Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ještě jednou odboráři a strašení

Ještě jednou odboráři a strašení

14.09.2004 15:47
Autor: 

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a zároveň senátor ČSSD Milan Štěch patří k mým oblíbeným autorům. Ať píše o čemkoliv, vždycky je to zajímavé čtení. Bohužel, zároveň je to téměř vždycky úplně špatně. Už loni jsme zde upozorňovali na absurdní interpretaci problému evropské nezaměstnanosti z pera pana předsedy a senátora (viz. Omyly starých odborářů aneb v čem se mýlí Milan Štěch z února 2003). Jak už to tak bývá, problém nezaměstnanosti se mezitím v Evropě prohloubil (jak jsme předvídali) a ne zlepšil (jak tvrdil Milan Štěch). Naposledy pak německá vláda si z toho vzala poučení a začíná prosazovat (velmi opatrné) reformy na trhu práce a, pánbůh chraň, dokonce se v některých německých firmách prodlužuje pracovní doba!

Nicméně nic z toho nezastavilo pana předsedu a senátora Štěcha před napsáním další polemiky, tentokrát tvrdící, že uvolnění přílišné regulace na trhu práce nepřinese žádná nová místa. (To si dovolil tvrdit Pavel Kohout v jiném článku.) Je zajímavé, že když pan Štěch používá mezinárodní srovnání, ukazuje se kouzlo nechtěného. Ano, Indie je jistě příkladem země, kde platy jsou velmi nízké a neformální nezaměstnanost zřejmě velmi vysoká. Nicméně, ví pan Štěch, že až donedávna bylo v Indii nelegální kohokoliv propustit z práce? Není to definitivní vítězství „ochrany zaměstnanců před zvůlí zaměstnavatelů“? Well, není. Když nemůžu propustit, tak radši nikoho nepřijmu do práce a vše se řeší na černém trhu. Velmi prosté Watsone…

Zajímavé je také, jak rychle se Indie dokáže dostat z panem Štěchem tak výhružně popisovaného bludného kruhu, když místní vláda na chvíli ochabne ve své péči o blaho lidu. Stačí se podívat na Bangalore a místní kvetoucí ekonomiku a rychle rostoucí mzdy a kvalitu pracovních míst. Programátoři v Silicon Valley by mohli vyprávět… Totéž ale platí pro ekonomiky jihovýchodní Asie: Čím méně vlády do pracovního trhu zasahují, tím rychleji jde ekonomika nahoru a tím rychleji rostou mzdy.

Ještě kurióznější jsou však argumenty pana předsedy a senátora Štěcha o českém pracovním trhu. Snaží se nám namluvit, že všem zastáncům volnějšího trhu práce jde rovnou o zaměstnávání dětí, zákaz odborů a možná snad i o střelbu do dělníků. To je ovšem evidentní nesmysl a argumentace, která nevede k žádné rozumné diskusi.

Ve skutečnosti jde o to, že zastánci volnějšího pracovního trhu (ke kterým patří i Pavel Kohout) navrhují takové věci jako usnadnění propouštění. Dnes je téměř nemožné někoho propustit, když „hrubě neporuší kázeň“, nebo když nezrušíte rovnou celý jeho útvar (to ovšem české odbory chtějí zrušit a uzákonit povinnost nabídnout takovým lidem místo“, takže pokud Tatra Kopřivnice zruší výrobu náklaďáků, bude muset dělníkům nabídnout jiná místa…). A když někoho propustit chcete a on se „hodí marod“, je zase chráněn zákonem.

Další absurdita je držení místa pro ženy na (nejdelší na světě) mateřské dovolené. Autoři tohoto vynálezu si zřejmě myslí, že tím ženy chrání, ale pravý opak je pravdou: Potenciální matky jsou černou můrou všech zaměstnavatelů.

Asi všichni souhlasí s přáním pana předsedy a senátora, aby česká ekonomika excelovala v náročných odvětvích a aby zaměstnávala vysoce kvalifikované odborníky. K takovému stavu se ale nedostaneme, pokud dovolíme odborářům český trh práce zmrazit a „ochránit“ tak dokonale, že nezaměstnanost bude sice přes 10 %, ale pokud hledá investor zaměstnance, tak je nesežene.

