Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nekonečná hodnota akcií

Nekonečná hodnota akcií

17.03.2021 17:17

Pohled na poměr cen amerických akcií k toku hotovosti ukazuje na mnohem menší našponovanost trhu, než častěji používané PE (viz má včerejší úvaha). Můžeme to brát jako jeden z argumentů, které by stály za tezí pokračujícího růstu trhu, či proti korekci. Natixis nyní přichází s analýzou, která shrnuje jeho býčí argumenty. Krátce je shrnu a více bych se chtěl věnovat jednomu, který se točí kolem nekonečné hodnoty akcií.

1. Růst a sazby: Natixis poukazuje na vysoká PE, která by ale podle něj neměla být překážkou atraktivitě akcií, protože nás čeká rychlý ekonomický růst. Ten se navíc podle banky bude pojit s nadále nízkými sazbami a výnosy obligací. Ty dole podle této teze udrží jednak vysoké globální úspory a také uvolněná politika centrálních bank. Natixis to explicitně nezmiňuje, ale takový scénář by měl spočívat na tom, že se výrazně a dlouhodobě nezvedne inflace – v ekonomice je a bude dost volných produkčních kapacit a její potenciál je a bude vysoko.

K těmto argumentům Natixis přidává ještě jeden: Začne se zvedat řada doposud utlumených sektorů – viz následující graf, který porovnává dlouhodobé výkony pandemií zkoušených sektorů od hotelů až po tradiční retail a dopravu:
1

2. Nekonečná hodnota akcií: V analýze Natixisu zazní i myšlenka o nekonečné hodnotě akcií v prostředí vysokého růstu a nízkých sazeb. Myslím, že stojí trochu za rozebrání a začít můžeme od jednoduchého příkladu, který ukáže základní valuační mechaniku:

Pokud chceme odhadnout hodnotu nějaké akcie, musíme nejdříve odhadnout to, jaké může v budoucnu generovat svým majitelům dividendy, či jaký volný tok hotovosti bude firma vytvářet. Dejme tomu, že u firmy Lester Inc. jsou vypovídající dividendy a my jsme usoudili, že v současné výši 10 USD porostou o 5 % ročně. Bezrizikové sazby jsou nyní na 1,63 %, rizikovou prémii odhadujeme na 5,5 % a akcie má betu (citlivost na pohyb celého trhu) ve výši 1. Požadovaná návratnost je tak na 7,13 % (1,63 % + 5,5 % * 1) a hodnota akcie je 470 USD. Spočítat to můžeme jednoduše, když vydělíme 10 USD rozdílem požadované návratnosti a očekávaného růstu (10 / (7,13 % - 5 %) – Gordonův růstový model.

Natixis ve své analýze píše, že pokud se budou dlouhodobé sazby držet pod růstem americké ekonomiky, je současná hodnota dividend generovaných obchodovanými společnostmi nekonečná. A tudíž odhady hodnoty nepředstavují strop pro ceny akcií. Lze se ale skutečně dostat k nekonečné ceně akcií? Pro demonstraci nám poslouží právě následující příklad. Natixis, zdá se mi, dělá trochu chybu v tom, že neuvažuje o rizikových prémiích a srovnává pouze růst a bezrizikové sazby (které považuje za požadovanou návratnost u akcií). Co kdyby se ale celková návratnost (sazby plus prémie) pohybovala na tempu růstu, či dokonce pod ním?

V takovém případě by hodnota akcií byla skutečně nekonečná. Dejme tomu, že očekáváme onen růst dividend ve výši 5 %, ale bezrizikové sazby budou na 1 % a prémie klesnou na 5 %. Hodnota akcie se zvedne na 613 USD. Pokles prémií na 4,5 % nakopne hodnotu na 884 USD, prémie na 4 % už zvedá hodnotu na 1 600 USD, prémie na 3,5 % na téměř 7 700 USD. Vidíme tedy, že každý další pokles prémií a požadované návratnosti o 0,5 procentního bodu (a takové přibližování se požadované návratnosti a tempa růstu) generuje stále větší a větší růst hodnoty akcií. Když se tak požadovaná návratnost dostane ze 3,5 % na 3,4 %, odhad hodnoty je už na 33 333 USD. A pokud by prémie dál klesla, negeneruje již uvedený vzorec smysluplná čísla, protože odhad hodnoty se překlopí do záporu. Což je v praxi ekvivalent toho, co tvrdí Natixis.

