Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je načase odložit jednu z nejpopulárnějších učebnic ekonomie

Je načase odložit jednu z nejpopulárnějších učebnic ekonomie

14.03.2019 11:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Profesor ekonomie z Harvardu Gregory Mankiw definoval po celou jednu generaci konvenční pohled na ekonomii a jeho učebnice patří k nejoblíbenějším. I ekonom Noah Smith na stránkách Bloombergu tvrdí, že on sám se z nich připravoval na zkoušky. Ovšem podle jeho názoru možná „Mankiwova éra končí“.

Mankiw své učebnice a přednášky staví zejména na klasických teoriích. V nich trhy většinou fungují efektivně, pohybují se na nich racionální jedinci. Čerpá z práce ekonomů, jako jsou Adam Smith, David Ricardo, Leon Walras, William Jevons a Alfred Marshall. Kritici jeho přístupu ale poukazují třeba na předpoklad, že vždy existuje negativní vztah mezi mírou přerozdělování a efektivitou ekonomiky. Jak píše Noah Smith, určitě existují formy přerozdělování, které ekonomice škodí. Ale neexistují důkazy, že jde o univerzální jev. A platí, že bohatší země obecně dávají více na sociální programy než země chudší.

Podle Smithe je sporný i Mankiwův obecný přístup, podle kterého trhy obecně fungují dobře, jen v některých výjimkách může vládní intervence situaci zlepšit. Jenže některé studie ukazují, že pro prosperující ekonomiku jsou klíčové silné vládní instituce, a ne pouze občasná intervence, tvrdí Smith. Navíc podle něj tu je ještě jeden, jemnější problém. Tím je příliš velký důraz na teorie a naopak zanedbávání tvrdých dat.

„Ekonomie se přiblížila přírodním vědám, které se nejdříve dívají na data a pak se snaží použít nějakou teorii na jejich vysvětlení. V ideálním případě by tímto směrem šel i systém ekonomického vzdělávání. Studenti fyziky mají od počátku laboratoře, studenti ekonomie by měli od počátku probírat statistické metody. Tak by získali větší důvěru, že teorie, které se učí, odpovídají realitě a nejsou odrazem politického smýšlení jejich autorů,“ píše Smith. A dodává:

„Zdá se, že klasický přístup devatenáctého století zaměřený na logiku a filozofii namísto dat a přímých důkazů a libertariánský pohled sedmdesátých let mají již ty nejlepší roky za sebou. Ekonomická profese se mění, a proto se musí změnit i to, jak je vyučována.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Je načase nahradit ekonomii a ekonomy něčím novým?
06.02.2019 12:00
Známý ekonom Larry Summers si na svém blogu všímá článku, který napsal...
Co by vůbec mělo patřit do HDP?
12.02.2019 10:46
Simon Kuznets získal v roce 1971 Nobelovu cenu za ekonomii a jak na st...
Skandinávský kapitalismus skrývá nejedno překvapení
21.02.2019 16:11
„Většina lidí, kteří dnes tak rádi hovoří o socialismu, nepovažují za ...
Univerzální příjem má dvě velké výhody, množí se experimenty s ním
28.02.2019 10:50
Takzvaný univerzální příjem má podle ekonoma Tima Taylora dvě velké vý...
Hlavní vlastnost, kterou by měli získat ekonomové
11.03.2019 13:58
Před finanční krizí roku 2008 panovalo podle ekonoma Noaha Smithe přes...

Váš názor
 •  
  14.03.2019 14:24

  Ano - už to, jakým způsobem se řešily minulé recese, naznačuje, že je něco špatně. Kvantitativní uvolňování - ano, musí to být, jinak si v době předlužení na všech stranách koledujeme o totální krach všeho. Ale peníze už nesmí jít bankám (které z toho tyjí a téměř žádný užitek, než další podpora zadlužování, z nich nekyne), ale buď odměřené částky do rozpočtu na investice do slibných výrob či infrastruktury (které jsou jen částečně inflační a současně zajistí alespoň nějaký následný příjem státu, pokud se stát účastní i jakousi formou tichého společníka aktivity v těch perspektivních výrobách, které mají i v krizi odbyt. Specielně v ČR jde i o stavby jaderných bloků, kde by se mohly účastnit i "přebytečné peníze" z již proběhlého kv. uvolňování spojeného s neúměrným nákupem eur, což kdyby bylo rozpouštěno do odkupu menšinových akcií ČEZ, umožnilo by to bezproblémovější výstavbu a významnou pomoc stavbě bloků, které se v krizi, která bude už "věčná", jinak nebude dostávat a jaderky se zastaví kvůli neschopnosti financování. Republika na tom bude zle, eurozóna ještě hůře - a ČNB v blahé nevědomosti celý ten balík devizových rezerv rychle prošustrovává, stejně, jako prošustrovala naše zlato v čase nejnižších cen. Takoví lidé, kteří dělají grandiózní chyby, tam nemají co dělat - a my jim nemůžeme nechat osud ekonomiky státu jen v jejich rukou. Hlavní změna musí být v tom, aby se k řešení krize přistupovalo mnohem rozumněji, než dosud.
  James Bond
  • Troufalé...
   14.03.2019 15:24

   Skoro bych řekl, že ten, kdo nerozlišuje mezi kvantitativním uvolňováním a měnovou intervencí, nebo ten, kdo by chtěl za emitovanou likviditu kupovat akcie a stavět elektrárny, by neměl obviňovat ostatní z blažené nevědomosti...
   MrBurnes
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university