Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má QE ještě smysl?

Má QE ještě smysl?

04.08.2021 12:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Politico zveřejnilo zajímavou úvahu o současném programu nákupu aktiv ze strany americké centrální banky. Jak k ní píše na stránkách The Money Illusion monetarista Scott Sumner, „někteří ekonomové správně poukazují na to, že americké hospodářství už nepotřebuje poptávkovou stimulaci“. Robert Perli na stránkách Politica ale dodává, že Fed může s QE pokračovat proto, aby si udržel svou důvěryhodnost.

Perli jako bývalý ekonom Fedu a zakladatel společnosti Cornerstone Macro konkrétně tvrdí, že efekty, které QE přináší, jsou chápány nesprávně. Podle něj trhy reagují na nákupy už ve chvíli, kdy jsou oznámeny. Právě tehdy dojde k posunu cen a sazeb, poté již QE nemá žádný další dopad, jde jen o to, že Fed provádí to, co slíbil a na co trhy již reagovaly.

Pokud by tedy Fed zvažoval, zda je dalšího QE třeba, mohl by dospět k závěru, že ne. Jenže před časem QE nutné bylo a když jej Fed ohlásil, nikdo se nedomníval, že skončí po měsíci či dvou. Očekávání byla nastavena na to, že bude pokračovat delší dobu, a právě to pohnulo na samém počátku celého procesu odpovídajícím způsobem s cenami a sazbami na trzích. Právě ona očekávání byla klíčovou součástí celého procesu a byla důvodem, proč QE „bylo tak efektivní“. Lidé prostě čekali, že půjde o velký objem nakoupených aktiv a to se promítlo do jejich činů.

Sumner k tomu píše, že on si nemyslí, že očekávání jsou vším, ale „podobně jako Nick Rowe se domnívá, že představují 99 % monetární politiky.“ „Chci zdůraznit, že nejsem fanda toho, aby Fed sliboval, že provede QE v určité výši. Podle mě by měl slíbit, že provede QE v takové velikosti, aby udržel adekvátní očekávání ohledně inflace či ještě lépe ohledně vývoje nominálního produktu,“ píše ekonom. S tím, že když se ale Fed rozhodl pro konkrétní program nákupu aktiv, je třeba brát v úvahu nutnost dodržet slib, kterým se trhy řídily.

Sumner se také krátce věnuje diskusi o tom, co Fed nakupuje a jaké to má dopady. Vedle vládních obligací totiž centrální banka kupuje i takzvané MBS, tedy cenné papíry provázané s hypotéčními úvěry. Ekonom poukazuje na to, že na tyto cenné papíry jsou poskytovány garance ze strany ministerstva financí. Ve výsledku tak „neexistuje velký rozdíl mezi tím, zda Fed nakupuje MBS či vládní obligace“. Sumner míní, že sice nejde o dokonalé substituty, ale rozdíly mezi nimi nejsou tak velké, aby to působilo nějakou významnou distorzi v ekonomice.

Zdroj: The Money Illusion, Politico

 

Čtěte více:

Směrem k dalším rekordům
12.05.2021 17:53
Je to již řadu let, co jsem tu porovnával výsledky jedné studie zaměřu...
Jestřáb z Fedu: Kdy změnit měnovou politiku? Raději dříve než později
16.07.2021 15:02
Robert Kaplan, který stojí v čele Federal Reserve Bank of Dallas, se p...
Fed bude americkou ekonomiku podporovat tak dlouhou, dokud se nezotaví, oznámil Powell
15.07.2021 8:31
Americká centrální banka (Fed) bude měnovou politikou výrazně podporov...
Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
23.07.2021 15:17
Jsou současné inflační tlaky skutečně povětšinou přechodného rázu tak...
Fed stále ještě na cestě k útlumu expanze
28.07.2021 22:09
Od červnového zasedání Fedu učinila americká ekonomika pokrok. Ten vša...

Váš názor
 •  
  05.08.2021 14:23

  Myslím, že QE se jako ekonomický nástroj osvědčil, ale není to nástroj dokonalý ani univerzální a tak si myslím, že čas kdy ho bylo vhodné používat již před nějakou dobou skončil. Existují i jiné ekonomické nástroje. Používat 10 let stále QE je jako doma při každé opravě používat neustále jen pajcr.
  ..
 • tohle je jeden z obratu ktery mam fakt rad
  05.08.2021 8:48

  protoze pokud misto terminu QE dosadite jiny termin napr. IS - lze opet s vyrokem souhlasit : Cornerstone Macro konkrétně tvrdí, že efekty, které IS přináší, jsou chápány nesprávně
  eple
 •  
  04.08.2021 16:27

  Otázka, zda má QE smysl, je asi stejná jako se ptát, zda má smysl padělat peníze? Padělatel riskuje dlouhodobé vězení. Pokud však mu je dovoleno padělat peníze beztrestně, pak jak zní odpověď?
  Jan47
  • Přesně
   05.08.2021 7:43

