světě a Američané by jí pravděpodobně kvůli vývoji v Kanadě nezačali střežit více, než doposud.
Celá diskuse o mnohem širším využití marihuany má daleko do černobílosti. I přesto je jisté, že investiční komunita tomuto tématu začíná věnovat stále více pozornosti. A v jednom z možných scénářů je skutečně možné, že nás někdy v budoucnu čeká snad i marihuanová investiční revoluce.