Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Valuace v USA vysoko. S jednou podstatnou výjimkou

Valuace v USA vysoko. S jednou podstatnou výjimkou

16.03.2021 17:48

Ať se podíváme na jakékoliv PE, žádné z nich nám již nějaký čas neukáže, že by valuace amerických akcií byly blízko nějakého historického standardu, o levnosti nemluvě. Naopak. Pokud přitom používáme PE při hodnocení atraktivity jednotlivých akcií, jde z mého pohledu o přílišnou zkratku, která toho s valuací nemá mnoho společného. U celého trhu dává PE asi větší smysl, ale do dokonalosti má také hodně daleko. Co ukazuje měřítko, které k ní má blíže?

1. Vysoko kam se podíváš: Jednu z mnoha variací „PE předraženosti“ ukazuje následující graf, jehož křivka dokonce ukazuje vývoj mixu různých PE (podle toho, k jakým ziskům jsou ceny akcií poměřeny).


graf 1
Zdroj: Twitter


2. Králem je tok hotovosti: Říká se, že hotovost je králem (u nás z gramatických důvodů spíše královnou). Z valuačního hlediska je pak královnou tok hotovosti, a ne zisky. Konkrétně volný tok hotovosti FCF, který ukazuje, co firma/firmy skutečně vydělají. Od zisků se může odlišovat z více důvodů, včetně toho, že investice se nerovnají odpisům, firma musí investovat do pracovního kapitálu (či jí naopak tok hotovosti zvyšuje tak, jako u Amazonu) ... Jinak řečeno, ne všechny náklady nejsou skutečně výdaje, ne všechny výnosy jsou skutečné příjmy.

Před časem jsem poukazoval na to, že pokud poměřujeme ceny amerických akcií k toku hotovosti, historické srovnání nevychází tak našponovaně, jako u PE. Základem tohoto mého tvrzení byla práce analytiků Goldman Sachs, následující tabulka ukazuje aktuální data:

graf 2
Zdroj: Twitter

Z historického hlediska je tedy více, či méně našponováno vše, jen mimo poměru cen akcií a FCF, tedy P/FCF (v tabulce konkrétně poměr obrácený, nazývaný FCF výnos/yield). A také mimo ERP, tedy rizikové prémie trhu. Ta je podle tabulky nyní dokonce z historického hlediska dost vysoko (trh je z tohoto pohledu podhodnocen, má prostor pro růst v případě, že by MRP klesala)*. Vysoké PE a relativně nízké (či nevysoké) P/FCF pak znamená jediné – firmy nyní „těží“ ze zisků vice hotovosti, než bývalo obvyklé. Nebo přesněji řečeno nyní vydělávají více, než naznačují jejich zisky.

3. Budoucí návratnost, PE a P/FCF: Následující graf od JPMorgan je jednou zvíce variací na jedno téma: Čím vyšší (nižší) jsou současné valuace, o to nižší (vyšší) je budoucí návratnost akcií. Jde o intuitivní vztah, protože ceny akcií P může táhnout nahoru růst ziskovosti E, nebo valuace. Pokud ty jsou hodně vysoko, zbývají zisky. Pokud jsou nízko, jsou na další rally dva.


graf 3
Zdroj: Twitter

Pointa tohoto třetího bodu mé dnešní úvahy je ta, že pokud by v grafu bylo místo PE (či zde cyklicky upraveného PE jménem CAPE) P/FCF, implikoval by graf vyšší budoucí návratnosti (CAPE nyní dosahuje více než 30).


* U ERP je ale v principu stejný problém, jako u PE – obvykle se počítá na základě zisků a ne FCF. Informace tu je pak v principu taková, že PE je vysoko kvůli nízkým bezrizikovým sazbám a pravděpodobně i vysokému očekávanému růstu zisků, ale ne kvůli nízkým rizikovým prémiím. Bez relevance to není, protože růst sazeb (oživení ekonomiky) by mohlo sice zvedat sazby, ale snižovat nejistotu a riziko a tudíž ony prémie. Další argument, proč růst sazeb nemusí automaticky znamenat pokles akcií.

 

Čtěte více:

Anatomie bubliny a návratnost akcií
16.02.2021 17:21
Bublina je každá jiná a všechny jsou zároveň stejné. Prolíná se jimi m...
St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
04.03.2021 12:18
Po prasknutí internetové bubliny se americká ekonomika v roce 2001 pon...
BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
04.03.2021 17:31
Morningstar ve své analýze třech atraktivních akciích pana Buffetta pí...
Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
07.03.2021 9:21
Známý investor Jeremy Grantham byl hostem FT a mimo jiné hovořil o tom...
Atraktivní malé firmy
11.03.2021 17:55
Morningstar představuje 14 kvalitních menších firem, které podle ní ma...

Váš názor
 •  
  18.03.2021 11:02

  Hlavní otázka (stejně jako u minulého článku na toto téma :) ) je, zda výše investic zůstala "normální", nebo v době nejistoty výrazně poklesla a FCF šlo díky tomu nahoru … pokud jsou investice standardní, pak ukazatel (jako jediný) není našponovaný … pokud nízké míra investic pomohla zlepšit FCF, tak je to jen zdání ...
  TomTop
 •  
  16.03.2021 18:51

  Myslím, že vyšší tok hotovosti může souviset s prodejem majetků. Hodně firem zjišťuje, že některý jejich majetek bude do budoucna nepotřebný a tak prodávají. Vzhledem k různé míře odepsanosti tohoto majetku potom tento tok hotovosti nekonresponduje s čistým ziskem. Toto je otázka roku 2020 a části 2021. V budoucnu by se naopak tento tok hotovosti mohl snížit, vzhledem k investicím, které bude vyžadovat doba pokoronavirová a proměna ekonomiky...
  qwer
  •  
   16.03.2021 20:11

   Ad hoc jistě souviset může. Pak však vyvstává otázka, za jakým účelem je nepotřebný majetek prodáván - potenciální expanze nebo odvrácení problému. Kdo investuje má info na úrovni due diligence. Třeba taková SoftBank Group čile nakupuje/prodává a současně je příliš velká než aby mohla padnout... Tyto vody jsou příliš kalné na to, aby jeden věděl. Jisté je to, že v krizi aplikované instrumenty co měly preventivně ochránit miliony jednotlivých subjektů od zkázy umožnily několika málo jiným získat váhu, kterou by v běžném konkurenčním prostředí nemohly nikdy dosáhnout, a k tomu tak zběsile rychle.
   Mudr.c
   •  
    17.03.2021 0:37

    Prodáván může být jako přebytečný. Například firma má velké množství kancelářských budov a rozhodne se víc lidi mít na home offisu, tak část budov odprodá. Proč se o ně starat prázdný. Nebo třeba firma odprodá část tankerů, protože se změní struktura námořní přepravy, atd. Nemusí jít jen o firmu v problémech. Jinak s tou poslední tvoji větou určitě souhlasím. Bohužel tak to je...
    qwer
Aktuální komentáře
08.05.2021
9:04Víkendář: Změna tržního příběhu v druhé polovině roku
07.05.2021
22:09Navzdory slabé americké ekonomice nové rekordy na Wall Street, Roku +11,5 %  
18:32Nablýskané nic
17:36Abeceda ETF: Jak fungují a jaké mají výhody pro investory
17:05Akcie, dluhopisy i zlato nadšené ze špatných dat  
16:59Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady
16:59Jan Cepák: KB může být silnější. Povýsledkový Nasdaq má potenciál k výběru zisků
16:15Studená sprcha z trhu práce v USA. Co znamená slabá zaměstnanost?  
14:15Technologická euforie
13:37Německá automobilka BMW v prvním čtvrtletí téměř zpětinásobila zisk
13:21Cena mědi vystoupila na rekord, tuna je za více než 10 300 dolarů
12:01Perly týdne: Obrat na akciích a komoditní supercyklus
11:51Za meziroční růst prodejů vděčí Adidas hlavně Číně  
11:31Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta. Volných míst opět víc než uchazečů
11:09Cyklické oživení v plném proudu, výsledkům Siemens není co vytknout
11:01Je silný trh práce plus, nebo minus? Na akciích převládá růst, dolar ztrácí  
10:52Letová kapacita IAG zůstane nízká, na skutečné zotavení je nutno ještě počkat  
9:52Komentář: Stavebnictví se dostává z útlumu
9:19Petr Dufek: Průmyslová výroba nabírá na obrátkách
9:13Rozbřesk: ČNB chce letos určitě začít se zvyšováním sazeb. Koruna v reakci posiluje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data