3. A v praxi? Teoreticky tedy mohou být hodnoty akcií obrovské až nekonečné, a to v případě, že se budou rovnat dlouhodobé růsty a požadované návratnosti (či druhé klesnou pod první). Je přitom jasné, že výše požadované návratnosti a tempo růstu spolu souvisí. Čím vyšší růst, o to vyšší by měly být sazby a naopak. Důvodů je více (a teorií také). Onen vztah by měl platit třeba proto, že vyšší růst sebou nese inflační tlaky. Nebo proto, že vyšší dlouhodobý/udržitelný růst by měl znamenat vyšší návratnost kapitálu, což by mělo tlačit požadovanou návratnost nahoru.

Každopádně, jak jsem tu ukazoval nedávno, výnosy dlouhodobých obligací mají ve velmi dlouhém období tendenci pohybovat se kolem tempa růstu celé ekonomiky. Pokud tedy počítáme s tím, že akcie jako celek jsou rizikové a mají nějakou prémii nad bezrizikové výnosy (viz výše), těžko předpokládat, že by se jejich požadovaná návratnost jako celku dostala pod tempo růstu zisků, dividend, toku hotovosti. Výše uvedené ale ukazuje, že čím více se ony dvě proměnné podobají, o to citlivější je odhad hodnoty. Což také implikuje, že trh by měl být v prostředí nízkých sazeb a relativně vysokého růstu volatilnější.


Investiční disclaimer


Čtěte více:

St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
04.03.2021 12:18
Po prasknutí internetové bubliny se americká ekonomika v roce 2001 pon...
Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
03.03.2021 17:22
Nordea si všímá celkem zajímavé korelace mezi reálnými sazbami a valua...
BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
04.03.2021 17:31
Morningstar ve své analýze třech atraktivních akciích pana Buffetta pí...
Atraktivní malé firmy
11.03.2021 17:55
Morningstar představuje 14 kvalitních menších firem, které podle ní ma...
Valuace v USA vysoko. S jednou podstatnou výjimkou
16.03.2021 17:48
Ať se podíváme na jakékoliv PE, žádné z nich nám již nějaký čas neukáž...

Váš názor
  •  
    18.03.2021 9:23

    To sotva,nekonečná je len ľudská hlúposť a chamtivosť.
    Tecumseh
Aktuální komentáře
05.04.2025
9:01Víkendář: Mají za lidi rozhodovat algoritmy?
04.04.2025
22:02Americké indexy mají za sebou nejhorší dva dny od roku 2020  
19:47Perly týdne: Trhy si stále nepřiznávají realitu cel?
18:11Americká tabulka a svět bez cel
17:30Slušná data z trhu práce vypadají kvůli clům nepodstatně  
17:24Trumpova obchodní válka: I přes propad trhů je S&P 500 stále drahý, cla pocítí hlavně automobilky a móda, hrozba stagflace je reálná  
17:22Čínská odveta roztáčí na akciích další výprodeje  
15:58Random Thoughts #5 aneb Investiční tipy: De-risk  
13:45Výprodej na trzích se prohlubuje a už zasahuje i domácí akcie: Erste -9 %, KB či Moneta -6 %...
13:43Pokles hodnoty majetku miliardářů z indexu Bloombergu byl nejvyšší od pandemie
12:44Prodej nových aut v ČR v prvním čtvrtletí stoupl o 3,6 procenta na 59.686 vozů
11:44Maloobchod opět šlape na plyn, jde však o “staré” číslo
11:38Odvetná opatření Číny vůči americkým clům? 34 % na veškerý dovoz z USA, podpora domácí ekonomiky i posílení obchodních vazeb s jinými partnery
11:31ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:12Hledáte zajištění proti americké recesi a clům? Goldman Sachs radí japonský jen
10:12Americké futures opět v červených číslech  
9:34Šéfka MMF: Americká cla významně ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou
9:12Rozbřesk: Jak může “celní útok” Donalda Trumpa zasáhnout ČR?
8:55Americká cla rizikem pro světové hospodářství, podle Trumpa se jim lze vyhnout "fenomenální" nabídkou.  
6:21Invesco: Soustřeďte se i v době nejistoty a nervozity na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data