Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Peníze“ a akcie – model a realita od Číny až po USA

„Peníze“ a akcie – model a realita od Číny až po USA

25.12.2024 18:09

Různé úvahy o tom, že ceny akcií táhne zejména „likvidita“, už mají svůj vrchol za sebou. Důvod je zřejmě prostý – centrální banky už nějaký čas snižují své rozvahy, ale ceny akcií minimálně v USA dál celkem mohutně rostou.  Z mého pohledu bylo slabou stránkou podobných úvah prostě to, že ignorovaly fundament akcií. A pak také často vůbec nedefinovaly to, co likvidita vlastně je. Tématem jsem se zde párkrát zabýval detailněji, dnes se podíváme na jeho variaci ve formě poměrů cen akcií k peněžnímu agregátu M2. 

Na začátek může být dobré si vytvořit nějaký základní rámec, kterým se na poměr cen akcií k M2 lze dívat: Akciový trh v USA dlouhodobě vynáší v průměru asi 10 % ročně, odpovídalo by to průměrným 4 – 5 % bezrizikovým sazbám a 5 – 6 % rizikové prémii. Ekonomika může dlouhodobě/potenciálně růst 2 % reálně, s 2 % inflací máme cca 4 % nominální růst, čemuž by odpovídaly i cca 4 % výnosy dlouhodobějších dluhopisů – ony bezrizikové sazby. A hned tu máme důvod, proč není namístě čekat, že by se na stabilních úrovních držel poměr cen akcií k nominálnímu produktu. Pokud totiž dividendové výnosy nepokrývají cca polovinu celkové návratnosti akcií, trh poroste „přirozeně“ rychleji než ekonomika. Konkrétněji: Rozhoduje tu poměr dividendových výnosů a rizikové prémie akcií (s předpokladem rovnosti bezrizikových sazeb a nominálního růstu). 

Do tohoto jednoduchého modelu pak můžeme vložit M2 s nějakým předpokladem ohledně jeho poměru k HDP. Pokud by byl stabilní, platí zase to, že akcie porostou přirozeně rychleji, než M2 (pokud dividendový výnose nepřevýší rizikové prémie). Pokud by se snižovala rychlost oběhu peněz v ekonomice a peněžní agregát tudíž rostl rychleji než produkt, může se růst trhu a M2 vyrovnávat, či se dokonce může poměr překlápět. Samo o sobě to ale nic moc neříká o tom, že by se v ekonomice a/nebo na trhu vytvářela nějaké nerovnováha. 

Jde o model primitivní, zmínit k němu můžeme třeba úvahy o vlivu QE a QT na trhy. U QE a QT se totiž dá uvažovat o tom, zda rozhoduje efekt toku, či zásoby – podle druhého by nyní navzdory snižování rozvahy centrálních bank možná stále probíhalo kvantitativní uvolňování. Místo noření se do dalších nuancí teorie můžeme nyní pohledět na následující obrázek, který ukazuje vývoj vybraných trhů právě ve srovnání s vývojem M2:

„Peníze“ a akcie – model a realita od Číny až po USA
Zdroj: X

Hodně, hodně zhruba tu máme dva základní mustry. Na jedné straně jsou Spojené státy, kde trhy relativně k likviditě měřené M2 silně trendově rostou. A pak je tu zbytek světa, u kterého má tento poměr mnohem menší rozptyl. Tj., má spíše tendenci stagnovat, či neroste/neklesá zdaleka takovým tempem, jako ve Spojených státech. Na více trzích se přitom akcie od „peněz“ odtrhly během internetové bubliny a současný vývoj v USA by tedy mohl vyvolávat určité vzpomínky na tuto dobu. 

Pokud bychom se nyní chtěli věnovat tomu, zda je to tedy s M2 a akciemi nyní v USA podobné jako před 25 lety, rychle se podle mne musíme stejně obrátit ke zmíněnému fundamentu. Včera jsem například poukazoval na to, že PE amerického trhu je hodně vysoko, ale PEG ne. To znamená, že extrémně vysoko je očekávaný několikaletý růst zisků obchodovaných firem. Čímž už se hodně zaměřujeme na jádro věci – budou americké firmy schopny po řadu let zvyšovat své zisky o téměř 20 %? A to v době, kdy se zisky už pár let pohybují nad téměř stoletým trendem, který doposud nezlomila žádný technologická, společenská, či ekonomická revoluce, či evoluce? Třeba ano. Likvidita v to snad nebude hrát velkou roli.  


Čtěte více:

Všichni znají cestu, jen málokdo po ní kráčí
18.12.2024 17:22
Většinou jsou to zlomovější události, které vedou k úvahám o potřebě n...
Reálné zisky, reálné ceny akcií – cykly, trendy a současnost
19.12.2024 17:24
Dnes se podíváme na dlouhodobý příběh reálných zisků a cen akcií na am...
Pár dalších akciově dluhopisových „tentokrát jinak“
20.12.2024 18:03
Pro akcie nejsou tolik směrodatné sazby centrální banky, ale výnosy d...
Upraven o očekávaný růst zisků, americký trh je vlastně levný…
23.12.2024 18:24
Záměr dnešní úvahy byl podívat se na valuace jednotlivých sektorů na a...
Sektorové valuace – zajímavosti a extrémy
24.12.2024 18:10
V sektorovém pohledu na valuace jsme se včera k sektorům nakonec vůbec...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2025
11:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:46Bílý dům připravuje odhad nákladů na ovládnutí Grónska
11:32Reciproční cla sníží export z Německa do USA o méně než tři procenta, očekává Ifo
11:11Trumpova cla budou nejrozsáhlejším obchodním omezením USA za více než století a startují novou éru rizik pro globální ekonomiku
11:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:39Jak se trhy vyrovnají s další várkou cel? Nervozita bude provázet evropské i americké obchodování  
10:00Guvernér BOJ: Dopad nových amerických cel na světový obchod může být obrovský
9:43ČSÚ: Deficit veřejných financí loni klesl na 2,2 procenta HDP
9:07Rozbřesk: Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Pozor ale na dnešní Trumpova cla!
9:05Americká cla na země kupující venezuelskou ropu a plyn pomohla k březnovému poklesu vývozu pohonných hmot z Venezuely o 11,5 pct
8:36A je tu den osvobození pro USA, kdy Trump oznámí reciproční cla. Americké státní dluhopisy na vzestupu, evropské futures v červeném  
6:06Clinton: První vlna pochyb o umělé inteligenci, ale stále je tu výhled na několikaletý růst technologií
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu J&T ARCH INVESTMENTS podfond za 1. čtvrtletí 2025
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m