Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zambie, aneb pohled na budoucnost čínského financování v Africe

Zambie, aneb pohled na budoucnost čínského financování v Africe

22.01.2020 6:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Zambie je třetí největší ekonomikou v jižní Africe – a jeden z nejprominentnějších čínských věřitelů na černém kontinentu. Teď se ale dostala do dluhové spirály a uprostřed nedostatečných dodávek elektrické energie si už nedokáže sáhnout do devizových rezerv, aby měla na dovoz elektřiny ze sousední JAR nebo z Mosambiku, napsala na svém webu americká CNBC.

Extrémní sucho ztěžuje výrobu v hydroelektrárnách, takže tato země,která je svou rozlohou zhruba 10krát větší než ČR, zažila na podzim i 20hodinové výpadky dodávek proudu.

Státní dluh by měl letos dosáhnout 96 % hrubého domácího produktu. Už loni se ale země dostala do prodlení se splátkami úvěrů. A půjček si nabrala dost. Asi největší byl podle médií a poradenské společnosti EXX Africa úvěr na koupi dvou armádních dopravních letadel ve výši 107 milionů USD od italské společnosti Leonardo. Zambii ho poskytla italská banka Intesa SanPaolo.

Další půjčky si země vzala od Číny. Peking v rámci své investiční kampaně Hedvábná stezka nalil do zemí subsaharské Afriky miliardy dolarů na infrastrukturní projekty. Zambie teď svůj dluh restrukturalizuje, refinancuje a opětovně vyjednává jeho podmínky, Číňané jsou ale podle všeho stále méně trpěliví, řekl CNBC Robert Besseling, ředitel poradenské společnosti EXX Africa.

Podle jejího průzkumu bylo koncem minulého roku pozastaveno několik projektů výstavby silnic nasmlouvaných čínskými firmami. A důkazy o stále menší čínské trpělivosti se prý netýkají jenom jich.

Čínské společnosti také podle průzkumu této firmy usilují o kontrolu nad společností Mopani, což je zambijská divize mezinárodního těžebního gigantu Glencore. Tu by mohl čekat prodej. Kontrolu prý chtějí získat i v největším zambijském producentu First Quantum Minerals.

China Civil Engineering Construction Corporation údajně usiluje o restrukturalizaci dohod o půjčkách, přičemž těžební aktiva by mohla sloužit jako zástava.

Čína kromě toho drží velmi kontroverzní podíl v zambijské veřejnoprávní stanici ZNBC. Čínský mediální konglomerát StarTimes zafinancoval rozšíření přechodu na nový digitální televizní signál, a teď ovládá 60 % ve společném podniku se ZNBC s názvem TopStar. Některé mediální organizace tento společný podnik kritizovaly za to, že prý Pekingu dává nepřiměřený vliv na mediální prostředí.

Ekonomika Zambie si zatím nestojí moc dobře. Růst HDP zpomalil v posledních třech letech na poloviční 2 %, měna kwacha oslabila k dolaru o skoro 17 % a inflace je na skoro 10 %. MMF, který očekává letošní reálný růst HDP o 1,7 %, už dvakrát odmítl zemi poskytnout úvěrovou facilitu. Neobešlo se to bez varování, že vysoký dluh a tenčící se devizové rezervy vytvářejí v její ekonomice zranitelná místa.

1

Podle oficiálních dat narostl externí dluh ke konci roku 2018 o 10,05 miliardy USD oproti 8,74 miliardy USD před rokem. Podle EXX Africa a jiných nezávislých výzkumných organizací budou závazky pravděpodobně mnohem vyšší, než se uvádí, protože některé dohody o čínském financování projektů nebyly zveřejněny. 

Zdroj: CNBC, MMF

 
 
 

Čtěte více:

Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply na 1,713 bilionu
30.09.2019 10:55
Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu meziměs...
Fed v St. Louis: Spotřebitelé v USA jsou rekordně zadlužení. Ale jen na první pohled
16.10.2019 10:40
Podle zpráv z médií by se zdálo, že spotřebitelské úvěry v USA dosáhly...
Jak některé čínské firmy falšují svůj státní původ
18.11.2019 15:23
China Nuclear Engineering Construction Group - kdysi řízená lidovou os...
The Economist: Itálie blokuje svými rozkoly reformy eurozóny
06.12.2019 10:52
Poté, co během krize státního dluhu v letech 2009–2015 došlo k opravám...
Řecké banky v euforii. Spoléhají se na Hercula
09.12.2019 13:59
Po deseti letech smutku se v Aténách začíná objevovat nový pocit eufor...
Superbohaté rodiny pumpují na trh soukromých úvěrů 787 miliard dolarů
11.12.2019 5:38
Jako mnoho členů světové třídy super bohatých čelí i finančník Jevgeni...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data