Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sedm důvodů, proč být za současných podmínek na trhu pozitivní

Sedm důvodů, proč být za současných podmínek na trhu pozitivní

30.07.2022 14:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Současné prostředí na globálních trzích se zdá být příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že není ideální, když je inflace tak vysoká a u mnoha centrálních bank vyspělých trhů probíhá tak agresivní zpřísňování, ale přesto jsme na tom mnohem lépe než před dvěma lety, sdílí svůj náhled na současnou situaci na trzích Kristina Hooper, vedoucí stratég globálních trhů společnosti Invesco.

Globální tlaky na dodavatelské řetězce jsou sice stále velmi vysoké, ale částečně se snížily díky zlepšení dodacích lhůt v Číně. Ve zprávách o inflace se objevily některé světlé body a ačkoli celková inflace v USA minulý měsíc vzrostla, v nedávných údajích je vidět několik pozitivních bodů. Také v Číně se objevily pozitivní ekonomické signály. Přestože hospodářský růst Číny ve druhém čtvrtletí byl zklamáním, v červnu došlo k slušnému oživení. Nezdá se však, že by to tak mnozí cítili. Pesimismus spotřebitelů, podniků a finančních trhů ve velké části světa je vysoký. A tak by mohlo být užitečné uvést několik důvodů k optimismu.

1. Tlaky na globální dodavatelské řetězce polevují

Globální tlaky v dodavatelském řetězci jsou sice stále velmi vysoké, ale v posledních několika měsících se snížily, což ukazuje index globálního tlaku v dodavatelském řetězci. Pokles v posledním měsíci byl z velké části způsoben zkrácením dodacích lhůt v Číně, což dává smysl vzhledem k tomu, že mnoho měst se po COVID lockdownech znovu otevřelo. To naznačuje, že minimálně jeden inflační tlak se zmírňuje.

2. Ceny komodit klesají

Ceny komodit jsou sice stále vysoké, ale už mírně klesají. Komoditní index Goldman Sachs se oproti svému letošnímu maximu, které bylo zaznamenáno 8. března, snížil o 19,92 %. Komoditní index Bloomberg se oproti svému maximu, které bylo zaznamenáno 9. června, snížil o 16,94 % (podle dat Bloombergu k 15. červenci 2022). To naznačuje, že se další inflační tlak zmírňuje. Mimochodem, to by zase mělo zmírnit tempo růstu zbožové části amerického indexu cen výrobců (PPI) (samozřejmě se zpožděním), což naznačuje, že inflace u zboží se pravděpodobně také brzy zmírní.

3. V nedávných údajích o inflaci se objevily některé světlé body

Zatímco celkový index spotřebitelských cen (CPI) a výdaje na osobní spotřebu (PCE) v USA v poslední zprávě vzrostly, růst jádrového CPI a PCE (které nezahrnují ceny potravin a energií) v poslední době ve skutečnosti mírně poklesl. A i když byl nedávno (14. července 2022) zveřejněný index PPI vyšší, než se očekávalo, lze najít několik pozitivních bodů. Index PPI ve službách se meziměsíčně zvýšil pouze o 0,4 %. A index zprostředkovatelských služeb se ani v červnu po sedmi po sobě jdoucích přírůstcích nezměnil. To naznačuje, že inflace v sektoru služeb se může v blízké budoucnosti zmírnit.

4. Dlouhodobější inflační očekávání v USA začínají být lépe ukotvená

Minulý týden jsme se dozvěděli, že inflační očekávání na pět let dopředu, měřená průzkumem Michiganské univerzity, klesla z 3,1 % v předchozím měsíci na 2,8 %. Průzkum spotřebitelských očekávání (New York Federal), který byl zveřejněn v půlce července, ukázal podobné výsledky. Stejně jako michiganský průzkum i newyorský federální průzkum ukázal zvýšení inflačních očekávání na jeden rok dopředu a snížení inflačních očekávání na pět let dopředu. Kromě toho ukázal také podstatný pokles inflačních očekávání na tři roky dopředu u materiálů, a to z květnových 3,9 % na 3,6 % v červnu. Tyto dva průzkumy potvrzují, že dlouhodobější inflační očekávání jsou poměrně dobře ukotvena, a dokonce se stávají i trošku lépe ukotvenými, což by pravděpodobně mohlo poskytnout Fedu krytí, aby nezpřísnil politiku tak výrazně, že by došlo k recesi.

