Klimatická krize představuje “největší tržní selhání všech dob”. Myslí si to Knut Kjaer, první ředitel norského vládního investičního fondu, nyní největšího takového na světě, a spoluautor knihy Principy udržitelného investování, kterou podpořila OSN. Správci aktiv se musejí připravit na “masivní změnu”, která se uděje během následující dekády, říká propagátor investičních strategií na ochranu planety. Znamená to předjímat nové vzorce chování v souvislosti s tím, jak se lidé snaží přizpůsobit se teplejším a méně stabilním vnějším podmínkám – a to jak z investičního hlediska, tak z hlediska politiky.
Na globální katastrofu, která podle vědců hrozí, pokud lidstvo zásadním způsobem nesníží emise uhlíku, reagoval finanční sektor po svém. Vznikl trh s produkty zohledňujícími životní prostředí, společnost a řízení firem (ESG), který dospěl do objemu 35 bilionů dolarů a mnoho produktů je na něm s prémií. A peníze pořád tečou. Minulý týden (k 27. srpnu) se investice do veřejně obchodovaných fondů pod hlavičkou ESG více než zdvojnásobily a bez přerušení se nevyšovaly už 52. týdnem za sebou. V absolutních číslech to znamená čistý tok do ESG ETF v řádu 3,67 miliardy dolarů, podotkl Bloomberg.

Zároveň ale přibylo těch, kdo si berou zelenou reputaci investičních produktů na paškál a v produktech, které se prodávají se “zelenou” vizitkou, nacházejí nedostatky.
Divize čelí obvinění z greenwashingu. Akcie DWS Group, divize největší německé banky věnující se správě...
Zveřejnil(a) Patria.cz dne Čtvrtek 26. srpna 2021
Kjaer není přesvědčen o tom, že by globální finanční odvětví mělo tu moc potřebnou změnu uskutečnit. Mimo jiné i kvůli tomu, že opravdu smysluplná ESG strategie by se musela realizovat v podstatně delším časovém horizontu, než je pro veřejně obchodované trhy obvyklé. Sám ale ochotně připouští, že ne všechny investiční modely si mohou dovolit tak selektivní přístup, jaký uplatňuje private equity společnost FSN, ve které je dnes předsedou.
Z toho titulu by se dnes Kjaer fosilních paliv nedotkl. „Špatné firmy obvykle nepřibíráme, abychom z nich udělali firmy hezké,“ říká pětašedesátiletý Nor. Investiční modely FSN, které se dívají na firmy v až desetiletém horizontu, při výskytu „hnědých firem“ upozorňují: tady to nechte být.
Deseti a víceletý horizont je podle ekonoma nutností u každé investice, kterou jeho firma udělá, a pro každý krok, který uskuteční v portfolio společnosti, tedy té, ve které má podíl. Strategie, kterou FSN razí, je v souladu s „omezování nárůstu teploty na 1,5 stupně Celsia, jak je uvedeno v Pařížské dohodě“. Kjaer ale nepatří k těm, kdo by touto prognózou nechali ošálit. I při tomto zvýšení teploty lze čekat „obrovské zhoršení“ klimatu v porovnání s dneškem, domnívá se. Adaptace je tedy strategií, „kterou musíme uplatňovat."
Další části firemní strategie je předjímat, že až se dopad změny klimatu projeví citelněji, bude svět vypadat jinak. „Na portfolio úrovni jsme připraveni na scénář přechodu a scénář adaptace," tvrdí právnička firmy Rebecca Svensoy. Součástí toho pak je mít „samostatný přístup due dilligence“, který má změnu klimatu jako svůj specifický cíl.
Zdroj: Bloomberg