Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Brexitýři nechápou základní ekonomická fakta a posouvají zemi k velkým problémům

Natixis: Brexitýři nechápou základní ekonomická fakta a posouvají zemi k velkým problémům

06.05.2019 6:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Brexit kritizuje řada ekonomů s tím, že přinese Velké Británii značné hospodářské ztráty. Ve své poslední analýze se k této kritice přidává i hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus. Poukazuje na tři základní problémy, které podle něj zastánci brexitu nechápou.

Takzvaní brexitýři podle Artuse v první řadě ignorují to, že pokud se nějaká země plně začlení do integrovaného regionálního bloku, náklady na jeho opuštění jsou značné. Ekonom vysokou hospodářskou integraci Velké Británie s EU dokládá následujícím grafem, který popisuje vývoj britských exportů do EU (jako podíl na celkových vývozech) a britských dovozů z EU (jako podíl na celkových dovozech):

001

Artus následně tvrdí, že globální ekonomika začala procházet procesem regionalizace. Ten má tři hlavní tahouny. Prvním z nich jsou rostoucí výrobní náklady v rozvíjejících se zemích. Pro firmy z vyspělých zemí tak již není výhodné přesouvat výrobu jinam a naopak ji stahují zpět domů. Regionalizaci pak podporuje i rostoucí tendence zákazníků kupovat místní produkty. A podle Artuse hraje významnou roli také přílišná složitost globálních výrobních vertikál a snaha je zjednodušit.

Zastánci brexitu spoléhají na to, že se jejich zemi podaří odpoutat se od Evropské unie a navázat pevnější hospodářské a obchodní vazby se zbytkem světa a jinými bloky. Podle Artuse ale probíhající regionalizace šance na úspěch značně snižuje a pokusy o navázání pevných vazeb se zeměmi, jako je Kanada, Austrálie či třeba Indie, „nemají smysl.“ Trend regionalizace ekonom dokládá následujícím grafem s vývojem globálního produktu, mezinárodního obchodu a poměru obou veličin: 

001

Ekonom zmiňuje i to, že po hlasování o brexitu došlo k oslabení kurzu libry, ovšem výsledkem nebyla stimulace ekonomiky. Příčina tkví v tom, že v případě Velké Británie se oslabení měnového kurzu projevuje hlavně růstem cen dovozů a následně poklesem kupní síly obyvatelstva a útlumem poptávky domácností. Dosavadní výsledky snah o odtržení se od EU jsou tedy takové, že vedle negativního dopadu na poptávku domácností pozorujeme i útlum investic, protože firmy se obávají zpřetrhání vazeb s evropským ekonomickým blokem, uzavírá Artus.

Zdroj: Natixis


 
 
 

Čtěte více:

Roste riziko ropného šoku
03.05.2019 5:51
Zatímco na počátku roku se ve světové ekonomice začal šířit pocit pesi...
Investice do upadající legendy
02.05.2019 17:53
Zajímavým korporátním příběhem současnosti je Harley-Davidson. Tuto zn...
Lepší vyhlídky pro ekonomiku, nižší pro inflaci. BoE nechala sazby beze změny
02.05.2019 14:12
Britská centrální banka podle očekávání nechává úrokové sazby beze zm...
Zvýšení sazeb ČNB realitní trh spíše neovlivní
02.05.2019 16:39
Zvýšení úrokových sazeb České národní banky nebude mít žádný dopad n...
Rozbřesk: Vyšší sazby navzdory horšímu výhledu
03.05.2019 9:13
Na svém květnovém zasedání se bankovní rada ČNB rozhodla po krátké pře...

Váš názor
 • Tož analytik
  06.05.2019 9:07

  Jednak brexit neproběhl a druhak nejvíc zaměstnaných lidí v historii co se to sleduje je jasný znak ekonomického úpadku po oslabení libry. Chtějí si naposled užít práce než se po opuštění EU Brtianie propadne do moře a nikdo nikdy o ní už neuslyší.
  HenryFord
  • Re: Tož analytik
   06.05.2019 12:28

   Před rokem 1980 byla nezaměstnanost v UK ještě nižší.
   Pracovitý Prosecký
   •  
    07.05.2019 11:10

    Velmi rychlý fact-checking mi ukázal, že během 80.let 20. století byla Británie uprostřed ekonomické recese, jako důsledek monetaristického přístupi Margaret Thatcherové. Nezaměstnanost v tomto období dosahovala největších hodnot od Velké hospodářské krize ve 30. letech. (Mezi 20%-10%, podle regionu, přes 3 000 000 lidí) Prosím ověřte si co říkáte, před tím než to odešlete do světa :)
    Hledač
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů