Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley

Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley

23.08.2017 16:25
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Globální finanční trhy jsou v poslední fázi své rally před obratem v cyklu. Shodují se na tom stratégové bank na Wall Street Morgan Stanley, Citigroup, Societe Generale nebo Bank of America. A varují před rozpadem dlouhodobých vztahů ve vývoji akcií, dluhopisů a komodit. A dlouhodobého přehlížení faktů a fundamentu ze strany investorů.

„Akcie ztrácejí svou korelaci s měnovými trhy, ty ztrácejí svou návaznost na sazby, celkově všechna aktiva přestávají být citlivá na vývoj cen ropy,“ poukazuje v dnešní analytické zprávě stratég Morgan Stanley Andrew Sheets.

Index banky, který korelaci mezi aktivy sleduje, Morgan Stanley Global correlation index, vykazuje nejnižší hodnoty za poslední dekádu. K prodejnímu tlaku, který spustily komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa a rostoucí napětí vůči Severní Koreji, přiživené následně nepokoji ve Virginii, se po bok amerických akcií přidal rizikovější dluh. A Morgan Stanley upozorňuje: toto jsme viděli v roce 2007 před rozpukem finanční krize. Investoři posuzují nyní rizika velmi úzce, s ohledem na vývoj v určitém sektoru, a nepřikládají význam globálnějších rizikům. 

001

„A tato ztráta korelace mezi makro a mikroimpulzy, nás vede k myšlence konce cyklu, podobně, jako jsme byli svědky v letech 2005 až 2007,“ cituje ze zprávy Morgan Stanley server CNBC. Stratég banky Sheets doporučuje posílit alokaci v amerických akciích na úkor firemního dluhu a tím snížení expozice vůči silnějšímu zastoupení energetiky a spotřeby domácností.

Morgan Stanley upozorňuje, že přes vysoce napjaté poslední dva týdny zůstává index volatility CBOE v klidu a míří za třetím rokem poklesu svých hodnot.

Další argument pro ztrátu pozornosti trhů směrem k fundamentu přidává Bank of America: a to nízkou pozornost výsledkům firem. „Firmy, které překonaly svými výsledky odhady analytiků nebo předčily vlastní cíle tržeb, nedostávají odměnu od investorů (v podobě růstu hodnoty akcií). Děje se tak poprvé a nejvýrazněji od roku 2000,“ upozorňuje Bank of America. „Může to být dokladem konce cyklu, jednoduše faktu, že pozice jsou už tak vysoko, že není prostor pro ocenění dobrých výsledků a zpráv, zní z Bank of America od analytičky pro americké akcie Savity Sbramanian.

002

Další pohled přidává makroekonomický stratég v Oxford Economics, Gaurav Saroliya. A z jiného pohledu znovu k firemním ziskům. „Hrubá přidaná hodnota nefinančních firem po odpočtu inflace je negativní na meziroční bázi,“ zmiňuje. Cyklus firemních zisků se podle něj otočil natolik, že je zdrojem evidentním zdrojem obav po nejméně čtyři následující čtvrtletí. „A to v prostředí rekordních valuací na klíčových trzích. Investoři by měli být zneklidněni,“ soudí.

003

Ekonomiku blízko plné zaměstnanosti a zpomalující momentum, jasné znaky poslední fáze cyklu, vidí v dnešní (nejen) americké ekonomice stratégové Societe Generale. A situaci spojují s poklesem firemních marží.

Hranu obratu, který sešle akcie i dluhopisy do medvědího trhu, vnímají také v Citigroup. „Spready se rozšíří až v následujících měsících ruku v ruce s tím, jak začnou centrální banky omezovat svou měnovou stimulaci. Bublina se ale ještě bude nafukovat, jak je na konci akciového býka zvykem. I díky zpětným odkupům akcií firmami,“ soudí Citigroup.

004

Zdroj: CNBC, Morgan Stanley, Bank of America, Citigroup, Societe Generale, Bloomberg

 

Čtěte více:

Proč nemají mileniáni rádi akcie a preferují nemovitosti?
14.08.2017 7:09
Býčí trh už trvá devátým rokem, ale individuální investoři a zejména m...
BlackRock a Vanguard: Trhy jsou mimo
14.08.2017 14:49
Dva investiční titáni, společnosti BlackRock a Vanguard, tvrdí, že trh...
Co říkají akcie o možnosti korejského konfliktu?
15.08.2017 8:25
Zavírají trhy oči před evidentními riziky? Severní Korea dělá letos ve...
Scénář 2-2-2-2 pro americkou ekonomiku a nekonečná rally akcií?
17.08.2017 14:34
Americká ekonomika dosahuje i nadále růstu pohybujícího se kolem pohod...
Dluhopisové a akciové trhy v roce 2018
21.08.2017 18:17
Jen ti největší optimisté mohou čekat, že akciové trhy dlouhodobě potá...
Zemětřesení v Provident Financial: Akcie -75 % po předpovědi ztráty a konci dividendy i šéfa
22.08.2017 13:03
O brutálních až více než 75 procent v rámci jediného dne propadají akc...

Váš názor
 •  
  27.08.2017 10:02

  a v planovany eknomice, kde centralni banky vlastni 50% vseho, je vubec byk a medved? Centralni Banky v dalsi recesi paojedou QE na kvadrat a koupi vsechno.
  palantir
 • Žádnej býk nezačal
  23.08.2017 18:38

  Ten je teprve před námi.Jeli jsme pořád medvěda.
  mc
 • Čeká se jen na mávnutí motýlích křídel
  23.08.2017 16:33

  Pro naší mikroekonomiku to samé tvrdí paní Šiftařová již delší dobu s tím, že ČNB měla už dávno začít hýbat s úrokovou sazbou pochopitelně směrem vzhůru.
  Liška ryšavá
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD