Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nejúspěšnější investice private equity fondů v ČR - Část II.

10.11.2004 14:19
Autor: 

Série tří článků, které jsou publikovány tento týden, přináší srovnání šesti vybraných společností v Čechách, do kterých vstoupil finanční investor (Private Equity fond).

Hlavní finanční parametry transakce

V návaznosti na předchozí úvod do 6 vybraných úspěšných akvizic českých společností finančními investory bychom v této části chtěli shrnout vybrané finanční parametry těchto transakcí z pohledu výnosnosti finančního investora. Z těchto transakcí dosáhl nejlepšího výsledku fond DBG, který prodal svůj podíl v Czech On Line s téměř neuvěřitelným výnosem (31násobek vložené částky), avšak díky této jedinečnosti jej bohužel nelze považovat za etalon obvyklé výnosnosti finančních investorů. Za takovou hranici lze podle našeho názoru považovat spíše výnos investice do Keravitu a Zentivy, tj. IRR (k dnešnímu dni) okolo 30 %, ostatní dvě investice - Mineral a GZ Digital Media, dosáhly lepší výnosnosti. Úspěšnost fondu však není tvořena úspěšností jedné investice, nýbrž všech jeho investic, přičemž obecné pravidlo říká, že 1/3 investic skončí ztrátou, 1/3 s minimálním až nulovým výnosem a 1/3 investic je dostatečně zisková, aby všechny investice v průměru přinesly očekávaný výnos. Zisková 1/3 investic by tedy měla dosáhnout výrazně nadprůměrného výnosu. V zemích s kulturou podnikatelského rizika a vysoce rozvinutými kapitálovými trhy, jako je především USA, je poměr ztrátových a vysoce ziskových investic ještě podstatně vyšší vzhledem k tomu, že úspěšné investice mohou při prodeji formou IPO (primární emise na akciové trhy) přinést zhodnocení v řádu mnoha set procent. Naopak dle zkušeností z českého trhu mívají privátní investoři sklon k větší opatrnosti.

Z výše uvedeného vyplývá, že private-equity fondy se při snaze maximalizovat zisk ze svého portfolia soustředí zejména na podporu co nejrychlejšího růstu svých úspěšných investic. Velkou výhodou této formy financování je tedy to, že pokud je společnost úspěšná v realizaci svého podnikatelského záměru, nebývá pro ni problém získat od investora velmi rychle prostředky pro další rozvoj.

Převážná většina akvizic finančním investorem je financována kombinací vlastních a cizích zdrojů, případně i mezaninového financování, standardně v poměru 30 % - 70 %. Struktura se liší transakci od transakce v závislosti na jejích podmínkách. Pro investora je nejdůležitější výnosnost vlastních zdrojů, a proto se snaží maximalizovat výši zadlužení (cizí zdroje jsou „levnější“ vzhledem k daňové výhodnosti úroků a nižšímu výnosu požadovanému bankami ve srovnání s obvyklým výnosem požadovaným akcionáři), aby dosáhl co nejlepšího efektu.

Kromě tohoto faktoru, jehož efekt z níže uvedených příkladů bohužel nelze odvodit, ovlivňuje investorovu výnosnost mnohem více rozdíl mezi prodejní a kupní cenou, která je determinována zejména:

* Zlepšením stavu společnosti mezi těmito dvěmi událostmi - restrukturalizace, uvedení nových výrobků na nové trhy apod. Z uvedených společností nejlepšího výsledku v tomto ohledu pravděpodobně dosáhly Zentiva a GZ Digital Media.

* Poptávkou po společnosti na trhu – dobrým příkladem je Czech On Line, který byl prodán těsně za vrcholem internetového boomu.

* Výší kupní ceny – typicky bývá nejvýhodnější, pokud finanční investor koupí tzv. distressed assets (firmu ve finanční tíži, případně již v konkursu), např. Keravit a Minerál.

* Výší prodejní ceny – kromě výše uvedeného ji také ovlivňuje správná strukturace prodejního procesu, zejména jeho profesionální vedení investiční bankou, a konkurenční i transparentní prostředí procesu – zde se počítá především se zájmem strategických investorů z oboru, jimž je prodávána již „vyčištěná“ či „restrukturalizovaná“ společnost s parametry, jež jsou pro strategického investora výhodně nastavené (vylepšená pozice na trhu, nákladová průhlednost a optimalizace, společnost soustředěná na hlavní obor podnikání apod.)

Následující tabulka uvádí pohled na prezentované společnosti a jejich hodnocení z hlediska výše uvedených čtyř hlavních parametrů:(pokračování zítra)

Tomáš Klápště, Corporate Finance, Patria Finance

První článek z této série naleznete ZDE

Zdroje: ČTK, Studie European Venture Private Equity & Venture Capital Association (EVCA) „Central & Eastern European Success Stories“, říjen 2004, ČNB (směnné kursy)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.08.2022
22:01Wall Street zahajuje týden opatrně. Nvidia -6,3 %  
17:29Nemilé překvapení od Nvidie na začátek týdne  
17:23Úspěšné předpovědi devíti z posledních pěti recesí...
16:52Optimismus na akciích a čekání na data o inflaci  
16:03Nejzranitelnější měny na rozvíjejících se trzích. Koruna, zlotý i forint nyní čelí riziku recese eurozóny
15:10Zisk BioNTech klesl o 40 procent meziročně, poptávka po vakcínách proti covidu slábne
14:22Siemens Energy prohloubila ztrátu po stažení se z Ruska a slabých výsledcích divize Siemens Gamesa
14:05Výhled pro výsledky ČEZ: Jak promluví ceny elektřiny? Přijde úprava celoročního výhledu?  
12:35Týdenní výhled: Všechny oči na americké inflaci  
12:25Evropské akcie mírně rostou, v čele růstu technologie  
12:07Sentix: Důvěra investorů v eurozónu mírně stoupla, recese zůstává pravděpodobná
11:07Bank of America: Investoři vybírají zisky z rally v rámci medvědího trhu. Kdo souhlasí a kdo ne?  
9:52Průmysl je v červnu v plusu, pod “kapotou” však skrývá velké rozdíly
9:50Meziroční růst stavební výroby v červnu zpomalil na 0,8 procent
9:43Zahraniční obchod skončil pátý měsíc v řadě ve schodku kvůli vysokým cenám dovážených energií
9:19Rozbřesk: Proč budeme potřebovat další růst sazeb?
9:14Nezaměstnanost v červenci vzrostla na 3,3 procenta z červnových 3,1 procent
8:56Americký Senát schválil klimatický balíček, koruna mezi ohroženými měnami kvůli krizi eurozóny a futures jsou kladné  
8:29Americký Senát těsně schválil sociální a klimatický balík
5:40Akcie krátkodobě nic moc, opak platí u dlouhodobého výhledu, domnívá se stratég z UBS

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coinbase Global Inc (06/22 Q2, Aft-mkt)
GLOBALFOUNDRIES Inc (06/22 Q2, Bef-mkt)
Plug Power Inc (06/22 Q2, Aft-mkt)
ROBLOX Corp (06/22 Q2, Aft-mkt)
Spirit Airlines Inc (06/22 Q2, Bef-mkt)
Sysco Corp (06/22 Q4, Bef-mkt)
Trade Desk Inc/The (06/22 Q2, Aft-mkt)
Unity Software Inc (06/22 Q2, Aft-mkt)
Warner Music Group Corp (06/22 Q3, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (06/22 Q2, Aft-mkt)
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
13:30Norwegian Cruise Line Holdings Ltd (06/22 Q2)