Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavní vlastnost, kterou by měli získat ekonomové

Hlavní vlastnost, kterou by měli získat ekonomové

11.03.2019 13:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Před finanční krizí roku 2008 panovalo podle ekonoma Noaha Smithe přesvědčení, že ekonomie dosáhla úspěchu při vyhlazování cyklů. Robert Lucas například tvrdil, že jsme zvládli prevenci depresí, a to zejména kvůli tomu, že se centrální banky naučily správně doladit svou monetární politiku a bránit tak recesím. V roce 2008 se ale ukázalo, že běžné modely fungují špatně v případě, že ekonomický propad je hluboký. Zjednodušení, se kterým pracovaly, také neodráželo vývoj na finančních trzích. A v neposlední řadě tyto modely podle Smithe stojí na řadě nereálných předpokladů, například ohledně chování spotřebitelů. Často tak hledáme různé alternativy, ale ty mohou být podobně zavádějící. 

Nejčastější alternativou je podle ekonoma používání různých přirovnání a příběhů o tom, co se kdysi v ekonomice stalo. Jenže u nich hrozí, že nejsou podložené tvrdými daty. Pak tu jsou různé alternativní teorie fungování ekonomiky, ovšem u nich není jasné, kdy a jak kterou použít a nakonec opět záleží na subjektivním pohledu. Hlavním poučením tak může být to, že ekonomové potřebují více pokory a neměli by prohlašovat podobné věci jako Lucas. K tomu je dobré vyvarovat se výrazných změn v ekonomické politice. Podle Smithe se Fed v tomto ohledu poučil, ale jinde se objevují nové teorie, které volají po převratných řešeních. 

Hlavním příkladem podobných teorií současnosti je podle Smithe takzvaná Moderní monetární teorie MMT. Ta v podstatě říká, že vládní dluhy mohou růst neomezeně a jejich jediným omezením je rostoucí inflace. Tu lze ale zkrotit například vyššími daněmi. Zastánci této teorie ji často zmiňují ve vztahu k financování environmentálních programů a ve snaze snížit příjmovou nerovnost. Podle Smithe ale proponenti této teorie jednají příliš sebevědomě a bez potřebné pokory, i když jejich návrhy by znamenaly dramatické změny v americké ekonomické politice. 

Velká recese poslala ekonomiku do neprobádaných vod a tradiční makroekonomické modely mají velký problém se s nimi vypořádat. Již dávno bychom tak měli vědět, že není žádná dokonalá teorie a každý model stojí na zjednodušeních, která mohou výrazně snížit jeho použitelnost. Ne všichni ale získali potřebnou pokoru a „fanoušci MMT předpokládají, že jejich doktrína bude fungovat bez ohledu na to, jakou změnu ekonomické politiky učiní“. I přesto, že v praxi zatím nebyla testována a dokonce ani neprošla nějakým skutečným procesem odborné diskuse. 

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Udržet politiku mimo rozhodování o hospodářské soutěži
10.03.2019 16:19
Rozhodnutí Evropské komise z minulého měsíce zablokovat navrženou žele...
Čína přestala hrát recyklační hru s USA, zatím se nic moc neděje
08.03.2019 17:30
Spojené státy a Čína jsou ekonomicky úzce propojeny s tím, že tato vaz...
Víkendář: Macron má s Evropou velkolepé plány. Asi až příliš velkolepé
09.03.2019 8:42
„Francouzskému prezidentu se doposud nepodařilo provést ve Francii žád...
Víkendář: Mají se Američané stáhnout z Jižní Koreje?
10.03.2019 10:32
Jak poukazuje The American Conservative, hrozba jaderných zbraní v ruk...
Pomalejší, zato odolnější? Aneb jak Čína falšuje oficiální statistiky
09.03.2019 14:05
Na zemi, kterou pravidelně obviňují z manipulace svých statistik, je Č...

Váš názor
  • Selský rozum:
    11.03.2019 15:59

    A co takhle používat selský rozum: Ekonomický cylus nelze vyhladit zcela. Zničli bychom tím podstatu tržní ekonomiky. její podstatou je soutěž, přebytek nabídky nad poptávkou a reálné riziko. Riziko ztráíty je reálné pouze tehdy, pokud alespoň někdy a u někoho ztráta skutečně nastane.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university