Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Oteplovací“ akcie

„Oteplovací“ akcie

05.09.2018 17:41

Rostoucí globální teploty, projevující se v některých zemích a regionech trháním teplotních rekordů, nahrávají prodeji klimatizací a chladících zařízení všeho druhu. Včera jsem tu psal, že z hlediska problému jako takového jde o jev značně kontraproduktivní, ale dnes se již zaměříme na jednu z obchodovaných společností, které by se současný trend měl týkat. Je jí Ingersoll-Rand.

IR se pohybuje zejména  na trhu nerezidenčních HVAC (topení, ventilace, klimatizace) služeb. Celkem běžně se například můžeme i u nás setkat s jeho chladírenskými zařízeními Thermo King. Na titul jsme se tu spolu dívali už v roce 2015, kdy jej Morgan Stanley zařadil mezi ty  úplně nejatraktivnější sázky pro následující rok. Tehdy jsme mimo jiné konstatovali, že IR má dost silnou rozvahu, generuje hodně hotovosti a v principu šlo přesně o ten typ společnosti, která je v pokrizových letech doporučována pro konzervativnější investory.

Jenže už tehdy IR také dobře ukazoval na jeden podstatný „detail“ této konzervativní strategie: Takové společnosti byly a jsou poměrně v kurzu a podle toho vypadá jejich valuace. Tehdy kapitalizace společnosti konkrétně implikovala, že volný tok hotovosti bude muset dlouhodobě růst o 4,2 %. A jelikož během předchozích let se ničemu takovému ani nepřiblížila, zdálo se, že určitě nejde o „slevu zadarmo“.

Pokud ovšem tehdy investor dokázal správně načasovat svůj nákup a počkal až na začátek roku 2016, IR mu od té doby vynesl asi 100 % zisky. Znamená to, že akcie ještě více zdražila, nebo se jí podařilo ospravedlnit tento růst fundamentem? Z větší části je správně „b“. Mezi rokem 2015 a 2016 totiž zhruba zdvojnásobila svou čistou ziskovost, provozní tok hotovosti a hlavně i volný tok hotovosti FCF. Tedy to, co jí zbylo po investicích a co může být rozdělováno akcionářům v případě, že se firma nevydá cestou snižování dluhů, akvizic, či hromadění hotovosti v rozvaze. Morgan Stanley měl tedy pravdu v tom, že jde o atraktivní titul. Konkrétně se pak s oním FCF stalo toto:

001

Zdroj: Morningstar

Graf nám ale prezentuje podobné dilema, jako v roce 2015 – po roce 2016 tu opět není žádná viditelná tendence k růstu FCF, naopak. Dosavadní výsledky letošního roku konkrétně naznačují, že přijde další zlepšení ziskovosti a to nejen díky daňovým změnám. Tržby ve druhém čtvrtletí konkrétně rostly dokonce o 11 %. Ale provozní tok hotovosti a FCF stagnuje, či klesá.

Morningstar čeká, že tržby firmy budou do roku 2022 růst o 6 % ročně. A jednoduchá kalkulace ukáže na pozoruhodný jev: Kapitalizace se nyní pohybuje kolem 25 miliard dolarů. Pokud bychom předpokládali, volný tok hotovosti poroste do roku 2022 stejně jako tržby a i po tom roce až do nekonečna se bude dál zvyšovat o 6 % ročně, tak se současná hodnota tohoto toku hotovosti dostane právě na kapitalizaci. Jinak řečeno, investoři nyní od firmy chtějí neustálý 6 % růst toku hotovosti. Možná je k tomu vybízí graf následujícího typu, který ukazuje vývoj globální teploty relativně k průměru z let 1850 – 1900 a k tomu i extrapolaci trendu. Optimismus jedněch tu je pesimismem druhých.

001

 

Čtěte více:

Voda nad zlato
03.09.2018 18:35
Co tak asi mohou říci ekonomové k suchu, které posledních pár let nabí...
Nastává velký obrat na výrobní straně globální ekonomiky
05.09.2018 10:44
Francouzská banka Natixis tvrdí, že skončilo dlouhé období segmentace ...
Jak se změní korporátní svět za dvě dekády?
03.09.2018 15:27
Ti, kteří vládnou dnes, nemusí trhu dominovat za pár let. Příklad Noki...
Hlavně si ve snaze o řešení nestrkat hlavu do oprátky
04.09.2018 17:53
Včera jsme tu trochu pouvažovali nad suchem a vodou, dnes se budu v po...
Tržní hodnota Amazonu dosáhla hranice bilionu dolarů
05.09.2018 8:23
Tržní hodnota internetového prodejce Amazon v úterý dosáhla jednoho bi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y