Andrew Slimmon dohlíží v Investment Management na aktiva v objemu 7,5 miliardy dolarů a když se ho klienti ptají, jak při rychlém šíření delta varianty koronaviru nastavit svoje portfolio, jasně říká: Připravte se na ekonomické zotavení, a to brzy.
Pokud jde o nynější situaci, není tak neobvyklé, že touto dobou dochází k ekonomickým zaškobrtnutím, domnívá se Slimmon. Časem prý budou lidé zase optimističtější, což by mohlo být dobrou zprávou pro akcie, které se rozprodávaly kvůli obavám spojeným s Covidem.
“Soubor příležitostí je v těch akciích, které dostaly největší ránu, konkrétně v cyklických akciích, energetických titulech, znovu se otvírajících akciích, což jsou ty, které jsou nejvíce dole,” prohlásil Slimmon v rozhovoru, který zmiňuje agentura Bloomberg.
Slimmon tedy přibírá akcie kasin, provozovatelů výletních plaveb, restaurací a provozovatelů kin. Zčásti je navezený do retailových nemovitostních investičních fondů. Ty dostaly zásah, když investory zmítaly obavy, že zákazníci podobně jako v hlubinách koronavirové nákazy znovu odepíšou obchody a obchodní domy.
Jeho rady jsou v rozporu se současným tržním sentimentem, kde se investoři shromažďují v defenzivních sázkách. Růstové akcie, jako jsou technologické akcie, které během pandemie předbíhaly tržní indexy, by svoje hodnotové protějšky mohly porazit už třetí měsíc za sebou Naopak akcie firem s malou tržní kapitalizací ztratily zatím na svoje vrcholy z poloviny března zhruba šest procent. Nevážená verze indexu S&P 500, kde mají akcie firem s velkou tržní hodntou jenom omezenou hegemonii, mezitím zaostávala za hodnotově váženým indexem od poloviny května o více než čtyři procentní body.

Trh se podle Slimmona dívá kupředu a investoři by podle něj neměli prohánět takové defenzivní tituly, jako jsou utility nebo technologické akcie, které jsou blízko rekordních maxim. Místo toho se dívá po firmách, kterým na letošní vrcholy chybí 20 nebo 30 procent.
Kvůli obavám z covid bych neprodával – to se už stalo. To, o čem musíte přemýšlet, je – dostaneme se z toho? Budeme mít lepší čtvrté čtvrtletí, tak, jak se historicky děje?
V chování investorů jsou proti loňsku podle něj velké rozdíly. V polovině 2020 se ti, kdo tou dobou zaznamenali významné zisky, ptali, jestli zotavování trhu nezarazí další vlna covidu. Tentokrát prý ale rozhovory probíhají jinak.
“Dostáváme tuto zprávu: ´Kdy dojde ke stažení? Mám stranou moc peněz v hotovosti, chci investovat do dobré příležitosti´,” uvedl. “To je jeden z důvodů, proč si nemyslím, že ten ústup bude hodně velký.”
Zdroj: Bloomberg