Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Říjnová inflace pod taktovkou úsporného tarifu, čeká nás vysoká volatilita

Rozbřesk: Říjnová inflace pod taktovkou úsporného tarifu, čeká nás vysoká volatilita

11.11.2022 9:09, aktualizováno: 11.11. 10:37
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Pokles inflace v říjnu v důsledku zavedení energetického úsporného tarifu jsme sice očekávali, překvapil nás ovšem svojí intenzitou - náš odhad 17,5 % (versus 18,0 % v září) patřil sice k nejnižším na trhu, i tak ovšem výrazně zaostal za realitou (-1,4 % meziměsíčně,15,1 % meziročně). 

Překvapení jde výhradně na vrub metodice zapracování energetického úsporného tarifu a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Po jejich započítání podle ČSÚ v říjnu meziměsíčně zlevnila elektřina o 53,9 %. Naprostá většina ostatních částí spotřebitelského koše pak buď zdražovala v souladu s naším očekáváním anebo dokonce rychleji - to v případě potravin, oblečení nebo služeb v oblasti vzdělávání. I proto na rozdíl od celkové inflace, inflace jádrová zůstala v říjnu jen desetinku pod svým vrcholem na 14,6 %. Co čekat dál?

Klíčové pro celkovou dynamiku inflace v nejbližších měsících bude další zdražování cen energií. Předpokládáme, že dodavatelé elektřiny i plynu budou v listopadu a následně v lednu měnit své ceníky tak, že se značná část zákazníků (bez delších fixací) přiblíží cenám implikovaným vládními stropy. Současně s tím od ledna 2023 vyprchá efekt energetického úsporného tarifu a ceny elektřiny v CPI se opět výrazně zvýší. V meziročním srovnání navíc bude sehrávat svoji roli v listopadu a v prosinci u plynu i elektřiny odpuštěná DPH v roce 2021 - nižší srovnávací základna by měla meziroční inflaci tlačit vzhůru. I když odhady inflace zůstávají v dnešní době velmi nejisté, předpokládáme, že na přelomu roku ještě výše zmíněné faktory posunou inflaci vzhůru (i když spíše jen do blízkosti 17 %). Od začátku roku 2023 pak předpokládáme postupné odeznívání vysokých cen energií z inflace.
1

2
Nejistota inflační prognózy přitom zůstává extrémní nejen kvůli vysoké volatilitě samotných energií, ale zejména kvůli řadě metodických “neznámých” (řada parametrů včetně podílu zákazníků na jednotlivých typech energetických smluv zůstává neznámá).

Z pohledu ČNB nakonec více než úroveň inflačního vrcholu i než dynamika energetické inflace bude důležitější “perzistence” inflace v ostatních složkách spotřebitelského koše. Zatímco u některých položek (jako imputované nájemné) vidíme již také odeznívání, velká část inflace potravin a služeb bude mít podle našeho názoru výraznější perzistenci. I proto nadále očekáváme velmi pomalé odeznívání inflace v průběhu roku 2023 a průměrnou inflaci za celý příští rok v okolí 10 %. Vyšší perzistence jádrové inflace bude hlavním argumentem pro delší stabilitu úrokových sazeb - start pozvolného uvolňování měnové politiky nadále vidíme nejdříve v druhé polovině příštího roku.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se včera pohybovala dál v okolí 24,30 EUR/CZK. Překvapivě výrazný pokles inflace šel prakticky celý na vrub zaúčtování úsporného tarifu (viz úvodník) a podle nás by neměl výrazně měnit postoj bankovní rady. Ke konci týdne však pro korunu může být pozitivní efekt nižší americké inflace, po které jdou dolů americké výnosy a slábne dolar.

Eurodolar

Americká inflace překvapivě viditelně zpomalila, což přineslo dramatický propad amerických úrokových sazeb a raketové zpevnění dolaru. Připomeňme, že celková inflace klesla na úroveň ze začátku roku a sestup z vrcholu začala kreslit také inflace jádrová. Říjnová inflace tedy klesla na 7,7 z 8,2 %, zatímco se čekalo 7,9. Jádrová inflace šla rovněž dolů, a to na 6,3 z 6,6 pct. Tato čísla sice silně tlačila dolů narůstající srovnávací základna minulého roku, ale dobře vypadají také údaje meziměsíční. Podle nich se ceny zvedly v říjnu o 0,4 %, respektive na jádrové úrovni 0,3 procenta. Energie přestaly zlevňovat a meziměsíčně táhly cenový index po přestávce znovu nahoru. Menší měrou přispívaly také potraviny.