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • otázka k "mateřské"
  16.09.2004 7:09

  Je termínem "mateřská" myšlena opravdu mateřská (ženy) nebo i rodičovská (muži i ženy). Znám ženy, které šly po mateřské do práce a na rodičovské zůstali jejich manželé.
  ?
 • vsimli jste si te logiky?
  15.09.2004 14:38

  Pokud by byla nulova nezamestnanost, vsem pracovnikum by se vedo dobre a mzdy by sly nahoru, byly by odbory potreba? Platili by zamestnanci prispevky za neco co nepotrebuji? Maji tedy odbory motivaci ke zlepseni podminek pracovniku?
  ondraa
 • A pravda bude nekde mezi
  14.09.2004 17:15

  nápady pana Štěcha a tvrzeními pana Schneidera o "nemožnosti někoho propustit" a "absurditou o držení místa pro ženy po dobu mateřské dovolené". K nemožnosti někoho propustit jinak než pro hrubé porušení pracovní kázně - tady by asi stálo za to, aby i část lidí propuštěných z "organizačních důvodů" poslala panu Schneiderovi alespoň koresponďák ... O držením místa po dobu mateřské dovolené by to byla delší pohádka (nebo balada podle toho jak se na to díváte :-). Každopádně by to chtělo spíš pouvažovat co pomůže zvýšit katastrofální porodnost, jinak se dočkáme ještě mnoha zbytečných článků o důchodových (re)de formách.
  PaulC
 • Velmi povedené
  14.09.2004 16:54

  Pane Schneidře, tleskám Vám. Toto by se mělo vysílat od půl osmé na nově. Nechápu, že takový "intelektuál" jako je Štěch vůbec dostane v médiích prostor pro své názory. Co jeho výrok, to opravdu perla. Těším se na další podobné články. S pozdravem, Štěpán Frýbert
  Štěpán Frýbert
 • Jeho názory
  14.09.2004 16:50

  Jak sami píšete nerepresentují vaše oficiální stanovisko a to je rozhodně škoda. Je to v současnosti náš nejlepší teoretický ekonom jehož teorie nejsou prázdná jako například páně Klausovi.
  Jiří Havelka
 • I Štěch přijde k rozumu
  14.09.2004 16:19

  "Zvýšená ochrana" bývá kontraproduktivní, ale zdá se, že na to přišli i páni poslanci včetně větší části socblbáků, viz zrušení předchozího souhlasu úřadu práce s výpovědí člověka se ZPS od 1.3.2004. Co se týče držení místa pro ženy na mateřské, je to elegantní způsob, jak udržovat mužské populaci vyšší mzdu ;-0 a znemožnit jim kariérní postup. Jinak s tou výpovědí danou zaměstnavatelem to není tak hrozné, zákon ji umožňuje dát, například cituji: "stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele ... o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách". Zaměstnavateli tedy stačí drobná reorganizace, nebo pár měsíců zdvojení a po něm následující vyhazov. O to absurdnější ale ta úprava je, nikoho fakticky nechrání, ale zejména "nezkušené" zaměstnavatele motivuje nepřijímat lidi.
  Kozina+
  • Jinak nesouhlasím s tvrzením o černých můrách
   14.09.2004 16:25

   Potenciální matky jsou černou můrou jedněch, ale spásou jiných. Tržní principy a specializace fungují i na pracovním trhu. Někdo to riziko držení místa podstoupí - ovšem s tím, že za něj získá prémii - zaplatí nižší mzdu (ženy takovou ochranu jistě ocení ;-). A takové držené místo se dá využívat i dál, například díky tomu, že na zástup nabízíte jen smlouvu na dobu určitou, odpadne vám dost zájemců a lépe tak dostanete povolení zaměstnat například Ukrajinky a to prosím legálně.
   Kozina+
Aktuální komentáře
08.03.2021
22:30Smíšený úvod týdne na trzích v USA, dividendové akcie zpět v kurzu?  
17:38Amerika se těší na peníze od vlády a přidává se k evropskému růstu  
17:37Irelevantní nerovnost v bohatství?
17:25McAfee prodá podnikovou divizi za čtyři miliardy USD
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení pravidel rozhodování per rollam
16:43DuPont koupí za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance
16:15Bloomberg: Tesla buduje v Texasu obrovskou baterii. Tajně
14:51Týdenní výhled: Výnosy a inflační očekávání dál v centru dění, Fed riskuje, že zůstane za křivkou  
13:24Investiční tip IAG: Slibné transatlantické trasy  
12:04Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší za rok
11:48Dimon: Investování se musí učit, obligace bych si nekoupil
11:47Evropské akcie si drží zisky vedle klesající Asie a Ameriky  
10:47Britská firma Deliveroo hodlá vstoupit na londýnskou burzu
10:39Petr Dufek: Rychlý růst mezd v časech lockdownu (?)
9:48SAB Finance a.s.: Oznámení o rozhodování valné hromady mimo zasedání (per rollam) včetně návrhů rozhodnutí
9:47Mall.cz údajně zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá i Praha
9:09Rozbřesk: Dluhopisy zažívají nejhorší start roku od osmdesátých let
9:04Průmyslová výroba v Německu v lednu nečekaně klesla
8:49Evropské burzy mají ráno namířeno do plusu, nervozita z výnosů ale nemizí  
8:23Senát USA schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y