   Máte pravdu. je ovšem s podivem, s jakou lehkostí QE obhajují špičkoví ekonomové ze zdánlivě nejlepších škol, kteří se vůbec nemusejí bát o práci a měli by mít alespoň základní profesní svědomí!
   Pracovitý Prosecký
   • Re: Přesně
    05.08.2021 10:25

    Špičkový ekonóm je ten,ktorý má prehnané predstavy o vlastnej genialite.V ére A.Greenspena vznikol dojem o aktívnom riadení ekonomiky,všetky problémy vyriešia centrálne banky.Miesto prirodzeného vývoja,sa ešte viac deformuje celá ekonomika.
    Tecumseh
    • tecumseh
     05.08.2021 13:16

     Ale onti tu ekonomiku deformují schválně. To je účelem. Při přirozeném vývoji a pročištění trhu by došlo k velké hospodářské krizi, která by spoustu lidí smetlo. Nejspíše by došlo i k nepokojům.
     Velkamedvědice
     • Re: tecumseh
      05.08.2021 13:54

      Z rastu HDP sa stal politický fetiš,ale raz ten díler s anabolikami nepríde.Donekonečna na dlh sa fungovať nedá.
      Tecumseh
      • Tecumseh
       05.08.2021 14:02

       1, Ano , z růstu Dph se stal fetiš, jeho význam se přeceňuje a rozhodně dle něho nelze určit kvalitu života. třetí pračku si kupovat nebudeš. Souhlas. Za druhé. Nejde o dPH, ale chtělí zabránit velké hospodářské krizi ala třicátá léta. Lidi by přišli o prái díky krachům firem, o bydlení, které by neměli z čeho splácet, o důchody, Zvláště v USA jsou spjaty s akciemi atd. 3, Nekonečný dluh. Dříve sem si to taky myslel a předpokládal, že musí přijít systémové změny. Te´d už si jistý nejsem. Tisknout se může neomezeně, na úrovni států, které mohou tisknout, je to jen hra čísel. Jen můj názor.
       Velkamedvědice
   • Re: Přesně
    05.08.2021 10:08

    Já tak úplně QE neodsuzuju. Kdyby s ním FED po hypoteční krizi nezačal, světová ekonomika by se asi zhroutila. V dnešním předluženém světě to asi jinak nepůjde. Jen by to mělo být spravedlivé. Ne, že jedni si budou tisknout peníze a druzí budou v potu tváře pro ně vyrábět. Kdo využívá QE? USA, Eurozóna, VB a Japonsko. Je to prostě kolonialismus v moderním střihu. Už není potřeba silou vojska dobývat kolonie, stačí si koupit radní centrálních bank a nařídit jim, aby QE neprováděly.
    Jan47
    • Honza
     05.08.2021 10:27

     Ahoj. Dneska si mě překvapil. Jen k tomu utopistickému závěru. Svět nikdy nebyl z troj rozměrného hlediska spravdedlivé místo. Hezký den.
     Velkamedvědice
     • VM
      05.08.2021 11:00

      Ahoj. Ano, svět nikdy nebyl spravedlivým místem. Byl bych ale rád, kdyby se lidé nechovali jako ovce a snažili se svým jednáním tu nespravedlnost mírnit. Hezký den.
      Jan47
 • Jak pro koho?
  04.08.2021 13:27

  Zaprvé: Pro koho mělo QE smysl? Pro ty, kdo chtěli obdarovávat voliče apotřebovali levný veřejný dluh. Pro ty, kdo bojovali ze přerozdělování od věřčitelů k dlužníkům a proti kurzovým a jiný měnovým rizikům. Pro samotný hospodářský růst mělo QE nulový nebo záporný efekt. Z řečeného vyplývá, že QE má stále stejný smysl jako dosud.
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
09.12.2022
18:07Zhroucená IS křivka a další vývoj v ekonomice
16:53Dluhopisy na závěr týdne padají, akcie jsou na tom smíšeně  
15:38WEBINÁŘ Makrovýhled na rok 2023 s Janem Burešem. Nejen o Česku, koruně i energiích. 15. 12. v 15:00
14:19Primoco UAV čeká za letošek rekordní výsledky. Příští rok cílí na prodeje za miliardu korun
13:48Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík
13:00Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
12:47Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let
12:16Perly týdne: Vlídnější Fed a preference akcií s dividendovou kulturou
12:06Evropské akcie rostou druhý den v řadě. ČEZ se vzpamatovává z osmidenního poklesu  
10:50Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?  
10:42Slovenský průmysl prohloubil tempo meziročního poklesu výroby na 2,6 procenta
10:40CAAM: Prodej aut v Číně v příštím roce bude pokračovat v mírném růstu
9:22UNICAPITAL Invest III a.s.: Opravná informace k výroční zprávě 2021
9:11Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
8:56Trhy v Evropě zahájí závěr týdne vzestupem  
08.12.2022
22:02Špatná data z trhu práce podpořila trhy  
18:05Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
16:52Akcie a euro se odpoledne vydávají nahoru, zatímco dluhopisy ustupují  
16:46Pozitivní začátek seance v USA, daří se energiím  
16:08Typické chování trhu na konci cyklu zvedání sazeb a zisky v příštím roce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data