Divize čelí obvinění z greenwashingu. Akcie DWS Group, divize největší německé banky věnující se správě aktiv, se na burze ve Frankfurtu propadaly dopoledne o více než 13 procent po spekulacích o vyšetřování, které se prý rozběhlo ve Spojených státech. Tamní vyšetřovatelé se podle nejmenovaného zdroje snaží zjistit pravdivost tvrzení, že DWS u několika investic nadsazovala ukazatele o jejich udržitelnosti.
Podle listu The Wall Street Journal je vyšetřování v počáteční fázi. Naznačovalo by nicméně, že úřady zaujímají přísnější postoj vůči možnému greenwashingu investičních produktů, napsala agentura Bloomberg.
Níže dnes otevírala také , finanční tituly dnes ale měly obecně horší začátek, stejně jako obecný evropský index blue-chip titul Euro Stoxx 50 a evropské burzy jako celek.
Pro generálního ředitele Deutsche Bank Christiana Sewinga je to ale další problém k řešení. Americký Fed už kritizuje jeho banku kvůli nedostatkům v systému kontrol. Kromě toho je Deutsche pod větším drobnohledem kvůli možnému praní špinavých peněz od německého dozorčího orgánu BaFin. Sama banka pak interně vyšetřuje, zda neprodávala devizové deriváty klientům, pro které nebyly určeny.
Výkonnost DWS ve Frankfurtu za poslední tři dny:

Radost vyšetřování určitě nedělá ani generálnímu řediteli DWS Asokovi Woehrmann, který udělal z udržitelnosti hlavní pilíř své strategie.
Obavy, že investiční manažeři budou přehánět environmentální a společenské výhody svých produktů, způsobují, že regulátoři si více všímají tvrzení, která o těchto produktech padají.
Bývalá ředitelka DWS Group pro udržitelnost Desiree Fixlerová, propuštěná v průběhu letošního roku, listu WSJ v srpnu sdělila, že skutky této skupiny týkající se udržitelnosti neodpovídají jejím slovům. DWS podle včerejší večerní zprávy listu WSJ vyšetřují americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) a federální vyšetřovatelé, zastoupení americkou prokuraturou v Brooklynu.
Deutsche Bank v roce 2018 divizi DWS oddělila do samostatného podniku a jeho akcie uvedla na frankfurtskou burzu. Stále však v DWS vlastní většinový podíl. Představitelé DWS a Deutsche Bank, stejně jako zástupci amerických úřadů, se k informacím o vyšetřování odmítli vyjádřit.
Problémy kvůli možnému greenwashingu ale nemá jenom tato německá firma. Žalobě na podobné téma čelí podle australských médií také ropný a plynárenský gigant Santos, který prý uváděl zavádějící a klamná tvrzení týkající se jeho renomé v oblasti ochrany životního prostředí. Mezi nimi jsou prý i slova, že firma má jasný plán, jak do roku 2040 dosáhnout čistých nulových emisí, a že zemní plynu je “čisté palivo”.
Obavy z narůstajícího greenwashingu ze strany velkých energetických firem pak přiměly britskou vládu vyšetřovat kontrakty o obnovitelné elektřině. Vláda v Londýně chce tak přezkoumat, jak sektor propaguje a nabízí svoje tarify zelené elektřiny zákazníkům, napsal minulý týden list Guardian.
Zdroje: Bloomberg, Patria.cz, ČTK