Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde hledat největší potenciál růstu dividend? Podle Fidelity u nejkvalitnějších ESG firem

Kde hledat největší potenciál růstu dividend? Podle Fidelity u nejkvalitnějších ESG firem

26.07.2021 5:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Existuje nějaký vztah mezi potenciálem růstu dividend a tím, nakolik firma dodržuje ESG principy? Podle výzkumu Fidelity International ano. Výsledky výzkumu naznačují, že společnosti, které jsou lídry v oblasti ESG, nabízejí i v různých ekonomických podmínkách dlouhodobý růst dividend s větší pravděpodobností než ty, které ESG neřeší.

Akciové investory obvykle zajímají dvě věci. První je atraktivní výnos a druhou je potenciál růstu dividend. Výzkum společnosti Fidelity International prokázal souvislost mezi tím, jak se společnost zabývá udržitelností, a historickým růstem dividend. „Minulá výkonnost samozřejmě není zárukou budoucnosti, ale zjištění naznačují, že lídři v oblasti ESG s větší pravděpodobností nabídnou atraktivní úroveň růstu dividend i v dlouhodobém horizontu, a to i v různých ekonomických scénářích. Stabilní růst dividend může nabídnout určitou úlevu v obdobích růstu cen,“ vysvětluje Matthew Jennings, ředitel investic týmu pro řízení akciových portfolií Fidelity International.

Silný vztah mezi historickým růstem dividend a kvalitou ESG

Pro růst dividend jsou důležité faktory jako je konkurenceschopnost společnosti a koncové trhy. Stejně tak je důležitý udržitelný obchodní model a manažerský tým, který je schopen předvídat. Analýza ratingů udržitelnosti (hodnotící přibližně 4 900 společností na škále od A do E), kterou provedla společnost Fidelity, ukazuje silný vztah mezi historickým růstem dividend a kvalitou ESG.

Společnosti s ratingy udržitelnosti A mají v průměru nejvyšší úroveň historického růstu dividend, a to více než 5 %, zatímco akcie s hodnocením D a E nabízejí nejnižší průměrnou úroveň růstu. Tento trend není zcela lineární, protože menší vzorek akcií s hodnocením E zkresluje medián více než v ostatních hodnocených skupinách.

Nicméně je zde jasný vztah; proč tedy existuje? Dobrý management environmentálních a sociálních rizik (a příležitostí) obvykle pomáhá společnostem vyhnout se vyšším regulačním nákladům, soudním sporům, rozpadu značky a znehodnocení aktiv. Kvalitní řízení firmy (corporate governance) tak snižuje rizika spojená s nadměrně zadluženými rozvahami nebo rizikovými fúzemi a akvizicemi, které ničí hodnotu. To chrání zisky a umožňuje jejich výplatu akcionářům ve formě dividend.

Udržitelnost odvětví má vliv

Společnosti v odvětvích, která mají chronické problémy s udržitelností, však mohou čelit slabšímu růstu dividend, ať už jsou dobře řízeny, nebo ne. Například ropné koncerny Shell a BP v loňském roce výrazně snížily výplatu dividend, aby mohly financovat přechod na aktiva s nižšími emisemi uhlíku. Další energetické společnosti mohou následovat jejich příkladu a vyhovět tak množícím se výzvám ke zvýšení investic do obnovitelných zdrojů energie.

Naproti tomu podniky poskytující služby, které využívají obnovitelné zdroje energie, těží z regulačních a investičních pobídek. Společnost Enel, která jako jedna z prvních investovala velké prostředky do obnovitelných zdrojů energie, a která je nyní největším dodavatelem energie z obnovitelných zdrojů na světě, se zavázala k 7procentnímu ročnímu růstu dividend do roku 2023. V úplně jiném odvětví je to společnost Unilever – další podnik, který Fidelity vysoce hodnotí z hlediska udržitelnosti. Unilever má dobré výsledky v oblasti dlouhodobého růstu dividend (přibližně 6 % ročně za 20 let).

