Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak dostat to nejlepší z rozvíjejících se ekonomik

Jak dostat to nejlepší z rozvíjejících se ekonomik

26.09.2018 15:43

Rozvíjející se světové ekonomiky znovu čelí vlně nejistoty. Největší znepokojení vzbuzují mimo jiné Argentina, Jihoafrická republika a Turecko, kde je kvůli kombinaci pochybné měnové politiky a znehodnocování měny vůči americkému dolaru ohrožena schopnost obsloužit státní dluh. Ne všechny rozvíjející se ekonomiky jsou však na tom stejně. 

Podobně jako v minulosti zde samozřejmě existuje výrazné riziko nákazy. Nejnáchylnější rozvíjející se ekonomiky musí řešit vlastní problémy, aby jí nepadly za oběť. A přístupy, které jednotlivé země při řešení svých problémů volí, budou mít samy o sobě vedlejší důsledky.

Vzhledem k tomu mohou být investoři v pokušení zvolit vůči rozvíjejícímu se světu všeobecně bezrizikový přístup, zejména v kontextu sílícího napětí v oblasti světového obchodu. Bylo by však chybou ignorovat velmi příznivé podmínky, které v některých rozvíjejících se ekonomikách existují. Mnohé z těchto zemí například učinily značný pokrok při řízení úrovně svého zadlužení, zvyšování produktivity, zkvalitňování infrastruktury a zavádění potřebných reforem.

To vše přispělo k posílení odolnosti těchto ekonomik vůči vnějším šokům. Navzdory přetrvávajícím nejistotám v otázce, do jaké míry se poučily z minulosti, nemluvě o nesrovnalostech napříč jednotlivými zeměmi, si řada rozvíjejících se ekonomik dlouhodobě buduje mnohem zdravější ekonomické základy.

Nepoměr mezi vnímaným a skutečným rizikem a tendence házet všechny rozvíjející se ekonomiky do jednoho pytle jsou dlouhodobým problémem. Investoři by se však měli vystříhat všeobecného ústupu z rozvíjejících se ekonomik v reakci na silně medializované problémy v některých z nich. Měli by zvolit jemněji odstíněný přístup, který se zaměří na zlepšování profilu riziko-výnos prostřednictvím investic do vybraných regionů i trhů a spolupráce se správnými institucemi.

Zejména není vhodná doba opomíjet Latinskou Ameriku a Karibik, které mají širokou paletu investičních potřeb – o nichž se zmínila i nedávná jednání skupiny G-20 v Argentině – a zároveň nabízejí širokou paletu růstových příležitostí. Země v tomto regionu uskutečnily zásadní reformy, které zvýšily hospodářský růst a položily základy silným finančním výnosům v dlouhodobějším výhledu.

Obecněji platí, že investoři by měli posílit svůj závazek používat při řešení nejpalčivějších problémů světa přístup „od miliard k bilionům“. Ten využívá kombinace opatření souvisejících s financemi, kvalifikací, kapacitami a alokací rizik k tomu, aby pomocí relativně vzácného kapitálu ve veřejném sektoru mobilizoval robustnější soukromé zdroje.

Klíčovou roli zde hrají multilaterální rozvojové banky, přičemž mnohé z nich udělaly při reakci na potřeby trhu obrovský pokrok. Svět se navíc pod záštitou Organizace spojených národů dohodl na doplňkových postupech vedoucích k řešení globálních výzev: pařížské dohodě o klimatu a cílech trvale udržitelného rozvoje. Zavedeme-li správné mechanismy s cílem využít související investiční příležitosti, pak můžeme s miliardami veřejných dolarů dosáhnout pokroku v hodnotě bilionů.

Mnozí z nás v investiční komunitě pracujeme na zvýšení efektivity naší činnosti zajišťováním, aby byly k dispozici správné finanční nástroje i nástroje řízení rizik, které propojí veřejný a soukromý sektor. Už dnes fungují mechanismy, jež usnadňují příliv kapitálu do rozvíjejících se ekonomik, zejména v Latinské Americe a v Karibiku, kde se dnes nabízejí příležitosti k atraktivním výnosům očištěným o riziko.

V tomto kontextu bude mít i velmi skromná alokace ze strany velkých institucionálních investorů značný vliv na dosahování trvale udržitelných výsledků, přičemž zároveň poskytne atraktivní a konkurenceschopné finanční výnosy. Tato dynamika – která představuje základní složku přístupu „od miliard k bilionům“ – může zapustit kořeny tak, že vytvoří základ širšího systému, v němž nebude existovat kompromis mezi tvorbou zisku a prospěšnou činností.

Nesmíme dopustit, aby současná vřava v některých rozvíjejících se ekonomikách zhatila dosavadní pokrok. Naopak by měla podnítit zainteresované strany k tomu, aby zdvojnásobily společné úsilí o vytvoření všeobecně prospěšného systému. To znamená především zaujmout lépe odstíněný přístup k hodnocení rizik – přístup zohledňující atraktivní dlouhodobé růstové příležitosti, jež mnohé rozvíjející se ekonomiky nabízejí.

Bertrand Badré je generálním ředitelem a zakladatelem společnosti Blue like an Orange Sustainable Capital a spolupředsedou Rady globální budoucnosti pro mezinárodní řízení, spolupráci veřejné a soukromé sféry a trvale udržitelný rozvoj, která je součástí Světového ekonomického fóra. 

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org

 
 
 

Čtěte více:

Tenhle čínský medvěd je skutečně jiný…
25.09.2018 5:58
Ceny čínských investičních aktiv si již od ledna vedou hůř než zbytek ...
Soros: Během krize to šlo udělat mnohem lépe, nyní platíme cenu za chyby
25.09.2018 12:21
V reakci na finanční krizi byla promeškána výjimečná příležitost, když...
Co je ještě horší než ignorování ekonomických problémů a nerovnováh?
24.09.2018 15:41
Někdy tak přemýšlím, co je horší: Zavírat oči před evidentními problém...
Reorganizace S&P: Snaha snížit váhu IT napomohla k největším změnám za 20 let (komentář analytika)
24.09.2018 17:40
Správce indexů S&P Dow Jones Indices již má k 21.9.2018 za sebou to,...
Ropa je nejdražší za čtyři roky. Poptávka prý vyvrcholí v roce 2035
24.09.2018 17:22
Růst celosvětové poptávky po ropě bude v příštích letech zpomalovat v ...
Signatáři dohody s Íránem chtějí obejít sankce USA
25.09.2018 8:23
Zbývající signatáři mezinárodní jaderného dohody s Íránem po odstoupen...
Michael Kors kupuje za 1,8 miliardy eur módní dům Versace
25.09.2018 14:02
Americká společnost Michael Kors převezme za 1,83 miliardy eur italsk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q