Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity -

Fidelity - "Investoři by neměli ztrácet víru v čínský trh..."

19.7.2005 12:25
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Posledních několik měsíců nebylo pro čínský akciový trh zrovna bonanzou – index Shanghai Composite za posledních 12 měsíců ztratil plných 30 %. Přesto, nebo možná právě proto, doporučuje investiční společnost Fidelity Investments odhlédnout od krátkodobé volatility a dívat se na Čínu jako na trh s obrovským buducím ekonomickým potenciálem.

Z pohledu Fidelity Investments jsou v oblasti Asie klíčové dvě oblasti – Indie a Čína. Jejich populace čítá cca 2,4 miliardy lidí a obě ekonomiky patřily mezi 15 nejrychleji se rozvíjejících trhů v loňském roce. Z pohledu preferencí společnosti Fidelity jendoznačně vítězí Indie, která je podle Michaela Gordona – vedoucího oddělení investic pro oblast Asie – více zaměřená a hlavně řízená domácím růstem. Naopak otázka ekonomického růstu Číny je do značné míry tažena externí poptávkou po zde vyráběných produktech.

Za jeden z hlavních důvodů, proč investovat v Číně a Indii, považuje Fidelity Investments zejména jejich demografickou strukturu. Během příštích pěti let bude polovina veškeré populace Číny a Indie ve věkové skupině 15-49 let a bude tak představovat jednu z nejpočetnějších skupin spotřebitelů na světě. V roce 2010 by tato množina měla jak v Indii tak v Číně dosáhnout 1,4 miliardy osob – čtyřikrát více než ve Spojených státech a osmkrát více než v Japonsku. Můžeme samozřejmě polemizovat o tom, jak „bohatá“ tato skupina bude, přesto by však bylo více než pošetilé s takovouto masou lidí nepočítat.

Jak si vedly investice skupiny Fidelity v uvedených regionech v loňském a letošním roce? Od svého založení v srpnu roku 2004 vynesl Fidelity China Focus Fund 25 % (do 31. května 2005), index Morgan Stanley Capital International China Index přidal 23 %. Fidelity India Focus Fund za stejné období svým podílníkům přinesl +46 %, zatímco příslušný benchmark Morgan Stanley posílil o 46 %.

Mezi preferované investice v uvedeném regionu patří zejména následující tituly:

* Bajaj Auto – druhý největší výrobce motocyklů v Indii. Firma dne 16. července oznámila skokový růst zisku za Q1/2005 o 28 % na 48 milionů dolarů. Za poslední rok akcie posílila o 67 %.

* Larsen & Toubro – největší průmyslová společnost v Indii bude podle Fidelity nejpíše profitovat z vyšších vládních výdajů na stavby silnic, dálnic, přístavů a zavodňovacích systémů. V posledním roce akcie přinesla investorům 27 %.

* Pojišťovny – v roce 2002 byla penetrace pojistnými produkty v Číně na 2 %, ve Velké Británii je to 10,2 % a v Japonsku 8,6 %.

Zdroj dat: Bloomberg LP


Váš názor
 • Blbost
  19.7.2005 15:16

  Od Ciny uz dat ruce pryc. Pojede na 100% dolu co nevidet. Spotreba ropy tamtez klesa a bude klesat rychleji.Dikybohu.
  Thyronx
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data