Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Rok slabšího dolaru a akcií menších firem, nebo „jeden pokles a dost“?

Perly týdne: Rok slabšího dolaru a akcií menších firem, nebo „jeden pokles a dost“?

23.08.2024 13:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Standard Chartered Bank se domnívá, že rok 2025 by mohl být kvůli změně v monetární politice Fedu rokem slabšího dolaru. Na pokles sazeb v USA to vidí i John Taylor, Ed Yardeni to ale vidí na jeden pokles a pak dost.

Rok slabšího dolaru: Steve Englander ze Standard Chartered Bank hovořil na Bloombergu o tom, že letos by měly sazby v USA klesnout třikrát a příští rok by měly jít dolů o 1,25 procentního bodu. Podle něj není aktuálně recese pravděpodobná, inflace se ale pohybuje k cíli a Fed bude uvažovat o tom, jak moc musí být jeho politika v takovém prostředí utažená. V letošním roce bude klást ještě větší pozornost na návrat inflace k 2 %, příští rok už ale bude tento faktor hrát menší roli. Podle experta přichází rok slabšího dolaru, protože sazby se budou posouvat směrem k jejich neutrální úrovni a „Fed bude konvergovat k ostatním centrálním bankám“.

Digitální euro a německé obavy o kvalitu měny: Bloomberg se věnuje tomu, zda by Německo mohlo přejít k „digitálnímu euru“. V reportáži mimo jiné poukazuje na to, že německá centrální banka se v období studené války obávala toho, že do země bude z Východu propašován velký objem falešných marek, které by byly vypuštěny do oběhu a způsobily hyperinflaci. Bundesbank tak podle Bloombergu vybudovala tajný úkryt, ve kterém byla uskladněna dostatečná zásoba alternativních marek, k nimž by země přešla v případě popsané události.

Bloomberg pokračuje s tím, že nyní ECB plánuje přechod na digitální euro, ale není jasné, zda by Němci takový krok uvítali. Podle Bloombergu je totiž Německo zemí, kde lidé stále rádi používají hotovost. V ní totiž probíhá asi polovina transakcí. V tuto chvíli přitom ECB nemá konkrétní časový plán zavedení digitálního eura, konec roku 2025 by měl uzavřít fázi přípravy na tento krok. A po ní se ECB rozhodne, zda v tomto směru pokračovat.

I John Taylor to vidí na snižování sazeb: Na CNBC byl hostem John Taylor ze Stanford University, který je známý zejména díky tzv. Taylorovu pravidlu. Ekonom v rozhovoru uvedl, že před pár lety americká centrální banka zaspala. Narážel tím na období rostoucích inflačních tlaků, na které ale Fed po nějaký čas nereagoval zvedáním sazeb a hovořil o tom, že jde pouze o přechodný jev. Jak vidí Taylor monetární politiku nyní?

Podle profesora Fed své váhání následně dohnal tím, jak prudce zvedal sazby. Nyní je jeho politika zhruba v pořádku. K tomu zdůraznil, že cíl inflace leží na 2 % a „bylo by ideální dostat se až k němu“. Vedení Fedu momentálně může tíhnout ke snižování sazeb, mělo by přitom brát v úvahu vývoj v celém světě a nezaměřovat se jen na aktuální situaci v americkém hospodářství. Taylorovo pravidlo by pak podle jeho tvůrce pomáhalo nastavit monetární politiku správně. K tomu ale dodal, že by toto pravidlo nemělo být používáno izolovaně jen ve Spojených státech, ale globálně, protože světová ekonomika je úzce propojená.

Taylor v rozhovoru uvedl, že podle něj by sazby mohly být nyní „o něco níže“. K nim se pak vyjadřoval i Ed Yardeni z Yardeni Research, podle kterého půjdou sazby pravděpodobně dolů v září, a to o 25 bazických bodů. Po zbytek roku už ale dolů nepůjdou. Inflace sice klesá, ale ekonomika si vede dobře a sazby nižší o 25 bazických bodů tak podle ekonoma odpovídají současné situaci a není třeba je posouvat ještě níže. Yardeni míní, že v sektoru zboží probíhá „růstová recese, služby vypadají dobře.“

V souvislosti se svým odhadem vývoje sazeb ekonom uvedl, že není tak nadšený výhledem pro akcie menších společností jako jiní. Pokud by totiž v tomto segmentu trhu mělo dojít k výraznějšímu a dlouhodobějšímu růstu, vyžadovalo by to zřejmě větší pokles sazeb. A jelikož Yardeni počítá letos jen s jedním, nevidí situaci u akcií menších firem tak optimisticky. Tento segment trhu má přitom ve svých cenách již odraženo dvojí či dokonce trojí snížení sazeb, míní expert.

Akcie přestává inflace zajímat? Bank of America ukazuje v následujícím grafu sílu reakce akciového trhu na nově zveřejňovaná inflační čísla. Citlivost akcií na inflační data začala prudce růst v roce 2022, k jeho konci se opět snížila. V první polovině letošního roku byla opět o něco vyšší, ale jak píše BofA, „reakce trhu se snižují.“
2
Zdroj: X

BofA také porovnává vývoj cen zlata s nákupy tohoto kovu centrálními bankami. Ty zlato od počátku devadesátých let v čistém vyjádření prodávaly, obrat nastal po roce 2009, kdy začaly postupně růst čisté nákupy.
3
Zdroj: X

 

Čtěte více:

JPMorgan Global Research: Do konce roku sazby o 1 procentní bod níž, pravděpodobně skončilo období posilování dolaru
20.08.2024 6:02
Joyce Chang z JPMorgan Global Research se domnívá, že Fed se vydá cest...
Kde jsou všechny příběhy o likviditě a akciích?
20.08.2024 18:01
Po delší době se dnes podíváme na to, jak aktuálně vypadá (ne)vztah me...
Jefferies: Co kupovat, když Fed začíná snižovat sazby
21.08.2024 16:04
Americká investiční banka Jefferies připravila seznam akcií, které by ...
Rally na euru by mohl v pátek zastavit Jerome Powell, varují stratégové
22.08.2024 13:36
Srpnové zisky eura byly neúprosné a ve středu ho vynesly na roční maxi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty
13:11Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, nezaměstnanost v EU v únoru klesla
12:28Co bude nyní dělat americká centrální banka?
11:06Patria Finance zásadně zlevňuje online obchodování a představuje novou obchodní platformu
10:45Evropa se zelená, ale americké futures naznačují před daty opatrnost  
10:16Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Ale pozor na Trumpova cla!
9:07Rozbřesk: Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy
9:04Čínská média: Čína, Japonsko a Korea dají na americká cla společnou odpověď
8:52Trhy čekají na cla, Evropa zahájí pozitivně  
6:00Morgan Stanley: Ve druhém pololetí se situace v ekonomice změní
31.03.2025
21:50Dolar, ropa a výnosy dluhopisů – jaký obrázek nyní kreslí směrem k ekonomice a akciím
17:32Wall Street je rozpolcená. Technologie tlačí indexy dolů, ale defenzivním sektorům se daří  
16:46Německá inflace zpomaluje na 2,2 procenta
16:44Renault a Nissan upravují svou alianci, umožní tak snížení vzájemných podílů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:00CZ - HDP, q/q
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa