Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Na co nelze zapomenout při posuzování synergií (jak poznat přeplacenou akvizici II)

17.02.2005 12:17

Synergii, která je hlavním argumentem většiny akvizic, lze vnímat jako výkon spojených jednotek ve srovnání s agregací jejich výkonů v případě jejich oddělených operací. Tvorba hodnoty za pomocí synergií jde pak na základě (i) sdílení zdrojů a aktivit, (ii) využití znalostí a zkušeností jednotlivých firem pro optimalizaci chodu nové entity, (iii) sdílení image, značky, (iv) vyšší tržní síly ve vztahu k zákazníkům a/nebo dodavatelům, bariéry vstupu (ač v tomto případě lze diskutovat o tom, zda jde o synergii jako takovou). Mimo těchto převážně "výsledkových" položek, diskutovaných detailně v předchozím článku, může být synergie odražena i v "rozvahových" položkách a v neposlední řadě ovlivňuje i celkový rizikový profil nové společnosti relativně k prosté kombinaci jejích částí - všechny tyto faktory pak určují celkový efekt na hodnotu nové společnosti.

Co se týče rozvahového pohledu, na straně aktiv mohou být synergie odraženy ve snížení kapitálové intenzity produkce (pokles fixních alktiv, zásob, pohledávek), na straně pasiv optimalizací kapitálové struktury z hlediska finančního rizika a využití daňového štítu. Obecně, vysoká kapitálová intenzita přináší problémy s generováním ROIC, který by byl na úrovni nákladu kapitálu. Důvodem je to, že marže, které spolu s kapitálovou intenzitou (poměr tržeb a aktiv společnosti) determinují ROIC, nedosahují dostatečných hodnot - viz graf. Akvizice eliminující tento handicap pak má něco do sebe.


Zdroj: Patria Finance

Empirická data tedy hovoří téměř jednoznačně - růst kapitálové intenzity (snížení obratu aktiv), nevede ke zvýšení marží dostatečnému na to, aby se nezmenšoval ROIC (v grafu posun křivky na JZ), nebo aby byl alespoň zachován (pohyb po křivce). Dochází k tomu např. proto, že práce není často kapitálem nahrazována (=nárůst využití strojů vede k poklesu stavu zaměstnanců, poklesu operačních nákladů a nárůstu marží), ale ten je k ní doplňován. Uvedené se vztahuje jak na investice do fixních aktiv, tak do pracovního kapitálu.

Vliv na riziko se dá posuzovat na dvou úrovních. Při rozdělení celkového rizika, kterému investor při investici do akcií čelí, na riziko systematické (reflektované v betě) a na nesystematické, je to hlavně zaměření se na onu "relevantní" systematickou část - z pohledu investora a klasické finanční ekonomie můžeme konstatovat, že pouze systematické riziko je to, za které se platí zvýšenou návratností investice - nesystematické může být oddiverzifikováno. Beta společnosti je tedy indikátorem onoho systematického rizika – citlivosti aktiva na pohyb celého trhu. Jak tedy může akvizice ovlivnit ono systematické riziko? Tím, že beta nové entity je nižší než beta investičního portfolia tvořeného oběma společnostmi. Musí tedy dojít ke snížení systematického rizika nad rámec prosté kombinace obou společností v jednom investičním portfoliu - jejich společné operace musejí snížit i jejich jednotlivé bety, tedy citlivost na pohyb celého trhu.

Velice podobným (ale ne stejným) konceptem argumentují ti, jež podporují akvizice na základě diverzifikace holdingového portfolia. Zde je ovšem kladen důraz spíše na kombinace aktivit společností (SBUs) ve smyslu rozdílné saturace trhu, na kterém operují, jejich cash-flow generující potenciál apod. Jde tedy o opět jakési synergie, ne pouze na straně výkonů, ale i straně rizikovosti a doplňování se jednotlivých aktivit. Ač výjimky existují (GE), tento holdingový (rozuměj holding společností z rozdílných sektorů) trend 80. let (90. let u nás), je ale již překonán, mimo jiné díky poznání, že tato diverzifikace (kterou si akcionář s daleko menšími transakčními náklady může vytvořit sám na trhu) je mnohdy více než vyvážená neefektivnostmi pramenícími z příliš širokého záběru nové entity, nevyprofilovaných strategií, ztráty/nevytvoření jednotných firemních kultur a systémů, neschopnosti managementu uřídit rozdílné podniky, apod.

Pomineme-li pak v praxi často umělé a těžko uchopitelné rozdělení rizika na systematické a nesystematické, dostaneme se k prozaičtějším motivům akvizic (někdy pouze zahaleným do pláště synergií) - zajištění surovin (či vyšachování konkurenta jeho odříznutím od společného zdroje surovin), užší vztahy s dodavateli jdoucí např. až na úroveň implemenatce JIT systému, akvizice distribuční sítě (opět s možným obdobným vyšachováním konkurence, tentokrát na druhé straně vertikály) jsou evidentními příklady v této kategorii (jdoucími ovšem většinou přes všechny výsledkové, rozvahové a rizikové roviny synergií).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.05.2025
6:27JP Morgan rozvojovým trhům věří. Černým koněm by mohla být Brazílie
19.05.2025
22:00Wall Street se nakonec sníženým ratingem USA nenechala rozhodit  
17:10Velký celní obrat a lepšící se cyklický výhled
16:36Úvodní ztráty Wall Street se rychle zmenšují. Rating vypadá jako přechodný problém  
15:48Wilson: Poklesy po snížení ratingu využijeme k nákupu akcií
15:23Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326, XS2821774390
15:02Setkání s Patrií již zítra v Hradci Králové - s analytikem i makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
14:52Británie a EU uzavřely nové dohody o posílení spolupráce i obraně
14:13Agentura Moody's snížila úvěrový rating USA. Dluhopisové výnosy prudce rostou
12:36Eurostat: Inflace v EU v dubnu klesla na 2,4 procenta, v Česku na 1,7 procenta
12:26Týdenní výhled: Snížení ratingu USA doléhá na dluhopisy i akcie  
12:11Komise srazila výhled pro českou ekonomiku i celou EU. Tuzemsko má držet domácí poptávka
11:36Americké akcie zahajují týden v červených číslech  
9:38Aerolinkám Ryanair v uplynulém finančním roce klesl zisk o 16 procent
9:03Rozbřesk: Americký rating se otřásl, jak ukončit tři roky německého nerůstu a zlotý reaguje na vypjaté volby v Polsku
8:45USA odmítají nižší rating od Moody's, Čína zavádí cla na plasty a Turecko objevilo plyn. Evropské futures jsou v červeném  
5:49Morgan Stanley: Tři silné akcie, které budou růst i po výsledcích
18.05.2025
14:38Wood: Globální snižování celního zdanění je dobrá věc, Tesla k 2600 dolarům
9:00Víkendář: Proč to šlo v USA a ne ve Velké Británii
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data