Lídři v oblasti ESG mohou nabídnout atraktivní dividendové výnosy

Vzhledem k vynikajícím vyhlídkám na budoucí růst dividend by se dalo očekávat, že akcie s vysokým hodnocením udržitelnosti se budou obchodovat s výrazně nižšími dividendovými výnosy. Pro investory hledající pravidelný příjem je povzbudivé, že tomu tak není. Rozdíl ve výnosech mezi akciemi s nejvyšším a nejnižším hodnocením ESG je mírný a v kontextu tak širokého investičního spektra, jako jsou globální akcie, jistě zvládnutelný. Někteří lídři v oblasti ESG dokonce nabízejí výnosy, které se vyrovnají nebo převyšují výnosy akcií s nižším hodnocením. Například společnost Enel v současnosti nabízí dividendový výnos kolem 4,5 % a Unilever kolem 3,5 %.

Graf 1: Medián dividendového výnosu dle analýzy ratingů udržitelnosti od Fidelity
1
Zdroj: Fidelity International, 31. května 2021

Jednou z proměnných ovlivňujících dividendový výnos je výplatní poměr společnosti, který odráží postoj k alokaci kapitálu. Správná úroveň výplatního poměru bude záviset na specifických faktorech společnosti, jako je potřeba reinvestic, aby se zajistila odolnost franšíz a řízení zadluženosti. Domníváme se však, že rozumné vyplácení dividend (které zohledňuje dlouhodobou perspektivu) je znakem dobrého řízení firmy, protože pomáhá spojit akcionáře s vedením a snižuje "náklady zmocnění" - tedy riziko, že se zájmy vedení a akcionářů rozejdou.

Druhou proměnnou je ocenění společnosti. Ocenění může být ovlivněno mnoha (i vzájemně propojenými) faktory, včetně očekávání růstu, nákladů na kapitál a nálady investorů. Investoři ESG mají tendenci být obezřetní vůči akciím, kde jsou výnosy vysoké právě v důsledku nízkého ocenění, které odráží neudržitelné obchodní modely. Úroveň výplat dividend u takových společností pravděpodobně nebude zachována. Například tabákový průmysl je odvětvím s vysokými výnosy, kde obavy z dopadů na zdraví a regulace přináší pochybnosti ohledně jistých dividend a růstového potenciálu.

Vysoce kvalitní podniky ESG by však měly být schopny zachovat dividendy na udržitelnější úrovni a, jak ukazuje náš výzkum, nabízí lepší potenciál růstu dividend v čase. Toto zjištění doplňuje výzkum, který analytický tým společnosti Fidelity provedl v loňském roce a který ukázal, jak lídři v oblasti ESG překonávali zaostalé společnosti v oblasti ESG během krachu a oživení po Covid-19.

„Naše hodnocení ESG může pomoci identifikovat společnosti se silnými charakteristikami ESG. Přiklonění portfolií k tomuto typu firem může pomoci udržet kupní sílu příjmů z akciových portfolií, což by se mohlo ukázat jako užitečné, pokud by inflace zůstala po otevření ekonomiky zvýšená,“ uzavírá Matthew Jennings.

Zdroj: Fidelity International

 
 

Čtěte více:

Nablýskané nic
07.05.2021 18:32
Je to již nějaký čas, co jsem se tu věnoval ESG investicím, tedy inves...
Rozžhavená část
17.05.2021 5:55
Fondy investující do čistých energií se poslední dobou potýkají s odli...
Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
11.06.2021 15:33
Hledat příležitosti v aktuálních trendech a vydělat jejich pomocí pení...
Udržitelné investice tvoří více než třetinu aktiv ve správě fondů
19.07.2021 11:36
Hodnota udržitelných investic ve správě investičních firem na pěti nej...
Velké evropské banky varují před zásadními nedostatky v metrice měřící jejich zelenost
21.07.2021 6:09
Údajně to má být skvělý nástroj pro měření čistoty evropských bank. Je...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2024
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta
11:32Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají  
9:56PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
9:07Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
8:55Dividenda ČEZ, budoucnost českých sazeb a nová cílovka na Komerční banku od JP Morgan  
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  
20.05.2024
19:01Relativita monetární restrikce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba