Průmyslová výroba v Česku v červenci meziročně klesla o 2,8 procenta, předtím pět měsíců v řadě meziročně rostla, v červnu o 0,9 procenta (graf 1). V červenci byla produkce meziročně nižší u většiny odvětví, výrazný podíl na celkovém poklesu měla výroba a rozvod elektřiny a plynu. Dnes o tom na svém webu informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová produkce nižší o 2,6 procenta.
"K poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny a plynu, kde se projevily delší letní odstávky a vyšší loňská srovnávací základna. Nižší poptávka ze stavebnictví měla vliv na pokles výroby ostatních nekovových minerálních výrobků a plastových výrobků," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Podle hlavního ekonoma ČBA Jakuba Seidlera však propad ve výrobě elektřiny není hlavním negativním překvapením červencových čísel. "To je skutečnost, že poměrně citelný meziměsíční propad zaznamenala většina odvětví zpracovatelského průmyslu a samotný váhově nejsilnější automotive rostl jen o mírných 0,4 % (meziročně rostl o 12,6 %, pozn. redakce). (...) V červenci tak pozitivní vliv automotive patrný v dřívějších měsících již nestačil převážit pokles ostatních průmyslových odvětví a průmysl se dostal do červených čísel," vysvětluje Seidler s odkazem na graf:

"Ve velkých průmyslových firmách pokračuje pokles zaměstnanosti (-2% yoy), růst mezd oproti červnu mírně zrychlil z 9,1 % na 9,5 %," uvádí Seidler, viz graf:

"Nové zakázky meziročně poklesly o 3 %, což bylo taženo jak domácími (-3,8), tak zahraničními zakázkami (-2,6 %). Jde zároveň o hodnoty v nominálním vyjádření, tj. bez vlivu růstu cen (viz graf), což reálný propad zesiluje," pokračuje Seidler.
I když podle Seidlera letní měsíce obvykle bývají více rozkolísané z titulu vlivu celozávodních dovolených a hodnoty je tak potřeba brát s větší rezervou, jde o nejsilnější meziroční propad od dubna minulého roku. "Tuzemský průmysl však prochází recesí, pouze v dřívějších měsících bylo celkové číslo pozitivně ovlivněno silným růstem výroby automobilů a nízkou srovnávací základnou z loňska. Slabší vývoj průmyslu však obecně signalizuje řada předstihových indikátorů, a to nejen v ČR, ale i Německu."
"Ačkoli tak průmysl v průměru za první polovinu letošního roku vzrostl 0,6 % a zpracovatelský sektor pak o 2,3 %, po odeznění příznivého vlivu automotive začne klesat a za celý letošní rok tak stále nelze vyloučit jeho propad, ekonomický konsensus v současnosti čeká celoroční stagnaci," doplňuje Seidler, viz graf:

Zdroj: ČTK, ČSÚ, ČBA