Přesněji řečeno, naznačuje to, že je nepravděpodobné, že by Federální banka na svém příštím zasedání zvýšila sazby o 100 bazických bodů. Podle Kristiny Hooper by bylo vhodnější zvýšení o 75 bazických bodů. To je v kontrastu s inflačními očekáváními v Kanadě. Nedávný průzkum spotřebitelských očekávání Bank of Canada ukázal, že inflační očekávání na pět let dopředu vzrostla z 3,23 % v prvním čtvrtletí na 4 % ve druhém čtvrtletí, což pomáhá vysvětlit, proč Bank of Canada na svém posledním zasedání měla potřebu zvýšit sazby o 100 bazických bodů.

5. V Číně se objevily pozitivní ekonomické signály

Hospodářský růst Číny byl ve druhém čtvrtletí zklamáním, ale v červnu došlo k výraznému oživení. Čína vykázala ve druhém čtvrtletí velmi neuspokojivý růst hrubého domácího produktu v meziročním srovnání o 0,4 % v důsledku výpadků souvisejících s omicronem. V červnu se však růst díky zmírnění pandemických omezení celkově zotavil. Ve druhé polovině roku dále očekáváme hospodářské oživení, k čemuž může pomoci průmyslová výroba a investice do infrastruktury v důsledku prorůstové politiky.

6. Situace ohledně COVIDu v Číně se zlepšila

Města se znovu otevřela a ekonomická aktivita se zlepšuje. V poslední době však byl v některých oblastech hlášen nárůst počtu infekcí, což vyvolává obavy, že by opět mohlo dojít k rozsáhlým lockdownům. Mně se to zdá velmi nepravděpodobné vzhledem k tomu, že čínská politika COVID se v posledních měsících vyvíjela a přizpůsobovala – od politiky nulového COVIDu (Zero COVID) přes dynamickou politiku nulového COVIDu (Dynamic Zero COVID) až po dynamickou sociální politiku nulového COVIDu (Dynamic Social Zero COVID). To znamená, že v případě nárůstu infekcí by mohly být omezeny spíše menší oblasti, například čtvrti, než větší geografické oblasti. Tato politika je podporována každodenním testováním COVID, které umožňuje rychle reagovat na jakýkoli nárůst infekcí dříve, než se mohou rozšířit do širokého okolí.

7. Když trhy prostupuje pesimismus, může být pozitivní překvapení silnější

Akcie byly sraženy dolů. To neznamená, že se nedočkáme ještě dalšího poklesu některých akciových trhů po celém světě vzhledem k tomu, že očekávání ohledně zisků budou pravděpodobně upravena směrem dolů. Domnívám se však, že jsme mnohem blíže dnu než vrcholu – a v nadcházejících měsících by se tak mohly objevit významné pozitivní změny.

S přispěním Tomo Kinoshita, Arnab Das, David Chao a Brian Levitt.

Zdroj: Invesco 

 

Čtěte více:

Za maskou padající mědi se skrývá budoucí nedostatek dodávek ohrožující zelené cíle
15.07.2022 11:07
Nenechte se zmást propadem na mědi v posledních měsících. Nedostatečn...
I když se podaří vyhnout se recesi, budou akcie dále klesat, předpovídá jeden z největších medvědů na Wall Street
19.07.2022 16:13
Jeden z největších medvědů na Wall Street říká, že americké akcie budo...
Investoři pod tíhou pesimismu kapitulují, ukazuje průzkum Bank of America
20.07.2022 12:38
Podle měsíčního průzkumu správců fondů od Bank of America snížili inve...
Těžká volba - odvrátit recesi, nebo porazit inflaci?
25.07.2022 5:51
Debata o růstu ekonomik by mohla koncem července nabýt ještě většího v...
Jsme na úzké cestě k hladkému přistání, pokles inflace ale do konce roku určitě nepřijde, říká ekonom Goldman Sachs
26.07.2022 13:25
Ekonom David Mericle z Goldman Sachs míní, že americká ekonomika znate...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:27Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2024
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m