Americká inflace se tedy zdá být jasně za vrcholem, což ovšem neplatí pro sazby Fedu, které zřejmě tak jako tak vzrostou na příštím zasedání o 50bps, přičemž ani to ještě nebude asi konec.


 
 
 

Čtěte více:

Meziroční růst cen v říjnu zpomalil úsporný tarif. Meziměsíčně ceny klesly o 1,4 procent
10.11.2022 9:11
Meziroční inflace v říjnu poklesla na 15,1 % ze zářijových 18 %. Mezim...
Nová makroekonomická prognóza ČBA: Příští rok přijde stagnace, oživení ekonomiky až ve druhém kvartálu 2023
10.11.2022 10:22
Česká bankovní asociace dnes v nové makroekonomické prognóze zlepšila ...
Nižší inflace v USA spouští tržní euforii
10.11.2022 15:32
Dá se říci, že se investoři v říjnových inflačních číslech ze zámoří k...
EK navrhla emisní normu Euro 7, auta má zdražit nejvýše o tisícikoruny
10.11.2022 16:07
Evropská komise (EK) dnes navrhla přísnější emisní limity pro nové oso...
Německý parlament schválil balík inflačních úlev za 18,6 miliardy eur
10.11.2022 16:25
Na 48 milionů obyvatel Německa bude v příštím roce platit nižší daně. ...
Spojené státy přestaly považovat Rusko za tržní ekonomiku
11.11.2022 8:28
Spojené státy přestávají považovat Rusko za zemi s tržní ekonomikou, o...

Váš názor
  • Diky za kazdou dilci euforii!
    11.11.2022 18:21

    Pri pohledu na CPI historicky od 2006 (kvartalni analyzy ČSÚ) lze vypozorovat OSCILACI ZASADNICH cenovych polozek SPOTREBNIHO KOSE (1.bydleni-voda -energie-paliva/ 2.najemne / 3.elektrina /4.plyn ze site/ 5.imputovane najemne) kolem bodu nula = oscilace okolo zakladni osy mezi 2006-2018. Vzdy byla nektera z uvedenych polozek 'pod osou v minusu'. V 2019 se trend zlomil, vsechny polozky byly nad osou, ale covid poslal v 2021 pouze PLYN a ELEKTRINU do minusu. K tomu QE, kurzarbeit, socialni politika z obav o zamestnanost ZPUSOBILY markantni zvyseni uspor pri markantnim snizeni produktivity. V USA zapocala INFLACE uz v 1.Q2021a se zpozdenim se prelila do zbytku sveta, s dvojnasobnou intenzitou. /// CENOVA HLADINA se ODTRHLA od REALNEHO rustu mezd, coz domacnosti "ZJISTI" az s kazdou dalsi fakturou obdrzenou behem 2023... /// IMPORT novodobych otroků ze Syrie, Bangladeze, aj.(tzv.nelegalni migrace) pomuze ztlumit TRVALE ROSTOUCI nedostatek pracovni sily pro ÚKLIDOVÉ A POMOCNÉ PRÁCE, po nichz je EMORMNI POPTAVKA. Poptavka po takove pracovni sile je z toho duvodu, ze kolem 2021 l.p.nastal BOD ZVRATU: totiz ERÁR se podili na rustu GDP vice nez z 50ti %. Hnaci silou GDP byl vzdy ROZVOJ PODNIKANI, ktery znovuzavedenim statniho PROTEKCIONISMU "plosně" prestava byt HLAVNIM HYBATELEM INOVACNIHO PROCESU. Synergie podnikani se zacina VYTRACET, roste prospech regulace STATNIM APARATEM v součinnosti s OLIGOPOLNÍMI subjekty. (2 priklady: Trinecke zelezarny potrebuji y/y +5mld na energie v 2023 a celkova vladni dotace pocita DNES s celkem 30mld pro VSECHNY velke firmy (nad 250 zam). / Musk ci Bezos jednorazovym prodejem 10% vlastnich akcii BY odstranili HLADOMOR tretiho sveta pro dlasich 5 let.) /// Vyse uvedena poznamka je REAKCI na dimenze letajici v eteru, aspon pismem kdyz ne grafem..../// Malem bych opomenul stezejni info: za 24 mesicu cenova hladina zaokrouhlene +20% s budoucim vyhledem dalsich +10% (tj.+30% za 3 roky, kdyz poslednich 15 let se bojovalo s deflacnimi priznaky.... No nedivim se predikcim jednociferne inflace koncem 2023, paklize je ZAPOCTEN "budouci" nakupni apetit SPOTREBITELE poplatnika...
    Mudr.c
  •  
    11.11.2022 10:21

    Raketové spevnenie Eura. Nie doláru
    SFX
Aktuální komentáře
07.05.2025
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba