Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak (ne)bude vypadat další krize

Jak (ne)bude vypadat další krize

16.06.2017 6:39
Autor: Redakce, Patria.cz

V poslední době se objevuje řada úvah na téma vysokých dluhů. Můžeme slyšet o tom, jak se zvyšuje zadlužení korporátního i vládního sektoru v Japonsku, USA, některých evropských zemích a v rozvíjejícím se světě. Čteme varování před růstem dolarových závazků neamerických subjektů a před jejich neschopností tyto dluhy splácet. K tomu všemu se pak přidávají projekce zadlužení amerického systému zdravotní a sociální péče. Podobná čísla a úvahy téměř vždy implikují, že se řítíme do finančního armagedonu.

I já sám opakovaně varuji před nebezpečím vysokého zadlužení, ale zmíněné predikce bych bral s rezervou. Finanční armagedon málem přišel v roce 2008 a zabránil mu Fed tím, že podpořil řadu trhů. Díky tehdejšímu vývoji alespoň víme, jak by mohl jeden z budoucích krizových scénářů vypadat: Kaskáda špatných dluhů by potápěla jednu finanční instituci za druhou. Z toho je zřejmé, že pokud máme obavy z krize, neměli bychom sledovat ani tak objem dluhů, jako to, kdo dluhy drží a jak jsou financovány.

Jestliže jsou dluhy a pohledávky drženy institucemi, které jsou schopny ustát vyšší ztráty, pak by další recese nemusela vyvolat dominový efekt a spirálu klesající hodnoty aktiv a pádů bank. Ekonomický útlum by přinesl jen pokles výše dluhů, protože část z nich by musela být odepsána. Nenastala by ale plošná insolvence. Pokud ovšem budou úvěry drženy nedostatečně kapitalizovanými bankami a finančními institucemi, domino se rozjet může.

Podle mého mínění můžeme nyní rozlišit čtyři kategorie subjektů, které dluhy drží. První z nich jsou střadatelé, kteří přímo investovali do cenných papírů. Velikost této skupiny soustavně roste a z jejího pohledu je dokonce růst dluhů pozitivní, protože do nich chce investovat. Druhou skupinu tvoří instituce, jejichž významnou část nefinancují dluhy. Jde o různé nadace či státní investiční fondy. Ty mohou provádět i rizikovější investice, ale obvykle pro své financování nevyužívají dluhopisy nebo jiné formy dluhu. Třetí skupina tak sice činí, ale udržuje svou míru zadlužení na konzervativní úrovni a jejich kapitalizace je dostačující. A čtvrtou skupinu představují vysoce zapáčené společnosti s nedostatečnou kapitalizací.

Právě tato poslední skupina má potenciál vyvolat dominový efekt vedoucí až k plošné krizi. Další recese přinese bezesporu insolvenci řady dlužníků, týkat se to bude zejména studentských úvěrů, některých hypoték, úvěrů financujících nákup aut či třeba dolarových dluhů zahraničních korporátních a vládních subjektů. Trhy budou jen těžko odhadovat celkovou hodnotu těchto ztrát a pravděpodobně svou reakci přeženou. Podle mě ale krize nenastane, protože v současné době platí, že držitelé dluhopisů jsou obecně lépe kapitalizováni než v roce 2008.

Za současným lepším stavem stojí zejména poučení z roku 2008 a nová regulace, která posílila rozvahy finančních institucí. Ty nejzranitelnější společnosti z roku 2008 už většinou neexistují, výjimkou mohou být jen některé špatně kapitalizované banky v Evropě. Došlo také k reformě amerického peněžního trhu a novému regulačnímu režimu podléhá i řada jiných oblastí, které byly dříve zranitelné. A krátkodobé závazky tvoří v současnosti menší část pasiv finančních institucí.

Určité pochyby mám o pojišťovnách, které se v honbě za vyššími výnosy pustily do rizikovějších investic. Vládní pomoc by možná opět potřebovaly Fannie a Freddie, ale ty jsou nyní už v podstatě součástí vládního sektoru. Nicméně to by na vyvolání dominového efektu ve finančním sektoru stačit nemělo. Něco jiného je ale otázka vývoje v samotné ekonomice. Na spotřebitele totiž dolehnou jejich finanční ztráty, a bude to platit na globální úrovni. To se projeví na globálním životním standardu i přesto, že další finanční krize momentálně není pravděpodobná.

Autor komentáře: Martin Lowy

(Zdroj: FTAlphaville)

 

Čtěte více:

Míří USA k přehřátí a další krizi?
07.04.2017 11:06
Ekonomická politika, která je nyní uplatňována ve Spojených státech, j...
McKinsey: Migranti a jejich přínos
17.04.2017 8:45
Mnohé debaty o imigraci, které se dnes na celém světě vedou, odrážejí ...
El-Erian: Poučení z krizového vývoje v United Airlines
20.04.2017 17:50
Americké aerolinky United Airlines čelí významné krizi poté, co nechal...
Project Syndicate: Do Latinské Ameriky dál proudí kapitál. Navzdory šokům
05.05.2017 7:37
Latinská Amerika – a zejména Jižní Amerika – je už léta v krizi. Zahra...
Úvěrová krize slaví desetileté výročí, jenže bublina je zpět
05.05.2017 16:33
Snad kvůli víru posledních globálních politických a ekonomických událo...
Co bude bránit další krizi v eurozóně, až ECB ukončí tištění peněz?
02.06.2017 13:49
V roce 2014 byl zásah ECB rozhodující pro ukončení krize v eurozóně. E...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC