Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Damodaran o trendech, lenosti a skutečném aktivním investování

Damodaran o trendech, lenosti a skutečném aktivním investování

22.05.2019 16:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Aswath Damodaran působí jako profesor financí na Stern School of Business na NYU. Je považován za jednoho z předních odborníků v oblasti valuací finančních aktiv a investic. V rozhovoru zveřejněném na stránkách ElmFunds.com uvedl, že před 35 lety měl investor výhodu už jen z toho, když byl přímo v New Yorku, protože měl lepší přístup k informacím. Například k výkazům, které firmy musely posílat regulátorovi. Pokud ještě navíc pracoval pro nějakou investiční banku, měl k dispozici počítač. Takže měl data a výpočetní techniku a to byla obrovská výhoda. Dnes jsou ale pozice mnohem vyrovnanější a není velký rozdíl mezi analytikem v Goldman Sachs a někým, kdo sedí doma za svým počítačem.

Ohledně růstu popularity indexového investování Damodaran, uvedl, že jeho kritici mají často své vlastní zájmy a vadí jim, že jim bere byznys. Pokud ale indexové investování bere práci analytikům, kteří jen nekriticky poslouchají to, co jim řekne vedení firem, nejde o žádnou tragédii. Tito analytici často jen vezmou EBITDA a nasadí na něj nějaký valuační násobek s tím, že tohle je podle nich akciový výzkum a valuace. Pokud by ale indexové investování bralo práci těm, kteří se skutečně snaží firmy analyzovat a zjistit o nich nové informace, šlo by o škodlivý proces, míní Damodaran.

Profesor také tvrdí, že „většina aktivního investování ve skutečnosti stojí na předpokladu, že ceny se budou vracet zpět k průměru“. To je ale podle Damodarana dost líný přístup, který se neopírá o skutečný výzkum, „prostě se jen nakoupí akcie s nízkým PE a vysokým očekávaným růstem.“ Indexové investování pak podle profesora pravděpodobně zvyšuje návratnost skutečného investičního výzkumu a „má i svou temnou stránku“. Tou je zvyšování fluktuací trhu, protože „se nakupuje to, co jde nahoru“.

„V podstatě veškerý trading se dá rozdělit na dvě skupiny. Buď sázíte na momentum a zkoušíte z trendu vystoupit těsně předtím, než se zlomí. Nebo jste hráč, který sází proti trendu,“ tvrdí profesor. Právě momentum a nálada na trhu jsou pak hlavními faktory, které ovlivňují dennodenní pohyb cen. Změny fundamentu, jako je tok hotovosti, tu hrají podružnou roli.

Na trendu jsou podle profesora závislí dokonce i ti investoři, kteří sledují hodnotovou strategii. Ti provedou valuaci a pak doufají, že cena se dostane na úroveň jejich odhadu hodnoty daného aktiva. Jenže právě k tomu potřebují, aby se trend vyvíjel pro ně pozitivním směrem. A na to je často potřeba nějaký katalyzátor, který spustí potřebnou změnu. „Nemám problém s honěním trendů, je ale třeba vědět, kdy s tím přestat. Pokud se však ženete za trendem a zapomenete, co vlastně děláte, zapomenete i na to, že se trendy lámou,“ řekl Damodaran.

V poslední době roste popularita takzvaného faktorového investování či investování založeného na „chytrých betách“. Damodaran se domnívá, že na toto téma se dá dívat dvěma způsoby: Pokud nalezneme nějaký faktor, který vysvětluje nadměrnou návratnost nějakého aktiva, lze jej z jednoho úhlu pohledu považovat za ukazatel rizika. Z pohledu druhého, investičního, jej lze vnímat jako nástroj ke generování nadměrných zisků. Takovým faktorem může být například často používaná riziková prémie za malou velikost. Damodaran ji ale podle svých slov nikdy nepoužívá, protože tím by „otevřel dveře tomu, co do odhadu nákladu kapitálu nepatří“.

Damodaran o sobě tvrdí, že je „velký lenoch a nepracuje více než 40 hodin týdně“. Využívá ovšem toho, jak moc se překrývají a doplňují jeho aktivity, jako je psaní knih, vyučování či příspěvky na blog. Za příklad dává situaci, kdy si před pěti lety četl ve WSJ o společnosti Uber. Firma ho zaujala a tak věnoval pár hodin její valuaci a výsledky použil i pro svůj blog. Navíc pak vše používal při přednáškách o valuacích startupů.

Zdroj: ElmFunds.com


 
 
 

Čtěte více:

Lovci versus sběrači, aneb prognóza Moody´s pro pasivní investice
19.03.2019 6:02
Pasivní investování stále více v kurzu. Ratingová agentura Moody´s Inv...
Blíží se revoluce v odvětví pasivních investic?
17.04.2019 6:07
Investoři, kteří akcie do portfolia vybírají titul od titulu, v posled...
Experti Patrie: V investování buďte raději aktivní, především na konci cyklu
16.04.2019 12:30
Aktivní sledování portfolia a vhodné načasování investic patří ke způs...
Všichni jsme dnes aktivními investory
05.05.2019 16:33
Investoři vedou už dlouho debaty, zda by se jejich portfolia měla akti...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2019
15:59Sto let s korunou a deset bolestivých investorských zkušeností (2/2)
8:04Víkendář: Stane se dříve nemyslitelné řešením uprchlické krize?
15.06.2019
15:51Sto let s korunou a deset bolestivých investorských zkušeností (1/2)
7:40Víkendář: Tenze v Číně rostou, vláda to řeší „cukrem a bičem“
14.06.2019
22:02Technologie jsou vztyčený prst, korekce se ale nekoná
17:42Tesla byla investiční příležitostí. Ale jen pár dní
16:55Perský záliv už jednu válku tankerů prožil před 30 lety
16:50Dolar jede dál i po datech. Zisky na závěr týdne navýšila také koruna  
16:12Zpracovatelský průmysl USA v květnu zvýšil produkci, letos poprvé
16:09CVVM: Víc než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou
14:51Američané začali více utrácet za zboží, akciím to asi moc nepomůže
14:32Novou kryptoměnu společnosti Facebook podpoří Visa, Mastercard, PayPal nebo Uber
14:17Rusko chce do roku 2035 pětinásobně zvýšit produkci LNG
13:48Bloomberg: Těžaři lithia ztrácejí investory, láká je konopí
12:52IEA: Svět by se měl více zaměřit na vodík jako zdroj energie
12:33Nejúspěšnější kryptoměnou je letos litecoin, posílil o 330 procent
12:25Perly týdne: Fed zaspal, důvěra věští recesi a naše dluhy budou vyšší, než v Řecku
11:25Výroba čínského průmyslu rostla v květnu nejpomaleji za 17 let
10:59IEA snížila letošní odhad růstu poptávky po ropě
10:58Ropa v těžké defenzivě. Spasí ji OPEC?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index