Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co by vůbec mělo patřit do HDP?

Co by vůbec mělo patřit do HDP?

12.02.2019 10:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Simon Kuznets získal v roce 1971 Nobelovu cenu za ekonomii a jak na stránkách The Conversable Economist připomíná ekonom Tim Taylor, je povětšinou znám díky své práci na měření hrubého domácího produktu. Podle Taylora se tak zabýval i tím, zda mají být výdaje na armádu zahrnuty v HDP či nikoliv. Proti jejich počítání do produktu totiž hovoří fakt, že „nejsou ničí spotřebou a mělo by se na ně nahlížet jako na mezičlánek, který podporuje výrobu a spotřebu“.

Hugh Rockoff v novém vydání Journal of Economic Perspectives popisuje, že Kuznets nejprve použil jako protiargument přirovnání se soukromým sektorem a jeho výdaji v oblasti bezpečnosti: Pokud například velké korporace platí za ostrahu svých objektů a tato činnost se započítává do hrubého domácího produktu, je logické, že podobně se nakládá s prací městské policie. A jestliže tak pohlížíme na městskou policii, proč se stejně nedívat na „mezinárodní policii, tedy na ozbrojené síly daného národa“?

V roce 1945 ale Kuznets svůj postoj pozměnil a tvrdil, že výdaje na armádu by měly být do produktu započítány během válečného období, ale ne v době míru. Pak totiž skutečně představují jen mezislužbu, která zajišťuje výrobu zboží pro spotřebitele. Někteří ekonomové s tímto postojem nesouhlasili, ale jiní považovali myšlenku na „mírový národní příjem“ za atraktivní. Rockoff se každopádně domnívá, že dnes by převládaly argumenty proti ní a možná nejpádnějším je studená válka.

Kuznets tvrdil, že nikdo nepožaduje, aby bylo používáno pouze jedno měřítko příjmů a produktu, naopak prosazoval větší množství, kdy každé mělo sloužit specifickému účelu. Taylor k tomu dodává, že jemu samotnému připadá nejrozumnější přístup, ve kterém se výdaje na armádu berou stejně jako výdaje na bezpečnost soukromého sektoru či městské policie. K tomu připomíná, že HDP v sobě zahrnuje i výdaje, jako je výroba zámků, elektronických bezpečnostních systémů a dalších výrobků a aktivit, „u nichž bychom byli nejradši, kdybychom je vůbec nepotřebovali“.

V konečném důsledku bychom podobně jako o výdajích na armádu mohli uvažovat například o výdajích na čištění ropných skvrn, u kterých bychom také byli rádi, kdyby vůbec nevznikly. A „také by bylo lepší, kdyby lidé více cvičili a jedli zdravěji, tudíž bychom mohli snížit výdaje na zdravotní péči“, píše Taylor. A uzavírá: „Domnívám se, že ekonomové jsou si dobře vědomi nedostatků HDP, a to pravděpodobně více než jeho kritici. Ale zároveň poukazují na to, že lidé v zemích s vyšším produktem se obecně mají lépe.“

Zdroj: The Conversable economist

 

Čtěte více:

Čtvrtletní růst HDP Francie navzdory protestům překonal očekávání
30.01.2019 8:29
Růst francouzské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí překonal očekávání ana...
Italská ekonomika se propadla do recese
31.01.2019 14:07
Italská ekonomika vykázala ve čtvrtém čtvrtletí pokles o 0,2 procenta ...
Americká ekonomika přes všechny překážky ještě na své hranice nenarazila
05.02.2019 6:13
Investiční společnost Pictet si všímá toho, že počet nových pracovních...
Evropská unie srazila odhadovaný růst velkých ekonomik
07.02.2019 11:52
Evropská ekonomika měla již sedmým rokem růst. Podle prognózy, kterou ...
EU snížila odhad loňského růstu české ekonomiky na 2,9 procenta
07.02.2019 11:52
Ekonomika České republiky loni vzrostla o 2,9 procenta, zejména za pod...

Váš názor
 • Smysl článku
  13.02.2019 8:58

  1) Není mi úplně jasné, proč se tady zabýváme takto zcela vytrženým tématem, jenom maličkou částí výpočtu HDP. 2) Mnohem ožehavější je nedostatečné zahrnutí negativních externalit spojených s tvorbou HDP. 3) "Problém" s armádou se vyřeší, podíváme-li se na výpočet HDP dalšími dvěma metodami vedle uvedené výdajové, totiž důchodovou a produkční. 4) Samotný výpočet HDP je primárně důležitý pro stát, aby z ěho mohl odvozovat daňový výnos, potažmo státní rozpočet. Pro všechny ostatní (66% ekonomiky) je to nepodstatná veličina. Více je zajímá jejich zisk/mzda, úroky, cash flow a především vymahatelnost plateb. Protože mi je úplně k ničemu , když vykážu za 4 mil vydaných faktur a odvedu z nich státu DPH, když mi polovinu z nich zákazník nezaplatí.
 •  
  12.02.2019 12:55

  HDP lze přirovnat ke krevnímu oběhu, kde peníze jsou tou krví. Stát ho získává výběrem daní, tedy se to netýká šedé ekonomiky, nebo nedaněných případů, přestože i tam se peníze (krev) točí. Jelikož je nejvíce používán ekonomy a politiky, jeví se jako parametr nejdůležitější. Kdo z ekonomů ale nechce být hloupým robotem, bere v potaz komplexnější pohled na hospodářství. I slovo produktivita práce je zavádějící, ve svém původním významu. Mnoho mladých ekonomů nám vnucuje představy, že tady málo pracujeme a s prostředky minulého století, proto jsme na tom tak špatně, že si nemůžeme dovolit růst mezd. To je samozřejmě demagogie. Nevím, jestli je tak špatně učí, anebo jsou tak hloupí, že jen memorují a nepřemýšlí.
  James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index