V těchto turbulentních časech jsou v módě defenzivní akciové sektory jako potraviny a nápoje. Problém je, že míří na nejdražší úrovně, na kterých kdy byli, a tedy nemusí být tak defenzivní, jak se zdá.
Index MSCI Europe Consumer Staples letos klesl o méně než 4 %, čímž překonává širší trh o zhruba 5 procentních bodů. Evropský sektor potravin a nápojů, který je považován za útočiště proti inflaci a oslabující ekonomice, patří podle červencového průzkumu manažerů fondu mezi nejvíce nadvážené. Ale koupě titulů jako je , Unilever a něco stojí. Při forwardovém poměru ceny k zisku na akcii (PE) na úrovni přibližně 18 dosáhl sektor v červenci 60% prémie vůči širšímu trhu a relativní valuace zůstávají poblíž vrcholu za posledních 14 let.

Stratégové v čele s Emmanuelem Cau mají u tohoto sektoru doporučení „podvážit“. „Vypadají draze a očekáváme, že tlaky na marže se budou nadále zvyšovat,“ domnívají se. Podle nich jsou sektorové marže pod tlakem kvůli rostoucím vstupním nákladům a čím dál více cyklických firem tak může brzy začít pociťovat tlak ze strany spotřebitelů, kteří méně nakupují a šetří peníze.
Na druhou stranu výrobci potravin i výrobci produktů pro domácnost, jako je Reckitt Benckiser, byli dosud schopni přenést prudce rostoucí vstupní náklady na zákazníky. Minulý měsíc navíc navýšili výhled prodejů, protože poptávka po dražším značkovém zboží se zatím drží, i když není jisté, zda vydrží. Analytici naproti tomu v průměru neočekávají u akcií ze základního spotřebního sektoru, zejména u těch dražších, jako jsou a L’Oreal, příliš pozitivní vývoj.
„Vidíme, že se tento sektor ve srovnání s ostatními potýká s problémy, a některá omezení, jako jsou vyšší náklady na suroviny, pravděpodobně budou problémem,“ varují stratégové v čele s Mislavem Matejkou, který má u tohoto sektoru doporučení „podvážit“ a očekává, že se „pravděpodobně dostane pod tlak“ kvůli vyšším vstupním nákladům.
Další překážkou jsou výnosy dluhopisů. Relativní výkonnost akcií ze sektoru základní spotřeby obvykle následuje pohyby těchto výnosů, ale letos zde došlo k dislokaci, když investoři nalili peníze do defenzivních akcií. Na současné úrovni proto naznačují výnosy dluhopisů riziko poklesu relativní výkonnosti tohoto sektoru, říká Matejka.

Pak jsou tu dividendy. S inflací poblíž rekordních maxim a s forwardovým dividendovým výnosem 2,9 % nabízí tento sektor nízké výnosy.
Přesto se alespoň prozatím zdá, že investoři tato varování ignorují. Podle posledního průzkumu čistých 18 % dotázaných manažerů fondů má u evropských potravin a nápojů doporučení „nadvážit“, což je nejvyšší podíl za poslední dva roky.
Zdroj: Bloomberg