Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stále větší část trhu se stává „Teslou“

Stále větší část trhu se stává „Teslou“

26.06.2019 17:51

Morgan Stanley podle CNBC tak trochu zápasí s akciemi společnosti Tesla. To poté, co banka v minulých týdnech k této firmě vydala řadu komentářů, tu více, tu méně pozitivních. Některým z nich jsem se zde věnoval, nyní příběh opět dostává zajímavý zvrat. A ten podle mne souvisí i se širším a obecnějším dění na trzích.

V jádru jde o to, že známý analytik banky Adam Jonas ve své nové analýze týkající se Tesly píše, že už vlastně neví, jak odhadnout její hodnotu. Jonas přitom v poslední době komentoval Teslu intenzivně. Mimo jiné tvrdil, že investoři podceňují její aktivity v oblasti samořízení a také, že firma již není vnímána jako růstový příběh. Nyní píše, že akcie firmy jsou „fundamentálně předražené, ale ze strategického hlediska potenciálně podhodnocené".

Tu poslední větu můžeme interpretovat různě. Já jí vnímám následovně: Pokud si uděláme nějaký nejpravděpodobnější scénář toho, kolik Tesla bude vyrábět a prodávat aut a kolik hotovosti bude generovat pro akcionáře, je hodnota akcií v tomto hlavním scénáři pod současnou cenou. Tj. akcie je předražená. Jenže Tesla je firmou, která má rozpětí možných scénářů dost široké ve svém základním byznysu a k tomu se navíc přidává řada „elektrických“ možností mimo něj. Pokud se pak vydáme do této příběhové říše, akcie je „potenciálně podhodnocená“.

Nedávno jsem tu psal o tom, že sice často hovoříme o růstové a hodnotové investiční strategii, na určité úrovni to rozdělení má smysl, ale ve skutečnosti nás při investování (ne spekulacích) vždy zajímá jen hodnota. Jde jen o to, zda ji hledáme u akcií s očekávaným vysokým růstem, či u akcií stagnujících firem v problémech. Výše uvedený komentář k Tesle se nese v podobném duchu – můžeme se zaměřit na onen základní „hodnotový“ scénář, či na řadu dalších možností, či opcí, chcete-li (viz níže). Pak je dokonce celkem jednoduché dostat se k příběhu, podle kterého je hodnota akcií vysoko nad jejich cenou.

Uvedeným jsme se dostali k jedné základní otázce: Máme ve financích a valuaci nějaký „objektivní“ nástroj, jak se s podobným dilematem vypořádat? Odpověď je jednoduchá: Ne, o nějaké objektivitě nemůže být řeč. Vše se odvíjí od předpokladů a oněch scénářů, příběhů. Jejich následné zpracování ale může mít více forem. Někdo může podobné složité situace řešit dramatickým zjednodušením - tím, že prostě použije nějaký valuační násobek. Vezme tedy například čisté zisky či zisky provozní a na základě nějaké hlubší, či povrchnější úvahy si řekne, že cena akcie by relativně k těmto ziskům měla být xkrát vyšší. Nejde ani tak o valuaci jako nacenění a ve svých úvahách tento postup přinášející nejednou více škody než užitku celkem často kritizuji.

Druhou možností je klasická práce s diskontovaným cash flow. Tedy s odhadem toho, jaké částky by firma mohla v budoucnu pro své akcionáře generovat a pak jejich převod na současnou hodnotu za pomocí požadované návratnosti. To vše v podobných případech v několika scénářích. V případě Tesly se ty nejhorší mohou točit kolem toho, že firma nebude mít nakonec dostatek zdrojů pro boj s nastupující konkurencí tradičních automobilek. V těch nejlepších se jí podaří vytvořit ze sebe lídra trhu, který bude prodávat jak prémiové elektro – autonomní-vozy, tak elektromobily dostupnější a zároveň půjde o firmu a dalšími ziskovými aktivitami souvisejícími s elektřinou. Jak jsem naznačil výše, vše pak stojí a padá s tím, jaký scénář vybereme jako ten hlavní.

Do třetice je dobré zmínit valuace založené na principu oceňování opcí. Ten by měl být vhodný zejména na situace, kdy firma může, ale nemusí postupovat určitým směrem. Tedy může využívat příležitosti v případě, že se zvyšuje pravděpodobnost jejich ziskovosti a naopak upouštět od akcí, které kráčí k propadáku. Tato flexibilita není v klasickém přístupu založeném na DCF nijak postižena (vyjma oněch scénářů). A oceňování (reálných) opcí se tak zdá být přesně tím, co potřebujeme.

U této metody dokonce funguje jinak i pojetí rizika. Zatímco u DCF platí, že vyšší nejistota a volatilita hodnotu akcie snižují (přes vyšší požadovanou návratnost), u oceňování opcí platí opak. Důvod je prostý – vyšší volatilita (rozptyl budoucích možností) je z hlediska hodnoty pozitivní, protože z této volatility „využijeme“ jen její pozitivní část, zatímco tu negativní můžeme ignorovat (ztrátové projekty nakonec nejsou podniknuty, investice provedeny, atd.).

Proč ale v praxi na tento přístup v podstatě nenarazíme? Všechna uvedená pozitiva totiž s sebou nesou podstatné negativum. Díky práci pánů Blacka a Scholese sice máme k dispozici základní model, jenže jeho použití se pojí s řadou poměrně striktních předpokladů. A hlavně, u proměnných vstupujících do tohoto modelu nemáme často žádné relevantnější vodítko ohledně jejich rozumných hodnot. Nejlepším příkladem je právě ona volatilita, na níž jsou přitom výsledky modelu extrémně citlivé.

Teoreticky to tedy zmáknuté máme, ale v praxi je nejlepším řešením stále ono DCF, respektive více scénářů, ze kterých si nakonec stejně musíme vybrat ten, kterému nejvíce věříme. Morgan Stanley pak podle mne nečiní nic jiného, než že férově přiznává, že takový výběr je nyní s nějakou rozumnou mírou spolehlivosti v podstatě nemožný. A je možné, že Tesla v tom není ani zdaleka samotná. Je totiž jen jednou z mnoha firem, které se nezaměřují na jednu základní činnost, ale rozpětí jejich aktivit je extrémně široké. Typickým příkladem je Amazon. Můžeme uvažovat o tom, zda se tím v nějaké moderní technologické formě nakonec nebude opakovat neslavně končící příběh firem, jako je GE. Nicméně rostoucí počet těchto firem znamená, že nemalá část trhu se stává hodně těžko fundamentálně hodnotitelnou.


Čtěte více:

Minimum hodnotového investora
06.06.2019 17:34
Ve svých úvahách zaměřených na konkrétní investiční témata a akcie čas...
Perly týdne: Fed v červnu sníží sazby, akcie jsou příliš drahé a u nás se chodí pro miliony s igelitkou
07.06.2019 11:49
Ve světě… Dluhopisy zvyšují atraktivitu akcií: Mezi nejpádnější arg...
Dotáhnou se už evropské akcie konečně na americké trhy?
10.06.2019 18:07
Evropské akcie jsou ve srovnání s jejich americkými protějšky znatelně...
Hodnotová investiční past na druhou
20.06.2019 17:24
Minulý týden jsme se tu věnovali růstovým a hodnotovým titulům včetně ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.10.2021
22:07Úvod týdne v USA ve znamení technolgií  
18:06Americké akcie si vedou lépe než evropské, koruna dnes pod tlakem  
17:50Šéf Senátu: Zeman není podle ÚVN ze zdravotních důvodů schopen vykonávat funkci
17:46Zřejmé a ne tak zřejmé změny ve světové ekonomické aktivitě
17:06FX strategie: Koruna má i po navýšení sazeb našlápnuto k negativní korekci. Evropská PMI mohou zatopit eurodolaru  
16:56V listopadu a prosinci nebude DPH u energií. Domácnostem stát odpustí poplatek za OZE
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Akvizice vodních elektráren s přehradou Alpaslan 2 a Karakurt
16:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:43ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:26Na bitcoin se dívám jako na firmu, říká investor Barry Ritholtz. Ponechá bankám možnost růst?
14:45Gazprom si na přepravu zemního plynu do Evropy zarezervoval jen třetinu volných kapacit
13:32Týdenní výhled: Jak se trhy přenesou přes aktuální rizika? Výsledky dodá Netflix, ASML a jako bonus Tesla  
13:00Lídři FIXED.zone: I díky vstupu na trh START rozjedeme dravou expanzi a zúročíme nápady, jak růst
12:40Tripartita se shodla na využití Antiviru u automobilek
12:29Philips zažil slabší kvartál, avšak se silnými objednávkami  
11:38MMF: Cesta z dluhů? Jasná pravidla a jejich dodržování
11:14Optimismus nahlodala slabá čínská data, výnosy dál stoupají  
10:39Zvýšení sazeb bylo nutné, tvrdí člen rady ČNB Holub
9:26Výrobní ceny v září meziročně vzrostly o 9,9 %, nejvíce od března 1993
9:21Růst čínské ekonomiky zpomalil na 4,9 procenta. Je to méně, než se čekalo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deutsche Boerse AG (09/21 Q3, Aft-mkt)
Halliburton Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (09/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (09/21 Q3)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/21 Q3)
12:45Johnson & Johnson (09/21 Q3)
13:00Philip Morris International Inc (09/21 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
22:00Netflix Inc (09/21 Q3)