Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
K předmětu činnosti investiční společnosti podle zákona o kolektivním investování

K předmětu činnosti investiční společnosti podle zákona o kolektivním investování

21.2.2005 12:49
Autor: 

Nový zákon o kolektivním investování („zákon“) sebou přinesl, mimo jiné, změny v rozsahu oprávnění investičních společností k jejich podnikatelské činnosti. K eliminaci nejasností ohledně rozsahu oprávnění investičních společností způsobených těmito změnami, souvisejících zejména s nesrovnalostmi mezi textem přechodného ustanovení zákona vymezujícího rozsah činností, které dle nového zákona spadají pod povolení k činnosti investiční společnosti, jež nahrazuje povolení ke vzniku investiční společnosti podle dosavadních právních předpisů, a příslušných ustanovení zákona, vydala Komise pro cenné papíry („Komise“) stanovisko, ve kterém vymezila činnosti, které smí ode dne účinnosti zákona vykonávat investiční společnost v závislosti na rozsahu uděleného povolení.

Co se týče vymezení činností souvisejících s kolektivním investováním, došlo zde k transpozici příslušné směrnici ES. Obecně lze uvést, že se např. jedná o vnitřní činnosti směřující k zabezpečení řádného výkonu předmětu podnikání investiční společnosti a jejich výkon nevyžaduje zvláštní povolení. Obdobně do rozsahu činností, kterými je zabezpečován řádný výkon předmětu podnikání investiční společnosti patří i vykonávání činností souvisejících s kolektivním investováním jako např. služby pro jinou investiční společnost nebo investiční fond, který nemá uzavřenou smlouvu o obhospodařování, přičemž tyto činnosti může investiční společnost poskytovat také jako službu pro vymezený okruh osob. Na druhé straně, v souladu se zněním přechodných ustanovení zákona investiční společnost nemůže obhospodařovat majetek zákazníka a tuto činnost smí vykonávat pouze na základě zvláštního povolení uděleného Komisí.

Novou činností, kterou investiční společnosti před účinností zákona vykonávat nemohly, je obhospodařování majetku v podílovém fondu jiné investiční společnosti nebo majetku investičního fondu, který nemá uzavřenou smlouvu o obhospodařování, přičemž k této činnosti zákon vyžaduje povolení Komise. V tomto směru Komise zdůrazňuje skutečnost, že tato činnost se nevztahuje na případy delegace činnosti obhospodařování majetku investičního fondu investiční společností na základě smlouvy o obhospodařování.

Dalším sporným ustanovením je úprava úschovy a správy cenných papírů vydaných fondem kolektivního investování. I když dle textu přechodných ustanovení zákona navazuje tato činnost na činnost obhospodařování majetku penzijních fondů podle dosavadního zákona, jedná se dle názoru Komise o nový a zcela samostatný předmět činnosti. K výkonu této činnosti je přitom potřeba povolení Komise k obhospodařování majetku zákazníka a faktické obhospodařování předmětného majetku.

Konečně co se týče poskytování investičního poradenství týkajícího se investičního nástroje, Komise uvádí, že investiční poradenství bude možné poskytovat i jiné osobě, než které je obhospodařován majetek zákazníka, přičemž toto se bude týkat všech investičních nástrojů vymezených zákonem o podnikání na kapitálovém trhu.

Tatiana Mrvová

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů