Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB opět na rozcestí aneb jak léčit ekonomiku

ČNB opět na rozcestí aneb jak léčit ekonomiku

25.6.2002 14:10
Autor: 

Tento čtvrtek opět usedne bankovní rada ČNB k projednání otázek spojených s měnovou politikou. Jak se posunul pohled na českou ekonomiku za poslední měsíc? Jak by mohla zareagovat ČNB?

Měnovou politiku si lze představit jako práci lékaře, který má zvolit správnou kombinaci léčiv odpovídající stavu pacienta. Naším pacientem je očekávaný vývoj inflace (resp. vztah mezi projekcí inflace a inflačním cílem), na němž se bude podílet řada faktorů. Díky výjimkám z plnění inflačního cíle nás však některé nemusí zajímat (živelné katastrofy, prudké změny směnného kurzu a cen surovin na světových trzích, ...). V podstatě nám zůstávají dva faktory: vývoj reálné ekonomiky, tj. vztah mezi aktuální výkonností ekonomiky a potenciálním produktem, a inflační očekávání. Tyto dva faktory tedy tvoří závaží na jedné misce vah. Vyvažovat by je měly měnové podmínky v ekonomice, tj. z pohledu centrální banky reálné úrokové sazby a reálný směnný kurz. Na téže stranu vah ještě patří veřejné rozpočty. Kombinace těchto tří faktorů by měla odpovídat zmíněným závažím na druhé straně vah.

Podívejme se, co nám naše makroekonomické váhy ukazují. Data zveřejněná českým statistickým úřadem ukazují, že česká ekonomika mírně zpomalila svůj růst, přičemž se snížilo také tempo růstu domácí a agregátní poptávky. Navíc nebýt zbrojních investic ministerstva armády, byl by pokles dynamiky investiční poptávky poměrně výrazný. Spotřebitelská poptávka si udržuje stabilní míru růstu, která doposud neohrožovala inflační vývoj, a ani aktuální údaje o maloobchodních tržbách nenaznačují akceleraci mimo dosavadní trend. Co se týče zahraniční poptávky, oživení ekonomiky EU je velmi pozvolné a ani očekávaná akcelerace v druhé půli letošního roku asi nebude nijak závratná. Podle našeho odhadu i odhadu Ministerstva financí zaostal růst HDP za svými potenciálními možnostmi, což ponechává produkční mezeru i nadále neinflačním faktorem. Podle prognózy HDP pro 2. čtvrtletí, jež uvedl ČSÚ (2,4%), by měl růst HDP zaostat za svými potenciálními možnostmi i ve 2. čtvrtletí. Co se týče inflačních očekávání, je již dlouhou dobu pro ekonomy oříškem zjistit, jak vlastně vznikají, tj. nakolik jsou adaptivní (ovlivněna současností), či racionální. Jistou indikací je průzkum ČNB mezi domácími a zahraničními analytiky týkající se očekávané inflace za rok a za tři roky. Oba ukazatele od září loňského roku neustále klesají. Tato miska vah se tedy patrně vychýlila mírně směrem dolů.

K zachování rovnováhy by se stejným směrem měla pohnout také druhá strana vah. Zde však máme chronicky deficitní veřejné rozpočty, kde za schodky nestojí pouze inflačně bezvýznamné úhrady transformačních nákladů, ale také štědrá sociální politika a pasivní politika zaměstnanosti podporující spotřebu domácností. Dále zde máme směnný kurz. Nominální efektivní kurz vytrvale posiluje již řadu měsíců. Kurz koruny k euru si sice v květnu a červnu odpočinul po předchozím tažení, taktovku nominální apreciace však převzal kurz koruny k dolaru. V posledních dnech se však opět přidává odpočinutý kurz koruny k euru. Reálná apreciace tak v meziročním měřítku dosahuje zhruba patnácti procent, což již lze vysvětlit změnou domácích fundamentálních veličin. Třetím závažím na této straně vah jsou reálné úrokové sazby. Nominální úroveň částečně ovlivňuje ČNB svou repo sazbou, do reálných sazeb se navíc promítá očekávaná inflace. Inflační očekávání tedy vystupují jako závaží na obou stranách vah. Díky poklesu inflačních očekávání tedy rostou reálné úrokové sazby. Předchozím snížením úrokových sazeb sice ČNB tento trend dočasně zastavila, pokračující pokles inflačních očekávání by však mohl reálné úrokové sazby opět zvyšovat. Druhá strana vah se tedy vychyluje spíše směrem nahoru, ač by byl žádoucí pohyb směrem dolů.

Zdá se, že našemu pacientovi by neuškodilo naordinovat ještě jednu porci vitamínů, čili výše uvedené faktory naznačují možnost dalšího snížení úrokových sazeb. Otázkou je načasování. Nejbližší zasedání bankovní rady je tento čtvrtek Na konci července však budou k dispozici čerstvé projekce inflace a růstu HDP.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data